Recenze: Herkules a strašidla

Rubrika: Doporučujeme, Kulturní a literární tipy

Nakladatelství Portál poskytlo k recenzi knihu Herkules a strašidla autorky Alžběty Dvořákové s ilustracemi Evy Chupíkové. Hlavním hrdinou knihy je rozmazlený kocour jménem Herkules. Ten již dva roky žije se svou paničkou Martou v pražském bytě, kde má svůj domov a panička ho rozmazluje. Marta se ale jednoho dne seznámí s mladíkem jménem Jan a za čas se z pražského bytu odstěhuje na venkov.

A Herkules se stěhuje také. Není z toho ale vůbec nadšený. Na statku se mu ani trochu nelíbí. Nebude už spát pohodlně v bytě, Jan ho totiž chce umístit na půdu. I když by se mohlo zdát, že bude mít Herkules radost, že bude moci běhat po zahradě, chytat myši apod., chyba lávky. Po ničem z toho Herkules netouží. Jan ho nemá rád a Marta na něj najednou nemá tolik času jako dřív.

Při jedné ze svých toulek zahradou se seznámí s kočkou Komtesou, která mu vypráví o jakýchsi kočičích strašidlech, která se na statku ukrývají. Herkules jí ani trochu nevěří, ale když se dějí podivné věci, za jejichž viníka je označen vždy právě on, je mu to jasné. Strašidla tu jsou a on tomu musí přijít na kloub.

DSCN7275[1]DSCN7277[1]

Nemá to ale vůbec jednoduché a díky své zbrklosti, a vlastně i strachu, přijde o špičku ocasu. Pomůže mu ale právě Komtesa. Herkules se ale nevzdává a postupně zjišťuje, co jsou strašidla vlastně zač. Velkou pomocnicí je mu právě Komtesa, díky níž dokonce začne život na venkově mít rád.

A jak knihu hodnotí hlavní recenzent, sedmiletý Tomášek?

„Knížka se mi sice nečetla tak pěkně, jako jiné knížky, ale byla moc pěkná. Herkules se sice bál, ale dokázal se strašidlům postavit a vyhnat je pryč.“

Bez názvu - 1

Kniha má 95 stran plných srozumitelného textu a krásných obrázků. Je určena dětem mladšího školního věku a já s tím musím plně souhlasit.

Knihu Herkules a strašidla vydalo nakladatelství Portál a zakoupit ji můžete právě teď za zvýhodněnou cenu zde.

Napsal/a: Kyller

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

 • Anonymní

  Dobrý den, jsem autorka tohoto „kočičího hororu“, chtěla jsem si přečíst recenzi a otevřela jsem samozřejmě i diskuzi pod ní. Mrzí mě, že Vás (první Anonymní) příběh tolik znechutil a že ho pokládáte za nevhodný pro malé děti, ale na obranu knížky bych chtěla připomenout, že souboj dobra a zla se šťastným koncem se v pohádkách skutečně odehrává od nepaměti a že děti mladšího školního věku jsou už obvykle schopny nejen ustát tajemnější atmosféru, ale i pochopit nadsázku – teď mluvím o potrestání zlé ženy, strašidla nafoukaného kocoura opravdu zlobí a ponoukají k zápasu, ale „netýrají“ ho. Souhlasím s autorkou recenze, že o špatných nebo strašidelných věcech si bývá dobré s dětmi nad knížkou trochu popovídat a přeji všem příjemnou neděli.

 • Kyller

  Ano, nějaká krev se tam objeví, to je pravda. Ale nemůžu říct, že by to bylo až tak strašné. Taky jsem rodič, který drží děti daleko od zbraní a pod., ale bohužel, děti se s tím setkají tak jako tak. A není lepší, když to proběhne pod „dohledem“ rodičů? O tom, co si přečte si můžeme popovídat. A myslím, že podobné věci se objevují i v jiných pohádkách. Bohužel, dnešní doba je někde jinde, než ta naše.

 • Anonymní

  V knize je příliš krve? To jsme asi četly každá jinou. Ta moje byla trošku strašidelná s veselými básničkami. Také pozor na pohádku o červené Karkulce. Vlk v ní sežere babičku i Karkulku. Babička a myslivec na konec zašijí vlkovi do břicha kameny a hodí jej do studny. Správně by jej měli nakrmit a odvézt do ZOO :-):-):-).

 • Anonymní

  Tahle kniha byla fakt zklamáním. Přemýšleli vůbec ti, kteří knihu připravovali? Text výše není recenzí, jen popisem děje, takže vlastně chybí to podstatné.

  Kniha je podle mého pro malé děti naprosto nevhodná. Plná zbytečné brutality a násilí. Nepřijde mi v pořádku dávat malým dětem číst o tom, že nějaká lakomá ženská utýrá 5 koček hlady a zimou. Nepřijde mi v pořádku zakomponovat do příběhu, že Herkula oněch pět koček týrá, a to až k useknutí ocasu – což je v knize dokonce výtvarně ztvárněno (špička ocasu pryč, z pahýlu cáká krev). A vysvobození se kočky dočkají, až brutálně ztýrají svou vražedkyni. (Herkules je nevysvobodí.) Přijde vám v pořádku, aby děti četly o tom, kterak z domu vychází zakrvácená žena, v jedné ruce si nese vlastní ucho, v druhé zase zuby a ještě si snaží zakrýt vyškrábnuté oko?
  Pokud je text nazván recenzí, mělo by v něm zaznít víc než jen popis děje. Měl by rodičům sdělit, že je v knize příliš krve. Aby rodiče měli možnost rozmyslet si, jestli něco takového vůbec chtějí svému dítěti dát ke čtení.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist