Příručka pro malé „Indiany Jonese“

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Být archeologem je snem mnoha malých kluků i holčiček. Najít ale ukrytý poklad není zase tak jednoduché, jako to měl slavný profesor historie v neméně slavném filmovém zpracování. Základem jsou znalosti. Takže číst a číst a číst…

Pro malé čtenáře, kteří se o historii zajímají, vydalo v loňském roce nakladatelství Mladá fronta knihu Poklady světa. Autory jsou Tomáš Tůma a Oldřich Růžička. Jedná se doslova o příručku pro hledače pokladů, jak zní i její podtitul.

V první řadě musím zmínit samotné provedení této knihy. Na první pohled totiž zaujme její vzhled. Vysoká barevnost, tuhý papír, jakoby připomínající staré pergameny, navíc „mírně“ zažloutlý, stejně jako historické dokumenty. Jedná se zároveň částečně i o interaktivní knihu, čtenáři na určitých místech knihy najdou mapy, ve kterých si mohou vyhledat místa, o kterých se v dané kapitole hovoří. Kniha je také doplněna „skrytými“ informacemi.

Příručka není typickou teoretickou knihou. Jejím cílem je seznámit již ty nejmenší děti s historií, samozřejmě tedy i se zaměřením na poklady, které nebyly dosud nalezeny. Nicméně děti se dozví mnoho informací o různých dobách, řádech, náboženství, seznámí se blíže s kmeny Inků a Aztéků, podívají se do Egypta a na jeho nejslavnější faraony a vynecháni nebudou samozřejmě ani „slavní“ templáři.

Zkrátka se vlastně hravou formou učí dějepisu.

Protože se jedná o příručku pro hledače pokladů, maximum podaných informací se týká právě pokladů. Každá doba měla své hrdiny, kteří vlastnili obrovský majetek. Většina z něj se dodnes nenašla. Stále se někde ukrývá. Jenže kde? Na starých hradech a zámcích? Nebo hluboko v lesích? Či leží poklad ukrytý na dně mořském?

Děti se dozví nejen o historii. Autoři pojali knihu jako skutečnou příručku pro budoucí hledače pokladů, kteří se s touto oblastí teprve seznamují. Čtenář získá maximum informací na příklad i o pomůckách, které jsou nezbytné při pátrání, včetně jejich podrobného popisu a způsobu užívání. A samozřejmě nechybí i informace o tom, jak složitá je cesta za hledáním pokladů a že zdar může být mnohdy jen otázkou štěstí.

Velmi mě zaujalo celkové zpracování knihy, jež je velice zdařilé. Líbí se mi způsob podání informací a zaměření na ty nejmenší děti, které se již od útlého věku seznamují s minulostí a to formou, která je jim blízká a baví je.

Jediné, co se nepodařilo, je uvedení věkové kategorie dítěte. Na zadní straně knihy se uvádí doporučení od devíti let, kdežto na straně věnované informacím o knize je uveden věk od šesti let. Ať tak či tak, na své si přijdou i děti staršího předškolního věku. Stačí jen, aby rodiče pojali knihu jako dobrodružství a čtení tomu přizpůsobili. S nadšením, které předčítání dají, se chvilky strávené historií i napětím, změní v příjemný čas věnovaný dětem.

Je to velmi hezky zpracovaná kniha, kterou mohu jen doporučit.


Poklady světa

Vydalo nakladatelství Mladá fronta

Autor: Růžička Oldřich, Tůma Tomáš
Vazba
: Vázaná bez přebalu
Rozměry
: 185 x 270
ISBN:
978-80-204-2388-7
Rok vydání:
2011

Knihu Poklady světa si můžete koupit například zde.


Divize Knihy vydavatelství Mladá fronta je v současné době nejstarším kontinuálně fungujícím vydavatelem knih v České republice. Na knižním trhu působí od roku 1945.
Věnuje se zejména překladové beletrii, která tvoří asi polovinu knižních titulů, populárně-naučné literatuře, literatuře faktu, a knihám pro děti a mládež.

Vydává však i literaturu z oblasti sci-fi a fantasy, cestopisy a historické romány nebo obrazové publikace encyklopedického charakteru. Na trh ročně uvede kolem 200 nových knih.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist