Recenze: Bonifác zase řádí v psí školce

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Po delší době jsme opět měli příležitost seznámit se s knižní novinkou, tentokrát od autorky Ivany Geckové s názvem Bonifác zase řádí v psí školce, kterou vydalo nakladatelství Grada. Role čtenáře se zhostil osmiletý Milánek a role posluchačky se dobrovolně ujala šestiletá Michalka. Čtení probíhalo na etapy (po jednotlivých kapitolkách většinou v podvečer), čímž zbyl i prostor na sdělování dojmů i zodpovídání zvídavých dotazů.

Na první pohled děti, a nejen je, okouzlila překrásná ilustrace pana Michala Sušiny, který hned na pevný obal knihy vyobrazil maxipsa Bonifáce se sněhovou koulí. Mé děti tím dokonale navnadil na Vánoce a zimní radovánky. Ale tím to zdaleka nekončí. K naší obrovské radosti najdeme takto zdařilých obrázků v knize nespočet.

Jak již samotný název napovídá, knihou nás bude provázet pes Bonifác. Bonifác je dobrosrdečný, na druhou stranu však má v hlavě samé lumpárny. Vyznačuje se i tím, že velmi často komolí slova. Dále se na vás těší jeho kamarádi psí předškoláci, školník Hubert, znamenitá kuchařka Růženka a v neposlední řadě i paní učitelka, elegantní fenka afghánského chrta, která má co dělat, aby si s nezbednými kousky svých žáků věděla rady. V čase chumelenic a adventu vás zavedou do psí školky, kde spolu s nimi zažijete spoustu legrace, lumpáren a nebude chybět ani napětí. To vše na vás čeká na 88 stránkách knihy, která je rozčleněná do 11 kapitol.

Děj se odehrává v zimním období. Úvodní stránky vás zavedou do školní zahrady, kde zmateně pobíhá pes Bonifác, cosi usilovně hledá a chová se divně. Ptáte se proč? On totiž zaslechne paní učitelku, která někomu sděluje, že nemá jediný zub, a tak se mu nebohé paní učitelky zželí, napadne ho zapojit své kamarády s cílem ztracené zuby nalézt. Podaří se jim to? Již 1. kapitolka knihy si mě získala, neboť je psána s lehkostí, vtipně a je zde vykreslena Bonifácova dobrosrdečnost. Svou obětavostí a ochotou pomoci si hlavní hrdina získal i sympatie mých dětí.

Další stránky vám přinesou obrovskou nadílku. Nebude však od Ježíška, ale sněhová. Tyto stránky velice nadchly mé děti, které doslova hltaly děj a po přečtení kapitoly pokládaly všetečné otázky, týkající se sněhové nadílky.

Knížka mě velice oslovila, je čtivá. Líbí se mi její celkové zpracování, tj. přehlednost a snadná orientace v textu, text je srozumitelný, věty nejsou příliš dlouhé, ani samotná kniha. Synovi rovněž vyhovovala velikost písmen. Osobně oceňuji autorčinu bohatou slovní zásobu, krásný styl a nápaditost při vymýšlení lotrovin, taškařic a nejrůznějších psí kousků. Ty dokázaly mé děti pořádně rozesmát a občas i strhnout k drobnějším lumpárnám.

Mě osobně ještě zaujalo, jaký vztah měli psí školkáčci mezi sebou – např. jak při překonávání překážek dokázali spojit všechny své síly a táhnout za jeden provaz. Troufám si tvrdit, že určitě nejsem sama, koho si svým nádherným stylem paní Ivana Gecková získala. Vzhledem k tomu, že volila slova adekvátní k věku mých dětí, neobjevil se u dětí sebemenší problém s porozuměním textu. Moc děkujeme! V závěru nesmíme zapomenout pochválit a poděkovat i za zdařilé, často velmi legrační obrázky, které nás učarovaly až do samého konce.

Podtrženo sečteno: touto cestou bych ráda knihu doporučila všem milovníkům pejsků a nejen jim. Každý, kdo má rád legraci se špetkou napětí, si zde jistojistě přijde na své. Díky úžasnému zpracování jsem přesvědčena, že se budeme ke knize často a moc rádi vracet.

Bonifác zase řádí v psí školce 

Napsala: Gecková Iva

Ilustrace: Sušina Michal

Počet stran: 88

Edice: pohádkové čtení

Vydalo nakladatelství Grada v říjnu 2018.

Knihu si můžete objednat na www.grada.cz.

Napsal/a: Jana231

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist