Recenze: Ilustrované dějiny moderní Evropy

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Také máte rádi knihy doplněné vtipnými výstižnými ilustracemi s komentářem? Rádi se dozvídáte jiné úhly pohledu a snažíte se zkoumat skutečnost z různých stran? Zajímá vás historie? Naše i evropské dějiny? Tak to by pro vás mohla být ta pravá kniha Ilustrované dějiny moderní Evropy pro čtenáře od 12 do 99 let od Hsi-Huey Lianga z nakladatelství Jota.

Jak už jméno autora napovídá, bude se jednat o nezvyklý úhel pohledu na evropské dějiny. A to očima čínského historika, kterého Evropa oslovila díky vlivu jeho otce, čínského diplomata, který sloužil také v Berlíně a v Praze.

Hsi-Huey si v dětství dokonale osvojil němčinu a částečně i český jazyk a fascinovala ho střední Evropa. Všechny své zkušenosti popsal v knize Mezi Berlínem a Prahou a v Ilustrovaných dějinách se zabýval dějinami Evropy 19. a 20. století. Autor zemřel v roce 2004, ale díky jeho tvorbě žije dál.

Aby byla kniha čitelná a srozumitelná všem generacím a národnostem, provádí nás celou knihou  komentáře a dialogy několika typově rozdílných postav:

Zvídavého Číňana z Arizony Hamptifonga- kluka s rozcuchanými vlasy, vyprávějící o evropské historii americkým dětem, jejichž rodiče pocházejí z Mexika (což samo o sobě dává velice nezvyklou kombinaci v úhlu pohledu 😉 ), jehož rodina cestovala po celém světě.

Starého profesora Unfuga, který se narodil v Rakousku, nebo Německu, a přišel do Ameriky v roce 1934, který sofistikovaně dovysvětluje historické okolnosti univerzitními znalostmi.

Paní Mampsové, učitelky dějepisu z Minnesoty, jejíž rodina pochází z Irska a která v dialozích přidává ženský úhel pohledu a aspekt spolupráce.

Kluka z Tertulie- arizonské školy ve Phoenixu (v hlavním městě Arizony), který mluví za všechny děti, ať už jsou z české, americké nebo jiné komunity a otevírá okruhy otázek dětskýma očima.

Kniha je rozdělena do dvou dílů, které jsou rozděleny do jednotlivých kapitol. Kapitoly jsou přehledně barevně uspořádány i na hřbetu knihy, čímž je umožněna velmi snadná orientace v knize.

Jak pracují historici

V úvodu jsou srozumitelně vysvětleny pojmy státy, rovnováha sil, mezinárodní právo a nastíněno složité rozhodování při škatulkování událostí: Co je důležité a co ne? Co vypustit a čemu se věnovat? Z jakého úhlu pohledu se na problematiku podívat? Kde hledat podklady? Co je pravda a co lež? Je pokrok správná věc?

Každá historická knížka je ovlivněna osobností svého autora, stejně tak jako historie příběhy jednotlivých lidských osudů i rozdílnostmi národů.

Poté se vydáváme objevovat dějiny Evropy 19. a 20. století za pomoci ilustrací a našich průvodců a jejich komentářů.

Dějiny Evropy 19. a 20. století

1.díl je věnován 19.století v devíti kapitolách (od Francouzské revoluce k sarajevskému atentátu v roce 1914) + úvod Jak pracují historici.

2.díl se zaměřuje na 20. století, věnuje se třem největším konfliktům 20. století: 1. a 2. světové válce a studené válce očima obyvatel České republiky.

Hamptifong dlouho studoval československé dějiny a je přesvědčen, že malé národy, které přečkaly spoustu těžkostí, mají často ty nejdůležitější zkušenosti, které mohou historikům sdělit.

Pro nás, Čechy, bude asi tento úhel pohledu blízký. Pro děti ze školy Tertulia to možná nebude až tak jednoduché pochopit. Zda se to průvodcům v knize podaří všem srozumitelně vysvětlit, se dozvíte pouze tak, že si knihu přečtete.

Kniha je určena pro širokou škálu čtenářů. Poučení a uvedení do problematiky evropských dějin zde najdou už nejmladší čtenáři, kteří teprve začínají klást první otázky k naší minulosti. K pochopení jim jistě pomohou i obrázky.

Starší děti si doplní již získané znalosti ze škol. A dospělí se mohou kriticky podívat na naši historii očima čínského průvodce, amerických dětí s mexickými kořeny a možná i objevit jiné úhly pohledu, které by je jinak ani nenapadly.

Říká se, že historii píší vítězové a že jak to bylo doopravdy, se už s odstupem času nelze nikdy dopátrat. Tato kniha nám může pomoci odhalit i jiné slupky méně známých okolností slavných historických událostí. Nabídne i příběhy zcela neznámých lidských osudů, příběhy drobných lidí, z kterých se skládá celá minulost lidstva.

Pokud vás zajímá evropská historie 19. a 20. století, knihu vřele doporučuji. Slučuje v sobě rozmanité úhly pohledu a je psána velmi zajímavou a hravou formou dialogu. Časté výstižné ilustrace s textem vhodně, vtipně a s nadhledem doplňují podané informace. Tvoří tak další díleček v mozaice rozmanitých úhlů pohledu vytvářející celistvý nezapomenutelný obraz našich dějin, které není jednoduché jednoznačně a pravdivě uchopit.

Kniha se může stát přínosným pomocníkem v pochopení nelehké a spletité historie Evropy 19. a 20. století.

Ilustrované dějiny moderní Evropy   

Autor: Hsi-Huey Liang

Počet stran: 272

Vydalo nakladatelství Jota v květnu 2018.

Knihu si můžete objednat na www.jota.cz.

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist