Recenze: Knihy Džunglí

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Prostřednictvím krásně zpracované audioknihy Knihy džunglí v režii Jitky Škapíkové, jež vydalo vydavatelství OneHotBook, se můžete zaposlouchat do slavného a dojemného příběhu opuštěného, lidského mláděte Mauglího. Věřte, že 9 hodin a 45 minut báječného poslechu vám v podání geniálních vypravěčů uteče jako mávnutím kouzelného proutku.

Audioknihu Knihy džunglí rozdělila režisérka na dva díly; na příběh Mauglího a na ostatní příběhy.

Osud malého chlapce Mauglího v podání vypravěče Jana Zadražila je posluchačům vyprávěn hezky na pokračování, a na rozdíl od Kiplinga i v časové posloupnosti. Mezi tyto jednotlivé příhody jsou vloženy samostatné povídky. Ty líčí osudy jednotlivých zvířat nejen ze samotné indické džungle, a to vždy převyprávěné jiným interpretem.

Díky tomu uslyšíte kromě Jana Zadražila i další skvělé vypravěče. Jsou to Igor Bareš, Marek Lambora, ve vážně laděných povídkách Jaromír Nosek nebo Jan Vlasák. U Davida Novotného se dočkáte i zpěvu.

Knihy džunglí vypráví dojemný příběh malého chlapce, který se sám ocitá v nelítostné džungli. Zde jej chce za každou cenu zabít krutý tygr Šér Chán. Chlapec nachází záchranu u vlčice Rakschy, jež se za něho, spolu s učitelem zákona džungle starého medvěda Balúa a černého pardála Baghíra, zaručí u spravedlivého vůdce vlčí smečky Akély. Tomu nakonec nezbývá; než malého, bezbranného chlapce přijmout za právoplatného člena vlčí smečky.

O tom, jak byl Mauglí díky své neposlušnosti unesen opicemi do zřícenin starého města, odkud nemohl uprchnout, a díky komu bude nakonec zachráněn, se dozvíte z povídky „Ká na lovu“.

Naopak díky povídce „Kde se vzal strach“, vyprávěné za vodního příměří stařičkým slonem Háthí, poodhalíte dávné tajemství o tom, jak se zvířata naučila bát člověka.

Mezitím Mauglí dospěl v silného mladého muže. A tygr Šér Chán? Stále se ho snaží zabít. A bude to právě on, kdo při rozhodování o nástupci za starého Akélu přesvědčí vlčí smečku, aby mu Mauglího vydali. Chlapec je chováním vlčí smečky natolik zklamán, že nakonec na radu Baghíry odchází z džungle mezi lidi, aby se tam s nimi naučil žít jako „člověk“.

To, jakým způsobem ho vesničané přijmou mezi sebe, a co vše se mu může přihodit jako pastevci buvolů ochraňující své stádo před tygrem, vám prozradí příběh „Tygr, tygr!

„Vpád do džungle“ posluchačům ukáže, jaké následky na život adoptivních rodičů ze života lidí a osud vesnice, bude mít návrat Mauglího zpět do džungle.

V „Králově ankusu“, kde obrovský poklad hlídá stará bílá kobra, si vyslechnete příběh o tom, co může způsobit a zapříčinit lidská hamižnost a touha po zlatě, jehož hodnotu samotný Mauglí jen těžko dokáže pochopit.

„Zrzavých psech“ půjde Mauglímu opravdu o život, neboť se bude muset vypořádat s agresivní smečkou zrzavých psů. Podaří se mu to? A jakou léčku na psi nachystá? To už bude muset zjistit sami prostřednictvím tohoto napínavého příběhu.

Závěrečný příběh „Jarní výlet“ je nejen ukončením celé druhé knihy džunglí, ale i vyprávěním o chlapci jménem Mauglí, i o tom, co se ním nakonec po smrti starého a spravedlivého vlka Akély stalo. O tom, zda nakonec v džungli zůstal, nebo se úspěšně vrátil zpět do světa lidí.

Mezi příběhy Mauglího a ostatních zvířat jsou vloženy i dva příběhy, které se neodehrávají v samotné indické džungli. Jsou jimi „Bílý lachtan“ odehrávající se v Beringově moři mezi lachtany a povídka „Quiquiern“ z Eskymáckého prostředí vyprávějící příběh a silném poutu mezi psem a jeho pánem.

Knihy džunglí jsou souborem povídek. Více než v polovině z nich je hlavním hrdinou právě Mauglí v podání skvělého vypravěče Jana Zadražila, díky němuž je vyprávění plné napětí, ale i humoru.

Všechny příběhy jsou navíc obohaceny o indickou hudbu, do které jsou vkomponovány zvířecí zvuky, zvuky přírody, anebo dokonce i fučení větru, čímž krásně upoutávají pozornost každého, malého posluchače. Ti prostřednictvím jednotlivých melodií snadno rozpoznají nejen „náladu“ každé povídky, ale i to, kdy se chýlí pomalu a jistě ke konci.

Grafická úprava obalu audioknihy vzešla z dílny ilustrátorské dvojice Tomski & Polanski. Jedná se o krásné obrázky, které upoutají dětskou pozornost a plně rozvinou fantazii při poslechu všech těchto příběhů. A když budete pozorní, zcela určitě najdete spoustu podobností s vlastnostmi lidskými.

A hlavně nezapomínejte na to, že stejně jako v džungli, jsou zákony nelítostné, ale spravedlivé; tak je tomu i v běžném životě. Kdo je prostě nedodržuje, se zlou se potáže.

Knihy džunglí                                                

Autor: Rudyard Kipling

Vypravuje: Jan Zadražil, igor Bareš, David Novotný,
Jan Vlasák, Marek Holý, Marek Lambora, Jaromír Nosek

Ilustrace: Tomski&Polanski

Formát: 1 x audio CD

Délka nahrávky: 9 hodiny 45 minut

Vydalo nakladatelství Vydavatelství OneHotBook v roce 2017.

Knihu si můžete objednat na www.onehotbook.cz.

Napsal/a: Budulinek

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist