Přijďte si vyzkoušet středověk na vlastní kůži!

Rubrika: Cestování, Kulturní a literární tipy

V historickém jádru v Rožmitálu pod Třemšínem se nachází v bývalém areálu továrny Agrostroj muzeum plné historie, které je navíc přátelské k rodinám s dětmi. Pořádají se zde školní výpravy, bezbariérové muzeum má učebnu s interaktivními prvky a nabízí nejednu zajímavou expozici, výstavu i akci pro celou rodinu…

Hlavní expozice je umístěna v dvoupatrové budově, navazující na tovární halu, ve které se nachází galerie. Součástí muzea je i expozice historických automobilů, stodola, venkovní učebna a dětské hřiště. V místech, kde se nyní muzeum nachází, stával před více jak 600 lety mlýn, po požáru tu vznikla továrna na stroje – vyráběli se zde cvočky, pro tento kraj typické řemeslo a rovněž dělové náboje. Po válce se továrna specializovala na vzduchotechniku a hospodářské stroje. V roce 2000 byl objekt prodán městu, který jej adaptoval na Podbrdské muzeum.

 

Středověk na vlastní kůži

Podbrdské muzeum v Rožmitále pod Třemšínem připravilo na prázdniny interaktivní výstavu pro celou rodinu Expedice středověk.
„Oblečeme pány i dámy, lid chudý i bohatý. Rytířskou zbroj, kroužkové košile, kukly, pancíře, přilby, kompletní ochrany rukou i nohou si vyzkouší pouze ten, kdo ji unese, ale na trůn může usednout každý. Využijte možnosti „osedlat si koně“, vylézt na husitský vůz a potěžkat si meč. Sudlice, halapartny, drapáky, kopí… jsou ale pouze na ukázku. Pro odvážné jsou připraveny dobové mučicí nástroje.

Středověk není jenom řinčení zbraní, ale jsou to i počátky vzdělanosti. Už jste psali husím brkem?  Kratochvíle pro drobotinu, ale i pro jinochy a sličné dívky, vyzkouší vaše znalosti“.

V ceně vstupenky je interaktivní výstava, ražba 1 ks mince, pracovní listy – kratochvíle a vstup do expozice pánů z Rožmitálu. V expozici se dozvíte o kořenech rodu, o Jiřím z Poděbrad, královně Johaně i slavné cestě z Čech až na konec světa.
Výstava je otevřena od 16. 7. do 13. 11. 2011, každý den mimo pondělí od  9.00-12.00  13.00 -17.00 hodin.

Expozice Podbrdského muzea

Muzeum nabízí hned několik stálých expozic. Expozice Pánů z Rožmitálu představuje historii  tohoto rodu návštěvníkům, včetně osudů jeho nejslavnějších příslušníků.

Jak se žilo na Podbrdsku je sondou do historie nádherné podbrdské krajiny a seznamuje přítomné i s typickými řemesly tohoto kraje, jako je cvočkařství, slévárenství či zpracování dřeva.

K vidění je tady samozřejmě i dokumentace každodenního života podbrdské domácnosti.

Především páni kluci, malí i velcí, budou nadšeni nejucelenější sbírkou vozů Aero, včetně tří karosérií od firmy Sodomka.

Expozice Památník Jakuba Jana Ryby a České mše vánoční s neobyčejným životním příběhem a tragickým osudem kantora a hudebního skladatele, jehož jméno je nerozlučně spjato s Rožmitálem. Materiál k expozici shromažďoval a zpracovával tým, který se daným tématem zabývá již po tři generace.

A pak je tu Stodola, expozice připomínající, že Podbrdsko bylo chudým krajem, každý, kdo hospodařil na svém políčku a malém hospodářství, se musel ohánět, aby uživil sebe i svou rodinu.

Jaká práce to byla, co přinášela a jaké nástroje k ní lidé potřebovali, vám ukáže právě výstava v typickém prostředí.

Podbrdské muzeum dětem

Podbrdské muzeum vítá rodiny s dětmi. Pro ty nejmenší je k dispozici přebalovací pult i mikrovlnná trouba. Pro všechny děti pak najdete v expozici Jak se žilo na Podbrdsku herní koutek.

Děti i rodiče si mohou vyzkoušet na magnetické tabuli svou znalost řemesel, dřevěné spojovačky naopak prozradí, jak znáte faunu a floru Podbrdska.

Jestliže si zakoupíte u pokladny rodinnou vstupenku, děti dostanou omalovánky, pro ty starší jsou pak připraveny pracovní listy.
Venku je pro malé návštěvníky připraveno dětské hřiště.

Podbrdské muzeum má otevřeno od března do prosince každý den mimo pondělí od 9,00 do 16,00 hodin, resp. do 17,00 hodin. Pokud byste sem chtěli zavítat v období vánočních svátků, je třeba se předem ohlásit.

Veškeré informace o muzeu i aktuálních výstavách naleznete na www.podbrdskemuzeum.cz

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist