Recenze: Alenka lékařka

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Se zájmem jsme braly s dcerkou do ruky knížku Alenka lékařka od nakladatelství Grada, kterou napsala Zuzana Pospíšilová. Podtitul knihy zní O našem těle, a tak se naše prvňačka těšila, že se něco zajímavého přiučí. K tomu směřuje nejen text, ale také roztomilé obrázky Drahomíra Trsťana. Dobrodružství Alenky a jejího mladší bratra Kuby začne v okamžiku, kdy si od maminky půjčí starý (ovšem stále funkční) stetoskop.

Nejprve si nechají vysvětlit, jak tento lékařský nástroj, který je magnetem pro všechny zvědavé děti, funguje. Alenka je starší, a tak vymýšlí, co všechno by se s neobyčejnou hadičkou dalo prozkoumávat. A Kubu nutí, aby si neustále hrál na pacienta.

Michalka se rozhodla být „in“. Po dlouhé době vytáhla svůj lékařský kufřík a naordinovala panenkám nejrůznější zdravotní komplikace a zkoušela provádět všechno to, co Alenka ve svém vyprávění.

Knížka je určena pro předškoláky a mladší školáky. Proto jsem se ani moc nedivila, že mi ji dcerka opakovaně nosila a dožadovala se dalších a dalších objevů. Informace o našem těle jsou v knížce podány tak, aby si je děti dokázaly představit, a každý tělesný jev (např. pulz, dýchání, polykání, přemýšlení nebo vrzání dědečkových kloubů) je doplněn i ilustračními a do jisté míry názornými obrázky – místo, kde nejsnáze změříme puls, kde je umístěno srdce či plíce.

Alenka s Kubou objevují sice samostatně, ale jakmile jim něco není jasné, obrací se na maminku. Ta pracuje jako lékařka a svou odpověď téměř vždy doplní dalším tipem, co by se dalo ještě vyzkoušet nebo jak by bylo možné její tvrzení názorně předvést či dokázat.

Na konci knihy najdeme obrázky celých postav s popisky jednotlivých částí těla a orgánů, soubor kontrolních otázek Co si pamatuješ z Alenčina vyprávění, a dokonce několik hádanek týkajících se našeho těla.

Co všechno víte o svém těle? A jaká nečekaná událost ukončí lékařské dobrodružství Alenky a Kuby? Mnoho zajímavého a překvapivého najdete na stránkách této knihy.

Během čtení se dcerka velmi zajímala o kresby v knize, všechno chtěla nejen vidět namalované, ale také vyzkoušet na sobě či na mně. Bohužel brzy zjistila, že její stetoskop z lékařského kufříku je jenom hračka pro prťata, kterým žádný dech neuslyší. Kniha v tomto smyslu přinesla i mírné zklamání, ne z četby, ale z reality.

Na druhou stranu nás jako rodiče inspirovala. Teprve díky Alence mě napadlo hledat funkční stetoskop a jeho dostupností i cenou jsem byla velmi mile překvapena. Balíček už je na cestě k nám a já se těším na dceřino nadšení, až bude za měsíc rozbalovat dárek k narozeninám. Děkuji za inspiraci!

Alenka lékařka

Autorka: Zuzana Pospíšilová

Ilustrace: Drahomír Trsťan

Pro děti předškolního a mladšího školního věku.

Počet stran: 80

Vydalo nakladatelství Grada v roce 2019.

Knihu si můžete objednat na www.grada.cz.

Napsal/a: Milhauzice

Toto taky stojí za přečtení!

Nevítaní hosté v ústní dutině

Malé oválné vřídky trápí až 25 % populace. Objevují se v ústech nečekaně, ale ti z vás, kteří se s afty

Čtu dál →

Pořízení tažného zařízení je snadné a cenově výhodné

Disponovat vozem bez tažného zařízení není žádný hendikep, jak by se mohlo zdát. Pokud potřebujete využívat přívěsný vozík, karavan, nosič

Čtu dál →

Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist