Recenze: Jdeme do školy

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Přípravě malých předškoláků ke vstupu do základní školy věnujeme v naší Sluníčkové školce velkou pozornost. Využíváme různých pracovních listů i vydaných publikací. My, učitelky, rády pracujeme s kreativními knížkami, které děti zabaví, kde se nejen něco dozví, ale mohou si otestovat své znalosti z různých oblastí. Přesně tyto atributy má kniha Jedeme do školy autorky Zuzany Pospíšilové, kterou vydalo nakladatelství Grada. Vtipnými obrázky ji ilustroval Drahomír Trsťan.

Na první pohled knížka zaujme velkými ilustracemi, které dominují každé stránce. Je rozdělena na tři oddíly, věnující se životu Na zemi, Ve vzduchu, Ve vodě.  Obrázky doprovází krátké i delší veršovánky. Věnují se především dopravním prostředkům a všemu, co lze potkat na cestě do školy.

Při práci s knihou jsme začínali prohlížením obrázků a poznáváním jednotlivých dopravních prostředků pohybujících se na zemi, ve vzduchu či na vodě. Obrázky jsou krásně barevné, veselé a co děti obzvlášť milují, každý z nich obsahuje nějaký nesmysl. Například dopravu koordinuje sněhulák, automobil řídí kočka, cestující sedí hlavou dolů, semafor má jiné barvy, z moře vykukují směrové tabule a podobně. Děti tyto popletené věci hledaly a přitom jsme se hoooodně nasmáli.

Při dalším seznamování s knihou jsem dětem u obrázků přečetla veršovaný text a využila úkolů, které jsou pod básničkou zadány. Děti si plněním těchto úkolů zábavně procvičily barvy, velikosti, tvary, prostorovou orientaci,  početní představy, pracovali jsme s pojmy vpravo – vlevo, logicky se snažili řešit dané situace. Další úkoly jsem si sama vymýšlela. Básničku Letadlo jsme se naučili zpaměti a využili při cvičení.

Letadlo

Na letišti přistává,

křídly nikdy nemává.

Přesto letí ve vzduchu,

nesmí však mít poruchu.

Některé obrázky a texty děti motivovaly ke kresbě a vykreslování. Nakreslily obrázek a ostatní hádali, co každý malíř nakreslil. Stejnou obrázkovou hádanku pak děti položily svým rodičům, když si pro ně do mateřské školy přišli.

S knihou Jedme do školy jsme pracovali radostně, úkoly děti moc bavily a snad ani nevěděly, kolik se toho naučily a co všechno si procvičily. Můžu ji vřele doporučit rodičům předškolních dětí, učitelkám mateřských škol i vychovatelkám ve školních družinách.

Jedeme do školy

Autorka: Zuzana Pospíšilová

Ilustrace: Drahomír Trsťan

Počet stran: 80

Vydalo nakladatelství Grada v únoru 2018.

Knihu si můžete objednat na www.grada.cz.

Napsal/a: Milka98

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist