Recenze: Hádanky pro školáky

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Miluji svět hádanek. Používám je s oblibou ve školní praxi, milují je i moje vlastní děti. Není tedy divu, že jsem s radostí šáhla pro další zdroj hádanek, knihu Zuzany Pospíšilové Hádanky pro školáky, z nakladatelství Portál, určenou tentokrát pro děti školního věku od třetí třídy výše.

Doma mám prvňáčka a sekunďačku (sedmačku). Byla jsem tedy zvědavá, jestli se jim hádanky budou líbit (ač je sedmiletý ještě mimo zacílení knihy) a zda děti najdou správné odpovědi.

Kniha je rozdělena do pěti oddílů, z nichž každý obsahuje celkem padesát hádanek. Jedná se o Vyjmenovaná slova v hádankách (po B, F, L, M, P, S, V, Z, i/y v homonymech), Hádání s angličtinou, Matematické (zvířecí počty, hodinové počty, slovní úlohy), Přírodovědné (naše tělo, vesmír, rostliny, živočichové, horniny a nerosty) a Vlastivědné (obecné pojmy, osobnosti) hádanky. Je tedy jasné, že některé oddíly zatím prvňáček těžko zvládne, ale pro dvanáctiletou slečnu by to těžké být nemělo. V případě potřeby by mohl poradit i nejstarší sedmnáctiletý syn ;-).

Díky krásným a vtipným obrázkům od Anety Žabkové, ve kterých se skrývají správné odpovědi na hádanky citované na stránce vedle, však dokázal mnohé odpovědi odhalit i prvňáček. Nejvíc ho bavily hádanky o lidském tělu a vesmíru.

„Tekutina je to živá,

v potrubí se v těle skrývá.

Navíc bývá obarvená.

Jak? No přece do červena.

Co je to?“

Dcerka si mohla hravou formou procvičit a zdokonalit anglická slovíčka, pravopis a rozšířit si obzory přírodovědné, zeměpisné i dějepisné. Je super, že se autorce podařilo dát do hádanek i matematické úlohy rozdílné obtížnosti.

Mým dětem se hádanky moc líbily, i nejstarší syn řekl, že vypadá dobře, což je od dospívajícího poklona ;-).

Kniha je skvělá a velmi ji doporučuji nejen pro domácí použití, ale i učitelům a vychovatelům v jejich praxi. Rozšíří slovní zásobu, vědomosti a znalosti, i počtářské schopnosti. Krásné barevné ilustrace zaujmou i nejmenší, kteří mohou každým rokem hádat další a další hádanky v okruzích, o kterých se budou ve škole učit. Kniha rozhodně podporuje i samostudium, protože mnohé oblasti, na které se hádanky ptají, lákají k otevření dalších encyklopedií a zdrojů informací.

A co Vy? Máte rádi hádanky nejen jako zdroj veselého procvičování?

Hádanky pro školáky                                

Autorka: Zuzana Pospíšilová

Ilustrace: Aneta Žabková

Počet stran: 128

Vydalo nakladatelství Portál v roce 2017.

Knihu si můžete objednat na www.obchod.portal.cz.

 

Toto taky stojí za přečtení!

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek

Něžný dotek je nesmírně důležitý pro vytváření vzájemného vztahu rodiče s miminkem. Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý zrak a o

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist