Poutavé i poučné příběhy pro mladší čtenáře

Rubrika: Kulturní a literární tipy

holcickaV dalším článku s tipy k obohacení domácí knihovničky se zaměříme na děti, převážně na ty již školou povinné, které mají rády dobrodružství nebo pohádkové příběhy a rády se i něčemu přiučí.
Začnu dvěma tituly z nakladatelství XYZ, nad jejcihž stránkami možná i vy rádi zavzpomínáte na svá školní léta a na hrdiny, s kterými jste je prožívali. Jak už jsem psala někdy v loňském roce, v tomto nakladatelství znovu vychází kompletní Boříkovy příhody od Vojtěcha Steklače. Po reedici titulu Bohoušek a spol. a novince Pekelná třída a spol. – Zlatá kreditka vychází další svazek této ediční řady:

Aleš a spol.

alesaspolAleš je velký jedlík, a taky dobrý kamarád. Bez něho by parta kluků z pražských Holešovic nebyla taková, jakou ji známe. Jenže nic není natrvalo. Nejdříve do klukovských vztahů zasáhne nová spolužačka Růženka, která je přiměje k tomu, aby si mezi sebou zvolili vůdce. Pomůže jim vymyslet úkoly pro tuto volbu a všechny splní jen Aleš! Najednou se kulaťoučký a dosud bodrý kamarád stane nesnesitelným. Vše vyvrcholí při budování klubovny, kterou si kluci upravují z kůlny poblíž nádraží. Aleš se ocitá mimo partu. Zda se vrátí a zda se vyléčí z nemoci mocných, se dozvíte ve třetím svazku ediční řady Kompletní Boříkovy příhody.
Knížky ediční řady Kompletní Boříkovy příhody vycházejí s novými ilustracemi výtvarníka vystupujícího pod pseudonymem VHRSTI.
Autor: Vojtěch Steklač
vázaná, 264 stran

Malé čtenářské ohlédnutí vám může přinést i napínavá a vtipná dětská detektivka, kterou můžete od 19. dubna do 2. května 2010 vyhrát v naší soutěži:

Emil a detektivové

emiladetektivoveEmil Tischbein, syn chudé vdovy v Neustadtu, je pozván na prázdniny k příbuzným do Berlína a má tam babičce dovézt peníze od maminky. Ve vlaku však usne. A když se probudí, zjistí, že byl okraden. Co teď? Má se přihlásit na policii nebo se aspoň přiznat tetě? Ne, Emil se rozhodne jinak. Vystoupí z vlaku a začne sledovat svého spolucestujícího, na něhož právem padlo jeho podezření. A teď začíná dramatická honička za zlodějem, která by nikdy nemohla skončit úspěšně, kdyby byl Emil sám. On si ale v neznámém velkoměstě najde kamaráda – a pak už se pronásledování stane záležitostí celé klukovské party, kde každý má svůj úkol.
Autor: Erich Kästner
Ilustrace: Galina Miklínová
vázaná, 120 stran

Další dva tipy jsou na jednu stranu pohádkové, na druhou poučné. Obě dvě můžete získat za velmi příznivou cenu v korunové aukci:

Zákeřné keře

zakernekereCílem knížky je formou jednoduchého pohádkového příběhu seznámit děti s nejběžnějšími jedovatými rostlinami v jejich okolí. Malá víla Vincencie je zakleta zlým čarodějem Rulíkem Zlomocným. Kouzlo může zlomit pouze ten, kdo rozpozná všechny rostliny použité v čarovném věnci, pomocí kterého Rulík Vincencii zaklel. Usušené listy a bobule z věnce se musí vrátit keři, ze kterého pocházejí. Ostatní víly nakonec postupně všechny keře najdou, úkol splní a Vincencie šťastně vyvázne ze spárů zlého čaroděje. Kniha je určena dětem mladšího školního věku, předškolákům a jejich rodičům. Poslouží také učitelkám v mateřských školách.
Autorka:  Daniela Krolupperová (překladatelka, novinářka, spisovatelka, za dětské knížky získala v letech 2003 a 2006 Cenu učitelů)
vázaná, 88 stran, vydalo nakl. Portál

Medvídek Kuma

medvidekkumaPohádkový příběh o medvídkovi, jehož rodiče se rozešli. Otec, polární medvěd, se vrátil do své ledové říše a medvědice grizzly vychovala Kumu sama. Jeho asijská babička, černá medvědice Ayako, mu říkala Kuma, což znamená japonsky „roztomilý“. Malý medvídek toužil najít svého otce, a tak se vydal do Arktidy. Po cestě se seznámil s liškou Fleur de Nuit, kterou chtěl ulovit pytlák Rapki. Malý čtenář zažívá se zvířaty mnohá dobrodružství, a nenásilně se seznamuje s tématy mezilidských vztahů i ekologické výchovy.
Autorka: Martina Skala (získala mnohá ocenění za autorskou sérii knih Strado a Varius – např. Zlatá stuha, Suk, Magnesia Litera)
vázaná, 96 stran, vydalo nakl. Mladá fronta

Další dva tipy jsem vybrala z produkce nakladatelství Fragment a jsou určeny především malým milovnicím koní. Jedná se o dva nové příběhy z edice Zuzka a poníci (autorka: Dagmar H. Mueller):

novehribatkoNové hříbátko

Zuzka už je ve stáji jako doma i se svým poníkem Konnorem. Překvapuje ji jen nová kobylka, která se chová nebezpečně a navíc je podivně zavalitá. Záhada se časem vyřeší sama, ale hned v zápětí se objeví nová. Johana a Erika, nerozlučné sestry, se hádají až, jiskry létají. Jakou roli v jejich nepřátelství hraje David, princ se sněhobílým koněm Karibem? Podaří se Zuzce jejich spor urovnat?
vázaná, 96 stran

zatoulanehribatkoZatoulané hříbátko

Zuzka se pyšní před rodiči jako hrdá chůva nového hříbátka. Malý Blesk roste jako z vody a je pořád zvídavější. Při oslavě babiččiných narozenin přijde šok. Hříbátko zmizelo a nikdo neví kam. Začíná záchranná akce, při které jde o život Zuzce i jejím kamarádům. Kde se v okolí stáje skrývá tak velké nebezpečí? Podaří se Malého Bleska zachránit?
vázaná, 88 stran

Milovníky neuvěřitelných dobrodružství Artura Mumbyho a jeho sestry Myrtle v zapadlých koutech vesmíru jistě potěší jejich další příběhy v knize

Tajemství saténových klobouků

tajemstvisatenovychkloboukuPokračování dobrodružného vyprávění Tajemství prstenců Saturnu. Mumbyovi obdrží pozvání do nově otevřeného grandhotelu v exotické oblasti Hlavního pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem. Namísto nerušených prázdnin na břehu moře je ale čeká celá řada překvapení. Moře záhadně mizí a zase se objevuje, hotel sám jako by klouzal časem a o překvapení není nouze ani mezi hosty. Dřív než se nadějí, musí Art, Myrtle, jejich matka a Jack Wirwal čelit nejen obřím písečným škeblím a dravým hvězdicím z prehistorického Marsu, ale i mnohem lstivějším protivníkům…
Autor: Philip Reeve
vázaná, 336 stran

Tuto knihu stejně jako tu, kterou jsem si nechala na konec, můžete také vyhrát v naší soutěži, a to od 19. dubna do 2. května 2010.
Jako třešničku na dortu jsem si nechala knížku, která narozdíl od předcházejících není určena k tomu, aby si ji děti samy četly, ale aby jim byla předčítána, jedná se totiž o autogenní trénink pro děti už od 4 let, přičemž horní věková hranice je neomezená:

Příběhy z měsíční houpačky

pribehyzmesicnihoupackyAsi nejoblíbenější knihu Else Müllerové používají především rodiče jako četbu pro děti před spaním. Poetické příběhy s barevnými ilustracemi jsou psány podle metody autogenního tréninku prof. J. H. Schultze, která akcentuje fantazii, uvolnění a meditaci jako vyrovnání vůči našemu často jednostranně racionálně zaměřenému životu. Tento trénink působí pozitivně na psychosomatické poruchy, na stres, odlehčuje vegetativní nervový systém, pomáhá regeneraci organismu a podporuje jeho imunitu.
Kniha je užitečná především pro rodiče dětí od čtyř let. Může však pomoci i učitelkám v mateřských školách, vychovatelkám ve školních družinách a psychologům pracujícím s dětmi.
Autorka: Else Müller žije ve Frankfurtu nad Mohanem. Pracuje jako terapeutka, organizuje kurzy autogenního tréninku. Je autorkou několika úspěšných knih.
Ilustrace: Martina Špinková – ilustrátorka dětských knížek, básnířka, ředitelka hospicového občanského sdružení Cesta domů.
vázaná, 112 stran, vyšla v nakl. Portál

Zaujala vás některá z těchto knih pro děti? Zavzpomínali jste si na své dětské knižní hrdiny?

Článek s knižními tipy byl připraven ve spolupráci se serverem Akce-Novinky.cz, kde najdete informace o knižních novinkách, které můžete získat v aukcích i soutěžích.

Toto taky stojí za přečtení!

Odvrátí nachlazení, pomohou při alergiích

Občas to vypadá, jako by se proti nám naše prostředí spiklo: pokud nás zrovna netrápí smogová situace z dopravy, přijdou

Čtu dál →

Recenze: Valentýnka a narozeniny

Ivana Peroutková píše nádherné příběhy pro děti. S jejími knihami se setkávám už poněkolikáté. Její příběhy o Aničce mě velice

Čtu dál →

Leona Kysilková: Chci z kluků vychovat samostatně myslící jedince

Leona se přiznala, že byla policajt a že veškeré snahy o výchovu bez křiku, příkazů, zákazů a uplácení u

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist