Recenze: Karolínka a její ZOO

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Jestli přemýšlíte o vánočním dárku pro malého milovníka fauny, tak neváhejte a kupte Karolínku a její ZOO od Denisy Ryškové, kterou vydalo nakladatelství Portál. Tato nádherně ilustrovaná kniha vtáhne děti do života zoologické zahrady a prozradí jim o zvířátkách zajímavé i legrační věci, které určitě ještě nevěděly.

Karolínka a její ZOO je moc pěkná knížka, která je vhodná spíše pro školáky. Menší děti nemusí ještě moc zajímat informace o chovu zvířat, ale určitě by se jim moc líbily ilustrace. Záleží však na každé povaze dítěte. Milujeme knihy a máme jich doma hodně. Některé jsou krásné na pohled, ale obsah už trochu pokulhává. Toto však není ten případ. Je skvělé, že kniha se pěkně čte a dětem zároveň rozšiřuje obzory i slovní zásobu.

Také rodiče se mohou dozvědět něco, co ještě nevěděli. V textu nenajdete žádné vulgarismy či násilí, jako v některých knihách. Každá kapitola je samostatným příběhem, který je dlouhý tak akorát. Můžete je tedy číst podle nálady nebo postupně, jak je libo. Celkově se nám kniha moc líbila a bylo znát, že autorka čerpá ze svých zkušeností a zážitků. Jediné, co nám chybělo, byl jakýsi závěr. Třeba to, jak to s holčičkou dopadlo. Jestli se z ní stala také ošetřovatelka či veterinářka nebo jestli se můžeme těšit na další příběhy. Na druhou stranu to ponechává otevřené dveře pro dětskou fantazii a naději, že Karolínka a její ZOO bude mít v budoucnu pokračování. Nemůžeme se dočkat na jaro, až vyrazíme do ZOO a kdo ví, třeba tam najdeme i naše hrdiny z této prima knížky.

O čem kniha vypráví?

Karolínka a její ZOO pojednává o holčičce, která se svojí maminou bydlí v pražské zoologické zahradě. Chodí už do školy, ale jakmile má volnou chvíli, pomáhá mamince se zvířátky nebo si s nimi hraje. Má spoustu zvířecích kamarádů, se kterými je legrace, ale i spousta práce. A právě o tom je tato kniha. Třináct úsměvných příběhů, které jsou pro malé čtenáře zároveň i poučné. Každý příběh vypráví o nějakém zvířátku, o tom co má rádo, jak se chová v zajetí i v divočině, jak se o něj nejlépe starat a jakou nejzajímavější lumpárnu provedlo. Dozvíte se vše o orangutanech, užovkách, makacích, vydrách, ale také poznáte binturonga či tanu. Přesvědčíte se o tom, že zvířátka dokáží být pěkně vynalézavá a pro pamlsek udělají téměř všechno. Na závěr každé kapitoly jsou otázky k porozumění a dalšímu bádání. Otázky testují, zda malý posluchač dával pozor a všemu správně rozuměl.

Má osmiletá dcera zvířátka miluje a jednou by chtěla pracovat v ZOO. Proto byla z knížky nadšená. Líbilo se jí, že díky ní poznala i nová zvířátka, jako je třeba Tana obecná a hlavně se dozvěděla různé zajímavosti ze života již známých zvířat.

Ilustrace jsou velmi hezké. Autorem je zkušený Jan Dungel, který příběhy skvěle doplnil vtipnými, ale zároveň velmi zdařilými malbami zvířat i Karolínky a její maminky. V každém příběhu je obrázek doplňující příběh a pak samotné zvířátko, které je nakresleno velmi detailně, včetně jeho předností a kde žije. Jako v nějaké encyklopedii. Specialitou autora v této knize jsou vykulená očka, která všem propůjčují legračně roztomilý výraz.

Knížka Karolínka a její ZOO se nám velmi líbila. Pokud máte doma školáka, který má rád zvířátka a zajímá ho, jak to chodí v zoologické zahradě, určitě mu uděláte radost. Kniha je čtivě psaná a svou originalitou se určitě zařadí mezi oblíbené pohádky.

Karolínka a její ZOO                                 

Autorka: Denisa Ryšková

Ilustrace: Jan Dungel

Počet stran: 96

Vydalo nakladatelství Portál v roce 2017.

Knihu si můžete objednat na www.obchod.portal.cz.

Napsal/a: Michaela Tomková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist