Recenze: Fi a Flo

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Se svým devítiletým synem jsem dostala příležitost otestovat knižní novinku autorky Lenky Zemanové, která nese název Fi a Flo s podtitulem Vědecký a fantastický příběh o skloňování podstatných jmen. Vydalo ji nakladatelství Portál. Na úvod nutno podotknout, že uvedená kniha je opravdu výjimečná tím, že děti jsou vtaženy do děje a zároveň proniknou i do tajů podstatných jmen.

Žádné drilování, ale velmi zdařilá škola hrou. Čtenářům nabízí 14 příběhů, z nichž každý je zaměřen na jedno klíčové slovo, které v textu najdeme v různých podobách (pádech). Protože všechny podoby klíčového slova jsou tučně zvýrazněny, syn okamžitě zpozoroval, že dané slovo má několik tvarů (pádů). Text je rozčleněn do krátkých odstavců, kde každý obsahuje jedno tučně zvýrazněné klíčové slovo a má připojen vlastní obrázek dokreslující děj. K obrázku je často připsána otázka na určení pádu zvýrazněného slova, což jistě přiměje čtenáře k nenásilnému procvičování.

I my jsme se během čtení pravidelně u obrázku zastavovali a zkoušeli přiřadit k zvýrazněnému slovu pádovou otázku. Bylo to pro nás perfektně načasované, neboť syn pádové otázky právě začal probírat😊. Zprvu se objevily menší problémy (např. záměna 2. a 4. pádu), ale díky názorným příkladům v knize si vše hravě procvičil a nakonec dost obstojně zvládl. Kniha byla naším velkým pomocníkem, procvičování nám přišlo náramně vhod. Každá kapitola bývá zakončena barevnou tabulkou, v níž je shrnuto všech 7 pádů klíčového slova, rovněž i jeho vzor.

Autorka píše s lehkostí, příběhy jsou čtivé, propracované se znalostmi.  Zajímavá je i dějová stránka příběhu, kde hlavním hrdinou je malý Franta, který si tuze rád hraje u prababičky s knoflíky. Když mu prababička jeden věnuje, netrvá dlouho a začnou se dít podivné věci. Z obou dírek knoflíku vyklouznou dvě malé postavičky. Prozradí, že se jmenují Fi a Flo a přiletěli z planety Narpisel. Naštěstí mezi nimi a pozemšťanem Frantou není žádná jazyková bariéra, z čehož má radost Franta, Fi, Flo a rovněž i my😊. Nejprve začnou Fi a Flo líčit, jak přiletěli vesmírem až sem. A protože planeta Země je pro oba velká neznámá, je na čase, aby je Franta se vším seznámil. Co je pro Fi a Flo zcela nové a co mají na planetě Narpisel podobného? Znají ryby, moře, růži nebo se bez toho obejdou? Jak se jim zamlouvá kočka Elisabeth a sousedovic kotě? Zde podotýkám, že syna potěšilo, že kočce a kotěti jsou věnovány hned dvě kapitoly, které ho pochopitelně zaujaly nejvíce, neboť je milovníkem koček. Dále ho překvapilo, že i prosté pojídání ryby může být legrace. A neméně zajímá byla pro nás i návštěva pana hvězdáře. Po Frantově poutavém vyprávění na oplátku představí Fi a Flo planetu Narpisel. Zajímá vás, jak vypadá, zda v ní najdeme třeba města, kdo tam vládne atd.? Jistě bude překvapeni, tak jako my. Na samý závěr se Fi a Flo začne stýskat a spolu s Frantou se pokusí vymyslet způsob, jak se dostat domů. Podaří se jim to?

Děj je oživen mnoha nádhernými obrázky malířky Michaely Bergmannové, které nás velmi zaujaly. Syn byl úplně nadšený z překrásně nakreslených postaviček, již ilustrace na pevném přebalu knihy sklidila úspěch. Obrázků zde najdeme spousty, oceňujeme že díky připojené pádové otázce nabízí malým čtenářům procvičit si záživným způsobem skloňování.

Knížka nás velice oslovila, je kvalitně provedená. Je přehledně rozdělena na dvě základní části. Ta první obsahuje zmíněných 14 příběhů, druhá část dětem vysvětlí pád, číslo, rod a vzor podstatných jmen. Druhá část je ale kvůli převažující teorii asi vhodnější pro starší čtenáře, ale může sloužit i jako učební pomůcka pro školy. Syn preferuje knihy plné obrázků, se středně velkým písmem, srozumitelným textem a přehledné. Proto byl nadmíru spokojený, všechny jeho požadavky byly splněny. Navíc si jako bonus úžasně prozkoušel určování pádů, což sklidilo velký úspěch, řekla bych, že větší než učebnice.

Knihu doporučuji dětem od třetí třídy, nejlépe, pokud s nimi čtou a procvičují rodiče, např. formou otázek. Díky jejímu úžasnému zpracování vím, že se budeme ke knize vracet a jistě se porozhlédneme i po dalších titulech paní autorky.

Fi a Flo

Autorka: Zemanová Lenka

Ilustrace: Bergmannová Michaela

Počet stran: 144

Vydalo nakladatelství Portál v roce 2018.

Knihu si můžete objednat na www.obchod.portal.cz.

Napsal/a: jana231

Toto taky stojí za přečtení!

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek

Něžný dotek je nesmírně důležitý pro vytváření vzájemného vztahu rodiče s miminkem. Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý zrak a o

Čtu dál →

Jak vybrat postel do dětského pokoje?

Výběr postele je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí při zařizování dětského pokoje. Pokud má dítě ničím nerušený a kvalitní spánek,

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist