Recenze: Chodil obr po zemi

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Na knihu Martina Šinkovského Chodil obr po zemi vydanou v nakladatelství Albatros jsme se s Michalkou těšily. Když jsem říkala dcerce, že budeme číst knížku o obrovi, očekávala jsem i já více pohádkových motivů.

Pan Gabriel byl kdysi obrem, pak zestárl a zmenšil se. Aspoň tak se prezentuje na lavičce v parku. Děti i dospělí ho znají a jsou vděčnými posluchači jeho příběhů. Příběhy, které pan Gabriel vypráví, sice nejsou úplně tuctové (např. jak znovurozžhavil zamrzlé zemské jádro), ale ke klasickým pohádkám mají docela daleko. Každý z příběhů má ale pozitivní vliv na Gabrielovy posluchače, pomáhají jim vyřešit jejich aktuální problémy.

Knihou se i přes různost příběhů z minulosti táhne jistá dějová linie. Pan Gabriel se seznámí s mladíkem Lukáškem, který právě odchází z dětského domova ve svých 18 letech, má se postavit na vlastní nohy a neví, jak se začlenit do společnosti. Pan Gabriel se rozhodne mu pomoci – jak, to už nebudeme prozrazovat. Mezi příhodami pana Gabriela se poté prolíná příběh Simona Lukáška, jehož naivity a důvěřivosti chce zneužít někdo, kdo se tváří jako přítel.

Knížka nutí pokládat otázky a zamýšlet se nad detaily a také objevíme velké tajemství pana Gabriela – proč neustále sbírá „nepotřebné“ drobnosti ze země? Kousek provázku, kancelářskou sponku nebo kamínek?

Obecně známé jevy zde dostávají nové, naprosto neuvěřitelné souvislosti. Čtenáři narazí na sopky, Saturn nebo ztracenou Atlantidu. Zajímá vás, jak bylo objeveno víno, proč všechny děti ve městě jednoho dne večeřely bez odmlouvání i brokolici a jestli Simona Lukáška zmanipulovala lidská závist? Pak se začtěte do příběhů pana Gabriela, který kdysi byl obrem.

Knížka je určena dětem od 7 let, ale šestiletá Michalka si s ní také poradila. A pokud v některých místech nevěděla, jak si něco představit, jednoduše se zeptala. Dítě se u knížky vzdělá, zamyslí i zasměje. A to byste viděli, jak nyní zvědavě a hlasitě Michalka zdraví souseda z domu, který se jmenuje Gabriel.

Chodil obr po zemi                                         

Autor: Martin Šinkovský

Počet stran: 88

Pro čtenáře od 6 let.

Vydalo nakladatelství Albatros v květnu 2018.

Knihu si můžete objednat na www.albatrosmedia.cz.

Napsal/a: Milhauzice

Toto taky stojí za přečtení!

Oslaďte si život s přírodními sladidly

Každý, kdo se alespoň trochu zajímá o svoje zdraví a záleží mu na tom, co jí, už určitě na

Čtu dál →

Tipy na dárek pro děti i maminky

Čas Vánoc se blíží přímo mílovými kroky a vy si možná začínáte lámat hlavu nad tím, co nadělit novopečené

Čtu dál →

Jak si udržet dobrou náladu v předvánočním shonu

Vánoce jsou za rohem, z televize, novin, rádia i obchodů se na nás valí zprávy o tom, že bychom se

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist