Recenze: Hoši od Bobří řeky

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Těžko by se našel někdo, kdo by neznal nejslavnější dílo Jaroslava Foglara alias Jestřába s názvem Hoši od Bobří řeky. Stále aktuální téma přátelství mezi dětmi nevyhaslo ani po více než osmi desítkách let od prvního vydání a dočkává se dalších reedicí, jako je tomu i nyní v nakladatelství Albatros.

Poprvé jsem tuto knihu držela v ruce před více než 30 lety. Už tehdy na mě udělala velký dojem a zanechala mi hluboké vzpomínky až do současnosti. Nyní ji mám před sebou  znovu, společně s mou devítiletou dcerou. A přemýšlím – může i této generaci přinést stejné poselství jako tehdy nám? Od roku 1933, kdy příběh poprvé spatřil světlo světa (vycházel časopisecky na pokračování, knižní podoby se dočkal až v roce 1937), lovily bobřík tisíce chlapců a dívek. Posilovali víru ve své schopnosti, věřili v sílu přátelství a podporovali se v rozvoji vlastností jako vytrvalost, odvaha či čestnost.

Zaujetí, s jakým se dcera pustila do samostatného čtení, mě přesvědčilo, že tato kniha bude mít své stálé místo mezi nejoblíbenější literaturou pro děti a mládež. Bavilo ji sledovat dobrodružné skautské výpravy pod vedením Rikitana, kdy se parta dvanácti chlapců pokouší splnit všech třináct bobříků. Během her poznávají i přírodu, učí se zálesáckým dovednostem, osvojují si kladné vlastnosti a zažívají nezapomenutelná dobrodružství.

Přidanou hodnotou tohoto vydání jsou zejména velmi zdařilé komiksové ilustrace Ester Kuchynkové, stylově čisté grafické provedení obálky a textu a v neposlední řadě také příloha v knihy v podobě vloženého sešitu pro lovce bobříků. Ten totiž čtenáře směřuje k tomu, aby si to také sami vyzkoušeli a přímo do něj si své snažení zaznamenávali. Příloha obsahuje seznam jednotlivých bobříků, popis cesty k jejich dosažení a také podmínky, které je nutno splnit. Lze sem přímo zapisovat i data, kdy byli bobříci uloveni, najdeme zde rovněž odkaz na webové stránky www.13bobriku.cz, kde lze sdílet své zkušenosti a zážitky.

Knížka se dceři moc líbila, postupně plní jednotlivé bobříky a podařilo se jí přizvat i kamarády, aby se do toho pustili s ní. Mně kniha připomněla stále aktuální ideály, za které je třeba bojovat a jenž je nutné představovat i našim dětem. Určitě ji doporučuji jako skvělý dárek pod stromeček pro děti, ale i pro dospělé, aby se mohli aspoň na chvíli vrátit do svých dětských let. Navíc zakoupením knihy podpoříte Skautskou nadaci Jaroslava Foglara – www.skautskanadace.cz.

Hoši od Bobří řeky          

Autor: Jaroslav Foglar

Ilustrace: Ester Kuchynková

Počet stran: 217 + příloha

Pro děti od 9 let

Vydalo nakladatelství Albatros v říjnu 2018.

Knihu si můžete objednat na www.albatrosmedia.cz.

Napsal/a: Andelinka

Toto taky stojí za přečtení!

Zařizujete svým dětem společný pokoj? Poradíme vám, jak na to

Pro rodiče je často náročným úkolem zařídit pokoj pro jednu svou ratolest. Zvážit všechny jeho potřeby, které musí s

Čtu dál →
muzikál Mauglí na Mall.tv

Muzikál Mauglí bude k vidění na Mall.tv

Muzikál Mauglí Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové v režii dua Skutr uvádí pražské Divadlo Kalich od září roku 2013. Od

Čtu dál →

Hledáte parťáka pro své koníčky? Zkuste to se svými dětmi

Malé děti znamenají ve většině případů sice menší starosti než ty velké, ale přece jen většina rodičů – a

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist