Recenze: 200 tajných triků pro báječný první rok s kojencem

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Která novopečená maminka by nechtěla vše už od začátku zvládat? Eliminovat stres, obavy a vyčerpanost a být co nejvíce v pohodě? Naučit se, jak utišit pláč, nakrmit, přebalit a ještě se u toho všeho kolotoče nezbláznit? Zkrátka užívat si už od prvních dní mateřství? Pomoci vám s tímto nelehkým úkolem si dala za cíl německá autorka Ute Glaser ve své knize 200 tajných triků pro báječný první rok s kojencem. Kniha vyšla v nakladatelství CPress a nese  podtitul Raději šťastná než dokonalá, což myslím mluví za vše.

Kniha je rozdělena do 7 celků s mnoha kapitolkami a tím je velmi snadné se v ní orientovat a vyhledávat informace právě k tématu, které zrovna potřebujete. Najdete v ní tipy na krmení a kojení, přebalovaní, spánek, jak rozveselit vaše dítko, co si připravit na cestování, různé vychytávky v domácnosti a také rady, jak nezapomenout sama na sebe.

Na knihu jsem se velmi těšila a měla velká očekávání. Ne všechny kapitoly knihy splnily mé očekávání. V první kapitole s názvem Kojení a krmení bych uvítala více rozvést tématiku kojení, jelikož si myslím, že jeho začátky nemusí být vždy lehké a mohou i nastat různé komplikace. Autorka tu však zmiňuje pouze benefity kojení a dává radu, že není nezbytné miminko na kojení budit, dále se věnuje pouze krmení jako takovému, což je škoda.

V druhé kapitole Přebalování a péče autorka uvádí mnoho tipů, jak si usnadnit oblékání, kde přebalovat a co používat na ošetření opruzenin, jak čistit první zoubky a jak pomoci miminku s nadýmáním.

V kapitole Dětský spánek autorka doporučuje pevný životní rytmus, tipy na nerušený spánek jako např. chlad v místnosti, plyšáček v posteli, aby se necítilo samo, lehký zdroj světla, aby se v úplné tmě nebálo, hrací hodiny jako signál, že je čas spát, spací pytel a jiné. Upřímně v mnohém zmiňovaném s autorkou nesouhlasím, neboť radí například dát pusu na dobrou noc a vyjít bez otáčení z místnosti, což mi přijde trochu jako vyplakávací metoda. Také doporučuje spaní v odděleném dětském pokojíčku a dudlík. Kapitolka obsahuje i 3 tipy na pomoc s usínáním – kočárek, auto a jízdní kolo, což možná jiným maminkám funguje, moje dcera však vždy v kočárku i za jízdy autem pláče, takže bohužel nemůžeme používat ani normálně, natož na usnutí.

cam04341   cam04324

Čtvrtá kapitola Dětská radost ze života se mi zpracováním líbí více. Dozvíte se tipy, jak dítko učinit šťastným, jak je důležité mu zpívat, dotýkat se jej, mazlit se s ním, tančit s ním, nebo i navštěvovat kojenecké plavání. Nechybí ani podkapitolky o chrastítkách, nebo dětském kolotoči.

Pátá kapitolka Na cestách se hodně dopodrobna věnuje různým typům kočárků a vychytávek, jak si cestování v něm usnadnit, což může být užitečné pro ženy, které jej hodně používají. Pro nosící maminky tu ale mnoho informací není, pouze jedna podkapitolka, která sice shrnuje výhody nošení a uvádí i různé varianty nošení, ale také bohužel mylnou informaci, že se dá nosit i s miminkem hledícím vpřed, což se nedoporučuje.

Šestá kapitola V domácnosti je pěkně zpracovaná a obsahuje užitečné informace, jak si usnadnit domácí práce a přitom zvládat péči o dítko. Najdete tipy na nákupy, na praní, efektivní vaření, autorčin názor na ohrádky, hrací deky, lehátka, dětské kuchyňky a další. Ute Glaser také radí skoncovat s multitaskingem, odměnit se za neoblíbenou domácí činnost, kterou jste vykonala, nebo se podívat na domácí práce jako na fyzické cvičení, které máte zcela zdarma doma a nemusíte do fitka.

cam04360

A nakonec sedmá kapitola Pro šťastné mámy, která se mi opravdu líbí, myslím, že je nejpovedenější a nabitá opravdu dobrými tipy, jak se odreagovat, určit si nějaký čas i sama pro sebe a dělat co nás baví, vyjadřovat svá přání, ale taky radí čeho se vzdát a co můžete nechat na jiných pomocnících jako např. kamarádce nebo chůvě. Připomíná, že je důležité odpočívat a užívat si čas jen sami ve dvou s partnerem a uvádí různé tipy, jak zpestřit partnerský život a pečovat o něj, aby nezevšedněl. Také zde najdete cvičení, jak se zase uvolnit, když vás něco rozčílí a jak ventilovat vztek.

Celou knihu doplňují tipy proti stresu, které jsou rozesety na stránkách knihy od začátku až do konce a některé jsou opravdu trefné a nápomocné. Nejedná se sice o nic nového, ani nic, co byste nikdy nezaslechly, ale uklidní vás, připomenou, že jste také jen ženy a ne superženy, které musí vše zvládat perfektně, nakopnou, dodají sílu, nebo aspoň ukážou, že v tom nejste samy a že stejný problém mají i jiné mámy.

Knihu bych doporučila spíše nezkušeným maminkám prvorodičkám, protože v průběhu výchovy si na mnoho přijdete samy a také ženám, které nerady vyhledávají rady na internetu. Tipy, zde uvedené jsou některé všeobecně známé, ale je přehledné mít je všechny uspořádané spolu v jedné knize a kdykoli jen nakouknout. Kniha je psána čtivě, jednoduše a doplněna o krásné fotografie malých dětí. Mně osobně některé rady nesedly, protože jsou proti mému přesvědčení a stylu výchovy, nebo jsou také nerealizovatelné, vzhledem k náročné, velmi kontaktní povaze mé dcerky, věřím ale, že by si zde každá maminka našla to svoje.

bb9339e9dd91c0c9b178631243dbc553200 tajných triků pro báječný první rok s kojencem

Autorka: Ute Glaser

Pro rodiče, 192 stran

Vydalo nakladatelství CPress v roce 2016.

Knihu si můžete objednat na www.albatrosmedia.cz.

Napsal/a: Endlisek

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist