Recenze: Dvě pohádky -Tři prasátka a Jak šlo vejce na vandr

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

V nakladatelství Portál právě vyšla velmi zajímavá dvojkniha s příznačným názvem Dvě pohádky. Obsahuje dvě notoricky známé pohádky Tři prasátka a Jak šlo vejce na vandr, ovšem tentokrát v novém kabátku. Jedná se o překlady ze slovenských originálů oblíbených autorek Margity Príbusové a Márie Rázusové-Martákové v překladu Michaely Škultéty, doplněné o nevšední ilustrace Vladimíra Krále. Každou z pohádek je možno číst z jedné strany knihy.

Kdo by neznal pohádku o vajíčku, které se doma nudilo, a tak se vydalo do světa na zkušenou? Na své cestě potkalo postupně raka, kachnu, krocana, koně, vola a kohouta. Společně došli až ke zbojnické chalupě na mýtině, kde je stařena odmítla pohostit, tak si odnesli do lesa a čekali na zbojníky. Když se tlupa vrátila domů a první z nich vstoupil dovnitř, parta kamarádů ho tak vyděsila, až utekl i se svými kumpány pryč a všechno včetně bohatého lupu zanechali na místě. Přátelé zasedli k bohaté hostině a hodovali až do noci. Jen vejce bylo tak unavené, že vandrování ukončilo.

Kdo poslechne radu uprostřed knihy Když otočíš knížku, najdeš další pohádku, opravdu se objeví i druhý příběh o třech prasátkách. Ta uprosí maminku, aby jim dovolila vydat se do světa. Dá jim dobrou radu, aby se vyhýbala hlavně vlkovi. První prasátko na své cestě potká hodného člověka, který mu dá slámu, aby si mohlo postavit slaměný domeček.

Druhé prasátko si ze dřeva postaví domeček dřevěný a také si po nastěhování obdobně zpívá, třetí si postaví domeček z cihel a opět se vše opakuje.

Knížka je velmi kvalitně vyrobena (pevný křídový papír, velmi kvalitní tisk…), písmenka jsou dostatečně velká i pro čtení pro začínající čtenáře, ilustrace jsou velmi bohaté a zdařilé. Líbí se mi, že i známý příběh se dá převyprávět netradičně, s určitými drobnými dějovými úpravami. Mým dvěma dětem se obě pohádky moc líbily.

Knížku doporučuji dětem od cca 4 let, vhodná je i pro prvňáčky na procvičování čtenářských dovedností.

Dvě pohádky – Tři prasátka, Jak šlo vejce na vandr

Autoři: Mária Rázusová-Martáková, Margita Príbusová

Ilustrace: Vladimír Král

Počet stran: 48

Vydalo nakladatelství Portál v roce 2018.

Knihu si můžete objednat na www.obchod.portal.cz.

Napsal/a: Andelinka

Toto taky stojí za přečtení!

Zařizujete svým dětem společný pokoj? Poradíme vám, jak na to

Pro rodiče je často náročným úkolem zařídit pokoj pro jednu svou ratolest. Zvážit všechny jeho potřeby, které musí s

Čtu dál →
muzikál Mauglí na Mall.tv

Muzikál Mauglí bude k vidění na Mall.tv

Muzikál Mauglí Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové v režii dua Skutr uvádí pražské Divadlo Kalich od září roku 2013. Od

Čtu dál →

Hledáte parťáka pro své koníčky? Zkuste to se svými dětmi

Malé děti znamenají ve většině případů sice menší starosti než ty velké, ale přece jen většina rodičů – a

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist