Poučné příběhy požárního autíčka

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Už se vám někdy stalo, že jste předškolákovi chtěli vysvětlit, proč se třídí odpad nebo proč nosit brýle? Pokud se vám z jakéhokoli důvodu vysvětlování nezdařilo, zkuste využít pomoc požárního autíčka jménem Finley, které za námi přijíždí se svými příběhy na DVD z produkce Intersonic.

Britský seriál Finley požární autíčko (Finely, the fire engine) patří mezi vzdělávací pořady určené předškolním dětem (od 2 do 6 let). Prostřednictvím kreslených autíček se snaží dětem ukázat, jak vypadá fair play nebo jak řešit běžné i neobvyklé problémy ze života. Zdařile namalovaná autíčka a jednoduché melodie použité v jednotlivých dílech pomáhají, aby se dětem Finley a jeho kamarádi dostali dětem pod kůži. Posuďte sami na úvodní znělce:DVD se seriálem jsou na českém trhu dostupné s českým, slovenským a maďarským dabingem. V hlavním menu bohužel chybí originální verze, kterou lze spustit pouze přes podmenu.

Nutno ale podotknout, že český dabing v porovnání s originálem se mi líbil více. Hlasy autíčkům v něm propůjčili Robin Pařík, Petr Neskusil, Radek Hoppe, Bohuslav Kalva, Vojtěch Hájek, Jan Maxián, Zbyšek Pantůček, Zuzana Schulzová, Viktorie Taberyová, Terézie Taberyová, Hana Krtičková.

Na každém DVD čeká diváky 85 minut zábavy ve 4 epizodách, z nichž každá obsahuje dva příběhy.

Pokud byste čekali, že první DVD začne tím, jak autíčka přišla na svět, divili byste se. První příběh Na skládce se dotýká zrodu věcí tak trochu jinak. Upozorňuje na to, že je spousta odpadků, které nemusí skončit na smetišti, ale lze je použít k výrobě něčeho jiného. S přednostmi i nedostatky jednotlivých hrdinů nás seznámí příběhy Dex kazisvět, Špatný den, Nedostatek benzinu, Šikovný náklaďák. Na skautském táboře si ozkouší, jak dokáží pomáhat jeden druhému a držet při sobě. Nakonec i Podivná dvojice, kterou tvoří rošťák nákladní auto Dex a požární autíčko Finley, dokáže sobě i ostatním, že při spolupráci jsou výsledky hned lepší.  Odtahové autíčko špatně vidí, ale nechce si to přiznat. Bojí se, že s brýlemi by jí to neslušelo. V příběhu To chce brýle najdou oporu všechny děti, které musí nosit brýle. I autíčko s brýlemi je totiž hezké a nejdůležitější je, že správně vidí na cestu i na práci. Jak to dopadne, když se Finley nesoustředí na přípravu na zkoušky, vypráví epizoda Finley se ulejvá. Po nezdaru naštěstí dostane druhou šanci a Finley pochopí, že je třeba nejenom si hrát.

Druhé DVD začíná závodem autíček, ve kterém se stane hrdinou školní autobus.  Hrdina Scooty však vyhraje jen díky tomu, že závod omylem projede zkratkou. Dokáže to přiznat ve chvíli, kdy mu všichni gratulují k prvenství? To, že každý udělá někdy chybu, nám potvrdí poštovní autíčko Miguel v díle nazvaném Vrácené zásilky. Sebedůvěře se věnuje epizoda Jesse to dokáže. Odtahovací autíčko se naučí, že každý čelím úkolům a výzvám a stačí jen věřit tomu, že to zvládne. S uklízením hraček má problém asi většina dětí. Podobně na tom je požární autíčko v epizodě Čas úklidu. Nejlepší řešení je udělat z uklízení hru, pak i úklid může být zábavný. Pokud potřebujete k usnutí plyšáka nebo něco jiného, zvláštního, udělá vám radost, že podobně je na tom i zmrzlinové autíčko Isabelle. O tom vypráví kapitola Vypnutá světla. Dozvíte se také, jak vypadá Isabellin talisman štěstí, seznámíte se s Gorbyho bratrancem a zjistíte, zda v silové soutěži vyhraje parní lopata Svan nebo Silák DJ.

Třetí DVD začíná dobrodružstvím Finleyho, který se vydá na velkou silnici. Najde ale i cestu domů do Friendlyville? Pochopí, že Doma je to nejlepší? Hrozivé sny se zdají Scootymu, školnímu autobusu. Kamarádi ho však přesvědčí, že Noční můry na hlavní silnici z filmu nemusí bát, neboť onou můrou je jen hračka. Zažijete také Dexovy narozeniny, uvidíte léčbu, když Gorby má škytavku. O vzájemné pomoci je i epizoda K tomu jsou náklaďáky, ve které buldozeru praskne šroub a nemůže pracovat. V příběhu Finley a zvonek dokáže přiznat požární autíčko svoji chybu, když rozbije s kamarády starožitný zvonek. Statečnému Finleymu se nechce na celkovou prohlídku, ale nakonec skončí Finley v opravně. Že je umění umět si hrát i v dešti zjistíte v příběhu Prší, je to nuda.

Čtvrté DVD začíná oslavou narozenin. Slaví se Narozeniny kapitána Parkera. Bude se oslavenci líbit Finleyho dárek? Dexova povaha se projeví, když má za úkol odtahat kameny na nově vznikajícím hřišti pro psy. Do práce se mu nechce, a tak napálí Finleyho a jeho práci mu přenechá. Velká dřina se však dá s kamarády hravě zvládnout a ještě se při tom pobavit. Požár u jednoho z autíček vede Finleyho k myšlence nacvičit představení na téma Požární cvičení pro ostatní autíčka, aby věděli, jak se zachovat v případě požáru a jak mu předcházet. Miguel na ledu se společně s dalšími autíčky učí jezdit v zimě na zmrzlé vodní hladině. Od starého hasičského auta se mají mladá autíčka hodně co naučit. Veterán si rozhodně nezaslouží předsudky. Mladší autíčko Henry však potřebuje dohled a péči, což se Finleymu příliš nelíbí. Vadí mu, že pozornost věnují všichni Henrymu a ne jemu. Dokáží se skamarádit? Špatný olej je příčinou Gorbyho problémů. Abigail poradí autíčkům, co je pro ně dobré a co ne, aby jim bylo dobře. Z Gorbyho vejce se vylíhne ptáče a autíčka se tak učí být opatrní na křehké věci a jak chránit přírodu.

První kapitola pátého DVD Co je pro jedno auto smetí, je pro druhé poklad učí, jak si vážit věcí nejen svých, ale i druhých. Autíčka se společně fotografují na památku a Isabell díky fotografii zjistí, jak velký kornout má na autíčku. Isabellin velký kornout se jejím přátelům líbí, ale ona s ním není spokojená, dokud se neutvrdí v tom, že ji tam mají opravdu všichni rádi. Finley a jeho pejsek Skaut udrží sto dní požární stanici čistou a za odměnu dostanou dárky. Skaut je smutný, protože si s ním a jeho hračkou nikdo nechce hrát. Všichni věnují pozornost Finleyho nové hračce, autíčku na pérech. Dozvíte se jak vypadá Nespavost ve Friendlyville i Dobře provedená práce. Množství odpadků roste a jelikož jsou autíčka skauti, pomůžou v přírodě udělat pořádek od smetí, na kterém se také podíleli. Vyzývám Tě – to je příběh především Dexe a Finleyho, který se nechá přesvědčit k hloupostem. V závěrečném příběhu Zastavte tisk se malá autíčka stanou hrdiny první strany novin.

Příběhy Finleyho a jeho kamarádů jsou různorodé. Některé zaujmou hned od začátku, v některých se ztrácí myšlenka (ačkoli těch je málo). Přisuzuji to tomu, že autory jsou různí lidé. Příběhy, které mne nejvíce oslovily, jsou Na skládce, To chce brýle, Množství odpadků roste. Pro dětské diváky naštěstí není onen naučný aspekt příběhů tolik patrný, a tak si užívají každé dobrodružství krásně barevných, většinu času usměvavých autíček. Zvláště ti menší přijmou poučení z příběhů po rozmluvě s rodičem. Cíl seriálu – předávat zábavu společně s poučením – chválím.

Nejvíce mne na těchto DVD zklamal obal. Na obalu uvedené chybné názvy kapitol (DVD 1-4), u prvního DVD i příslib bonusu, který ve skutečnosti není součástí. V některých epizodách je znělka nebo písnička v originále. Nevím, zdali se jedná o technickou chybu, nebo záměr. Naštěstí tyto nedostatky děti, kterým jsou DVD určena, příliš nevnímají. DVD 5 je po této stránce z mnou hodnocených po této stránce nejlepší. Po stránce obsahové mne z jmenovaných nejvíce oslovilo DVD 1.

Pokud bychom tyto příběhy zvolili jako náhradu Večerníčku pro děti, je poněkud nešťastné, že v jedné epizodě jsou dva příběhy. Pro diváka by bylo pohodlnější moci si vybrat jednotlivý příběh než tato volba.

I přes drobné nedostatky především technického charakteru mohu příběhy požárního autíčka doporučit. Díky originální verzi příběhu mohou být větším dětem i zdrojem procvičení cizího jazyka.


Finley – Požární autíčko, DVD 1 – 5

Distribuce: Intersonic


Režie: Michael Daedalus Kenny, Joseph Scott, Bob Fuentes, Hari Rama Varna
USA 2006
Zvuk: originál anglický 5.1, dabing český, slovenský a maďarský 2.0
Formát: 4:3
Přístupný: bez omezení

DVD Finley – Požární autíčko si můžete objednat na stránkách www.klikfilm.cz


Společnost Intersonic je distributorem DVD pro děti i dospělé.

V nabídce najdete také cestopisné filmy, drama, romantické filmy a pro děti animované filmy i mnoho dalšího.

Napsal/a: Bohumila Hanáková

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • To byla u nás oblíbená pohádka, ale teď vedou transformeři nebo dinosauři a holčičí pohádky.

  • bamiska

    jééé my doma máme jedno cd…písnička je poutavá a pohádka roztomilá pro malé děti velmi vhodná….malému se líbí…krásná animace i příběhy

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist