Recenze: Dvě pohádky -Tři prasátka a Jak šlo vejce na vandr

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

V nakladatelství Portál právě vyšla velmi zajímavá dvojkniha s příznačným názvem Dvě pohádky. Obsahuje dvě notoricky známé pohádky Tři prasátka a Jak šlo vejce na vandr, ovšem tentokrát v novém kabátku. Jedná se o překlady ze slovenských originálů oblíbených autorek Margity Príbusové a Márie Rázusové-Martákové v překladu Michaely Škultéty, doplněné o nevšední ilustrace Vladimíra Krále. Každou z pohádek je možno číst z jedné strany knihy.

Kdo by neznal pohádku o vajíčku, které se doma nudilo, a tak se vydalo do světa na zkušenou? Na své cestě potkalo postupně raka, kachnu, krocana, koně, vola a kohouta. Společně došli až ke zbojnické chalupě na mýtině, kde je stařena odmítla pohostit, tak si odnesli do lesa a čekali na zbojníky. Když se tlupa vrátila domů a první z nich vstoupil dovnitř, parta kamarádů ho tak vyděsila, až utekl i se svými kumpány pryč a všechno včetně bohatého lupu zanechali na místě. Přátelé zasedli k bohaté hostině a hodovali až do noci. Jen vejce bylo tak unavené, že vandrování ukončilo.

Kdo poslechne radu uprostřed knihy Když otočíš knížku, najdeš další pohádku, opravdu se objeví i druhý příběh o třech prasátkách. Ta uprosí maminku, aby jim dovolila vydat se do světa. Dá jim dobrou radu, aby se vyhýbala hlavně vlkovi. První prasátko na své cestě potká hodného člověka, který mu dá slámu, aby si mohlo postavit slaměný domeček.

Druhé prasátko si ze dřeva postaví domeček dřevěný a také si po nastěhování obdobně zpívá, třetí si postaví domeček z cihel a opět se vše opakuje.

Knížka je velmi kvalitně vyrobena (pevný křídový papír, velmi kvalitní tisk…), písmenka jsou dostatečně velká i pro čtení pro začínající čtenáře, ilustrace jsou velmi bohaté a zdařilé. Líbí se mi, že i známý příběh se dá převyprávět netradičně, s určitými drobnými dějovými úpravami. Mým dvěma dětem se obě pohádky moc líbily.

Knížku doporučuji dětem od cca 4 let, vhodná je i pro prvňáčky na procvičování čtenářských dovedností.

Dvě pohádky – Tři prasátka, Jak šlo vejce na vandr

Autoři: Mária Rázusová-Martáková, Margita Príbusová

Ilustrace: Vladimír Král

Počet stran: 48

Vydalo nakladatelství Portál v roce 2018.

Knihu si můžete objednat na www.obchod.portal.cz.

Napsal/a: Andelinka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist