Recenze: Jde sem lesem

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Při našich procházkách přírodou se děti často ptají, co je to za rostlinku a k čemu je? Proto jsem nadšená, že se nám dostalo cti přečíst si knihu Jde sem lesem autorky Daniely Krolupperové. O krásné ilustrace se postarala Eva Chupíková. Vydalo ji nakladatelství Portál. Kniha je napsána jako příběh docela obyčejného chlapce jménem Toník.

Jak už to v dnešní době je tak nějak zvykem, Toník si rád hrál na tabletu. Rodiče mu často vyprávěli o svém dětství. Toníkovi jich bylo líto. Však to přeci muselo být strašné, vždyť si vůbec nemohli hrát.

Rodiče se mu proto rozhodli ukázat kouzlo svého dětství. Šplhání po stromech, dlouhé výlety, procházky do lesa na houby. Toník z toho byl mrzutý, o to víc, když se dozvěděl, že celý jeden měsíc prázdnin bude sám u prarodičů, na vsi, v chaloupce s červenou střechou a kachlovou pecí. To přeci bude otrava. Nebo ne?

lenovo_a1000_img_20161020_1638081 lenovo_a1000_img_20161020_1637511

A tak se stalo, že babička brala Toníka na procházky a říkala mu, co kde je za kytičku. Toníkovi to ale bylo jedno. Jediné, co ho v přírodě těšilo, byl nedaleký rybník, kde se mohl koupat. Až se jednoho dne zapomněl namazat opalovacím krémem a spálil se. A hádejte, čím mu babička namazala spálená záda? Přeci měsíčkem. Ten mu pomohl a Toník se začal na babičku, rodiče, čas strávený venku a všechny ty rostlinky dívat úplně jinýma očima.

Ukázka z knihy:

„Podívej se na tyhle kytičky, Toníčku,“ řekla mu. „Ty jsou nejen krásné, ale i léčivé. Každá z nich pomůže při nějaké bolístce.“

„Hm“, odpověděl Toník na půl pusy. Kytky ho vůbec nezajímaly. Babička mu připadala hrozně pomalá a nudná. Taková zastaralá. Neuměla si elektronicky objednat ani lístek na vlak, neznala X-box ani Spidermana a říkala divná slova jako třeba „ejhle“.

V příběhu plném dobrodružství se tak děti spolu s Toníkem, skřítky, panenkami z květin či skřetem seznamují s léčivými rostlinkami. V příběhu se dočtou, co se z které květinky využívá, na jaké neduhy ji lze použít, k čemu je vlastně užitečná.

Na konci každé kapitoly je několik jednoduchých otázek, na které děti jistě dokáží snadno odpovědět. Pokud tedy pozorně četly.

Jelikož si Tomášek nevybavil, jak vypadá třeba heřmánek, zkusil si ho nakreslit. Pak jsme zjistili, že si tak lépe zapamatuje, jak rostlinky vypadají, postupně si tak nakreslíme všechny.
Knížka je super i v tom, že děti se nenásilnou formou seznámily s tím, jak rostlinka vypadá, k čemu se využívá a co se z ní využívá. Osmiletý Tomášek si ji  s chutí přečetl, protože se zajímá o rostlinky a k čemu jsou. Ví, že třeba z jitrocele děláme sirup, nebo že kupuji kostivalovu mast na pohmožděniny. A když je venku pěkně, všechny tři děti trhají kytičky a léčí s nimi své plyšové mazlíčky.
„Mami, a můžeme si doma vyrobit třeba heřmánkový nebo ostružinový čaj?“, ptal se Tomášek. Když jsem odpověděla že ano, prý mu musím říct, až bude moci heřmánek nebo ostružinové listí sbírat. Mám tak nového zdatného pomocníka.

lenovo_a1000_img_20161022_1232561

Musím říci, že kniha nás mimořádně zaujala. Je napsána čtivým způsobem, vhodným pro dětské čtenáře. Moje děti se při čtení nejen dozvěděly spoustu nového, co třeba ani netušili, zároveň si ale také vyzkoušely, jak pozorně čtou. To hodnotím velmi pozitivně, neboť někdy děti čtou rychle, jen aby měli knihu co nejdříve přečtenou. Pak ale vůbec neví, co si vlastně přečetly a samy se diví. Tady si samy ověří, zda textu věnovaly dostatečnou pozornost a zda mu porozuměly.

Za nás hodnotím jednoznačně kladně a knihu vřele doporučujeme.

jde-sem-lesem_20160927115353_1Jde sem lesem

Autorka: Daniela Krolupperová

Ilustrátorka: Eva Chupíková

Pro děti do 9 let, 88 stran

Vydalo nakladatelství Portál v roce 2016.

Knihu si můžete objednat na www.obchod.portal.cz.

Napsal/a: Kyller

Toto taky stojí za přečtení!

Zařizujete svým dětem společný pokoj? Poradíme vám, jak na to

Pro rodiče je často náročným úkolem zařídit pokoj pro jednu svou ratolest. Zvážit všechny jeho potřeby, které musí s

Čtu dál →
muzikál Mauglí na Mall.tv

Muzikál Mauglí bude k vidění na Mall.tv

Muzikál Mauglí Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové v režii dua Skutr uvádí pražské Divadlo Kalich od září roku 2013. Od

Čtu dál →

Hledáte parťáka pro své koníčky? Zkuste to se svými dětmi

Malé děti znamenají ve většině případů sice menší starosti než ty velké, ale přece jen většina rodičů – a

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist