Recenze: Hádanky pro školáky

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Miluji svět hádanek. Používám je s oblibou ve školní praxi, milují je i moje vlastní děti. Není tedy divu, že jsem s radostí šáhla pro další zdroj hádanek, knihu Zuzany Pospíšilové Hádanky pro školáky, z nakladatelství Portál, určenou tentokrát pro děti školního věku od třetí třídy výše.

Doma mám prvňáčka a sekunďačku (sedmačku). Byla jsem tedy zvědavá, jestli se jim hádanky budou líbit (ač je sedmiletý ještě mimo zacílení knihy) a zda děti najdou správné odpovědi.

Kniha je rozdělena do pěti oddílů, z nichž každý obsahuje celkem padesát hádanek. Jedná se o Vyjmenovaná slova v hádankách (po B, F, L, M, P, S, V, Z, i/y v homonymech), Hádání s angličtinou, Matematické (zvířecí počty, hodinové počty, slovní úlohy), Přírodovědné (naše tělo, vesmír, rostliny, živočichové, horniny a nerosty) a Vlastivědné (obecné pojmy, osobnosti) hádanky. Je tedy jasné, že některé oddíly zatím prvňáček těžko zvládne, ale pro dvanáctiletou slečnu by to těžké být nemělo. V případě potřeby by mohl poradit i nejstarší sedmnáctiletý syn ;-).

Díky krásným a vtipným obrázkům od Anety Žabkové, ve kterých se skrývají správné odpovědi na hádanky citované na stránce vedle, však dokázal mnohé odpovědi odhalit i prvňáček. Nejvíc ho bavily hádanky o lidském tělu a vesmíru.

„Tekutina je to živá,

v potrubí se v těle skrývá.

Navíc bývá obarvená.

Jak? No přece do červena.

Co je to?“

Dcerka si mohla hravou formou procvičit a zdokonalit anglická slovíčka, pravopis a rozšířit si obzory přírodovědné, zeměpisné i dějepisné. Je super, že se autorce podařilo dát do hádanek i matematické úlohy rozdílné obtížnosti.

Mým dětem se hádanky moc líbily, i nejstarší syn řekl, že vypadá dobře, což je od dospívajícího poklona ;-).

Kniha je skvělá a velmi ji doporučuji nejen pro domácí použití, ale i učitelům a vychovatelům v jejich praxi. Rozšíří slovní zásobu, vědomosti a znalosti, i počtářské schopnosti. Krásné barevné ilustrace zaujmou i nejmenší, kteří mohou každým rokem hádat další a další hádanky v okruzích, o kterých se budou ve škole učit. Kniha rozhodně podporuje i samostudium, protože mnohé oblasti, na které se hádanky ptají, lákají k otevření dalších encyklopedií a zdrojů informací.

A co Vy? Máte rádi hádanky nejen jako zdroj veselého procvičování?

Hádanky pro školáky                                

Autorka: Zuzana Pospíšilová

Ilustrace: Aneta Žabková

Počet stran: 128

Vydalo nakladatelství Portál v roce 2017.

Knihu si můžete objednat na www.obchod.portal.cz.

 

Toto taky stojí za přečtení!

Zařizujete svým dětem společný pokoj? Poradíme vám, jak na to

Pro rodiče je často náročným úkolem zařídit pokoj pro jednu svou ratolest. Zvážit všechny jeho potřeby, které musí s

Čtu dál →
muzikál Mauglí na Mall.tv

Muzikál Mauglí bude k vidění na Mall.tv

Muzikál Mauglí Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové v režii dua Skutr uvádí pražské Divadlo Kalich od září roku 2013. Od

Čtu dál →

Hledáte parťáka pro své koníčky? Zkuste to se svými dětmi

Malé děti znamenají ve většině případů sice menší starosti než ty velké, ale přece jen většina rodičů – a

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist