Přivítejte s námi jaro v Národním muzeu!

Rubrika: Akce pro děti, Kulturní a literární tipy

Přivítejte s námi jaro v Národopisném muzeu – Musaionu! Na první jarní neděli 25. března 2012 jsme pro malé i velké návštěvníky připravili v Letohrádku Kinských setkání s českými jarními zvyky, řemesly, řemeslníky a jarními pochoutkami. Všichni milovníci jara budou mít možnost připomenout si naše tradiční jarní řemesla, související nejen s příchodem Velikonoc, a také se seznámí s bulharskou babou Martou, která tradičně navštěvuje bulharské děti s kouzelnými amulety. Vajíčka si vezměte s sebou.

Přivítejte jaro v samém centru Prahy a nechte se zlákat vůní medových perníčků a atmosférou lidových tradic! V rámci cyklu aktivních víkendů s názvem Aspoň na víkend… připravilo Národní muzeum pro celou rodinu výtvarné a řemeslné dílny, ve kterých budou mít malí i velcí návštěvníci příležitost připomenout si jarní zvyky. Na každé šikovné ruce čeká pletení pomlázky, zdobení medových perníčků a kraslic, výroba vlastní dřevěné panenky nebo panáčka. Kouzelné babičky z Klubu lidové tvorby vám předvedou a naučí vás stará lidová řemesla, která k jaru neodmyslitelně patří.

Při příležitosti výstavy Bulharský lidový šperk se seznámíte také s rozšířenou bulharskou tradicí – výrobou a nošením martenic. Tento zvyk vychází z příběhu o babě Martě (březnová bába), která navštěvuje bulharské děti a je předzvěstí jara. V prvních jarních dnech si lidé v Bulharsku navzájem vyměňují „martenice“- kouzelné amulety vyrobené z červené a bílé příze. Pokud má martenica podobu chlapečka, jmenuje se Pižo, pokud má podobu holčičky, říká se jí Penda. Martenice mají chránit majitele před zlými silami a také zaručit štěstí, zdraví a úspěch. Tradice říká, že martenica se má nosit na zápěstí nebo zavěšena na oblečení, dokud neuvidíte prvního čápa nebo vlaštovku či první rozkvetlý ovocný strom. Poté martenicu sundejte a zavěšte na rozkvetlou větev. Tím zaručíte, že se vám všechna jarní přání splní.

Upleťte si pomlázku a ozdobte velikonoční vajíčko

V jarní výtvarné dílně si můžete různými technikami (malování, ubrousková metoda…) ozdobit podle své fantazie vlastní květináče a zasít do nich trávu, která k jaru a Velikonocům neodmyslitelně patří, vyrobit rozmanité zápichy do těchto květináčů s jarními motivy – květiny, zajíček, slepička, beránek, ovečka, vajíčko a jiné nebo vytvořit originální velikonoční přání. A pod vedením babiček z Klubu lidové tvorby se naučíte různá tradiční řemesla, jako je zdobení medových perníčků, kraslic (technikami – vosk, vyškrabávání, slámové dekorace či drátkování), paličkování nebo pletení pomlázek. Vyrobit si můžete také ozdoby z korálků, vlastní panenku ze dřeva nebo šustí, morenku či martenicu.

Místní kavárna pro vás připraví k ochutnání různé jarní delikatesy.

Akce se uskuteční 25. března od 10 do 17 hodin v Národopisném muzeu – Musaionu, Letohrádek Kinských, Kinského zahrada 98, 150 00 Praha 5.

Program je připraven v rámci běžného vstupného (základní 70Kč, snížené 40Kč, rodinné 110Kč, děti do šesti let zdarma).

Na nedělní jarní dílny pro veřejnost navazuje v týdnu od 27. do 30. března 2012 program pro školy s názvem Velikonoční příběh. Ten žákům prvního stupně základních škol přiblíží Velikonoce jako nejvýznamnější křesťanský svátek a zároveň symbol jara. Děti se dozví o smyslu a významu Velikonoc, proč a kdy se Velikonoce slaví a seznámí se s tradičními lidovými zvyky. Na závěr je připravena dílna, ve které si děti mohou vyrobit tradiční velikonoční předměty.

Program pro školy je nutné objednat. Cena 50 Kč/žák, pedagogický doprovod zdarma. Kontakt Mgr. Pavlína Honzíková, pavlina_honzikova@nm.cz, tel.: 224 497 117, 725 773 909

Příště vás pozveme do Českého muzea hudby, kde se v dubnu uskuteční setkání malých Rusalek a vodníků.

Více informací o projektu Hravé muzeum najdete zde.

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist