Pražská muzejní noc si již podeváté posvítí na muzea, galerie a jejich tajemství!

Rubrika: Kulturní a literární tipy

V sobotu 9. června 2012 v sedm hodin večer metropole již podeváté ožije Pražskou muzejní nocí. Akce zůstává i letos věrna své základní ideji, kterou je vstup a doprava zdarma. Brány muzeí a galerií se tradičně otevřou návštěvníkům v nočních hodinách. Akce se zúčastní rekordní počet 39 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí, které návštěvníkům zpřístupní 65 objektů. Jedinečné překvapení chystá i uzavřená Historická budova Národního muzea prostřednictvím zpravodajského portálu Muzeum 3000.


V sobotu 9. června 2012 od sedmi hodin večer až do jedné hodiny ráno budou všem příznivcům kultury zdarma zpřístupněna muzea a galerie, ale také řada dalších institucí, které se letos zapojily do Pražské muzejní noci.  Mezi nováčky, kteří opět zpestří nabízený program, se řadí AMoYA, Botanická zahrada hl. m. Prahy, Dům národnostních menšin, MeetFactory či Novoměstská radnice. Pražskou muzejní noc pořádají Národní muzeum, Dopravní podnik hl. m. Prahy a Asociace muzeí a galerií ČR ve spolupráci s dalšími institucemi. Akce, která se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hl. m. Prahy, je i letos vyvrcholením celorepublikového Festivalu muzejních nocí.

Odhalte na Muzeu 3000 nejpřísněji střežené tajemství Historické budovy Národního muzea!

Historická budova Národního muzea je pro veřejnost již delší dobu uzavřená, expozice jsou rozebrané a sbírkové předměty odvezené. Ani návštěvníci letošní Pražské muzejní noci se do ní nepodívají. Prázdná budova však v sobě skrývá mnoho záhad a po desetiletí přísně střežených tajemství. Jedno z nich se právě v průběhu muzejní noci pokusíme odhalit! Pokud máte odvahu a chcete být u toho, připojte se přes své počítače, tablety a chytré telefony v sobotu 9. června přesně v magický čas 22:22 na stránky http://muzeum3000.nm.cz.

Zkuste svou mušku, získejte speciální známku a nepromeškejte afterparty

Tak jako každý rok, i letos čeká návštěvníky v mnoha objektech bohatý doprovodný program. Expozice, výstavy a kulturní pamětihodnosti ožijí neobvyklými zážitky a akcemi v netradičním nočním čase. Návštěvníci se mohou zúčastnit přednášek, koncertů, filmových projekcí, soutěží a dalších zajímavých akcí. V Poštovním muzeu se mohou těšit na výjimečný předmět – základ své budoucí sbírky známek, v Národopisném muzeu – Musaionu je čeká folklorní program, v Armádním muzeu Žižkov si zkusí svou mušku. Dámy jistě potěší krasohled nebo kapesní zrcátko z Muzea českého kubismu, noční romantická návštěva skleníku Fata Morgana nebo představení historického šermu v Národním památníku na Vítkově. Komu by se v jednu ještě nechtělo spát, může zamířit na afterparty do smíchovské MeetFactory!

Prodlužte dětem večerku!

Pořadatelé Pražské muzejní noci nezapomínají ani na nejmenší účastníky a v mnoha institucích bude pro Vaše ratolesti připraven speciální doprovodný program, který jim zprostředkuje nebývalé zážitky z objevování kulturního světa. Letošní Pražská muzejní noc pro děti se nese mimo jiné ve znamení chemie a fyziky. Chemické a fyzikální pokusy jsou připraveny v Nové budově Národního muzea, Národním pedagogickém muzeu a knihovně J. A. Komenského i v muzeích Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy na Albertově. V Muzeu Policie České republiky se malí i velcí návštěvníci mohou stát na chvíli detektivy a dozvědí se víc o práci záchranářů a kynologů. V dalších objektech na děti čeká nespočet workshopů, úkolů a hádanek. Na informačních stanech je pro všechny děti připravena tajenka s odměnou.

Doprava, informace a online spojení s Pražskou muzejní nocí

Speciálně pro Pražskou muzejní noc vypraví Dopravní podnik hl. m. Prahy deset zvláštních bezplatných autobusových linek s bezbariérovým přístupem, které budou pro návštěvníky k dispozici od 18.30 do 1.15 hodin. Centrální přestupní bod se bude opět nacházet na náměstí Jana Palacha u stanice metra Staroměstská, na kterém bude ukončeno 9 z 10 linek. Linka č. 10 pojede ze Smíchovského nádraží. Provoz metra ze soboty na neděli se prodlouží do jedné hodiny po půlnoci. Cestování mimo speciální autobusové linky bude zpoplatněno běžným způsobem. Všechny noční tramvajové linky budou kapacitně posíleny a budou jezdit dle platných jízdních řádů. Parkování mimopražských návštěvníků zajistí záchytná parkoviště P+R u stanic metra, parkoviště budou v provozu až do 2 hodin ráno. Do jedné hodiny ráno bude fungovat i infolinka Dopravního podniku na telefonním čísle 296 19 18 17.

Informační stany, kde si mohou návštěvníci Pražské muzejní noci vyzvednout informační materiály a brožury s detailním programem, budou umístěny na Václavském náměstí před Historickou budovou Národního muzea v pátek 8. 6. od 12 do 19 hodin a v sobotu 9. 6. od 10 do 24 hodin, na náměstí Jana Palacha v sobotu 9. 6. od 10 do 24 hodin.

Kompletní informace o Pražské muzejní noci 2012 se v aktuální podobě nacházejí i na internetových stránkách www.prazskamuzejninoc.cz, kde je možné si dopředu vytvořit vlastní program noci s využitím aplikací Moje muzea a Moje noc. Organizátoři pamatovali také na aktuální reportáže, zpravodajství, moderní technologie a sociální sítě. Reportáže z průběhu Pražské muzejní noci najdou zájemci na zpravodajském portálu Národního muzea Muzeum 3000, aktuální informace se budou pravidelně objevovat na Facebooku, kde se mohou zeptat na cokoli, co je bude zajímat, nebo podělit se o své dojmy. Webové stránky si lze prohlédnout i v mobilním telefonu, QR kódy na propagačních materiálech umožní uživatelům rychlý a snadný přístup k informacím.

Návštěvníci mohou letos navštívit 65 objektů – muzeí, galerií, kulturních památek a dalších lokalit. Symbolické vstupné se platí pouze při návštěvě Národní kulturní památky Vyšehrad a Staroměstské mostecké věže.

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist