Recenze: Dvě pohádky -Tři prasátka a Jak šlo vejce na vandr

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

V nakladatelství Portál právě vyšla velmi zajímavá dvojkniha s příznačným názvem Dvě pohádky. Obsahuje dvě notoricky známé pohádky Tři prasátka a Jak šlo vejce na vandr, ovšem tentokrát v novém kabátku. Jedná se o překlady ze slovenských originálů oblíbených autorek Margity Príbusové a Márie Rázusové-Martákové v překladu Michaely Škultéty, doplněné o nevšední ilustrace Vladimíra Krále. Každou z pohádek je možno číst z jedné strany knihy.

Kdo by neznal pohádku o vajíčku, které se doma nudilo, a tak se vydalo do světa na zkušenou? Na své cestě potkalo postupně raka, kachnu, krocana, koně, vola a kohouta. Společně došli až ke zbojnické chalupě na mýtině, kde je stařena odmítla pohostit, tak si odnesli do lesa a čekali na zbojníky. Když se tlupa vrátila domů a první z nich vstoupil dovnitř, parta kamarádů ho tak vyděsila, až utekl i se svými kumpány pryč a všechno včetně bohatého lupu zanechali na místě. Přátelé zasedli k bohaté hostině a hodovali až do noci. Jen vejce bylo tak unavené, že vandrování ukončilo.

Kdo poslechne radu uprostřed knihy Když otočíš knížku, najdeš další pohádku, opravdu se objeví i druhý příběh o třech prasátkách. Ta uprosí maminku, aby jim dovolila vydat se do světa. Dá jim dobrou radu, aby se vyhýbala hlavně vlkovi. První prasátko na své cestě potká hodného člověka, který mu dá slámu, aby si mohlo postavit slaměný domeček.

Druhé prasátko si ze dřeva postaví domeček dřevěný a také si po nastěhování obdobně zpívá, třetí si postaví domeček z cihel a opět se vše opakuje.

Knížka je velmi kvalitně vyrobena (pevný křídový papír, velmi kvalitní tisk…), písmenka jsou dostatečně velká i pro čtení pro začínající čtenáře, ilustrace jsou velmi bohaté a zdařilé. Líbí se mi, že i známý příběh se dá převyprávět netradičně, s určitými drobnými dějovými úpravami. Mým dvěma dětem se obě pohádky moc líbily.

Knížku doporučuji dětem od cca 4 let, vhodná je i pro prvňáčky na procvičování čtenářských dovedností.

Dvě pohádky – Tři prasátka, Jak šlo vejce na vandr

Autoři: Mária Rázusová-Martáková, Margita Príbusová

Ilustrace: Vladimír Král

Počet stran: 48

Vydalo nakladatelství Portál v roce 2018.

Knihu si můžete objednat na www.obchod.portal.cz.

Napsal/a: Andelinka

Toto taky stojí za přečtení!

Nevítaní hosté v ústní dutině

Malé oválné vřídky trápí až 25 % populace. Objevují se v ústech nečekaně, ale ti z vás, kteří se s afty

Čtu dál →

Pořízení tažného zařízení je snadné a cenově výhodné

Disponovat vozem bez tažného zařízení není žádný hendikep, jak by se mohlo zdát. Pokud potřebujete využívat přívěsný vozík, karavan, nosič

Čtu dál →

Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist