Pojďte s námi do Betléma…

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Tak by se dalo ve zkratce shrnout poselství knížky pana Josefa Krčka Vánoce, z nakladatelství Albatros. Čtenáře všech generací čeká poutavé zpracování doby, která předchází Štědrému dnu, včetně významných dní až do Tří Králů.

Ačkoli nás komerční subjekty na Vánoce připravují s velkým předstihem prostřednictvím vánoční výzdoby, lákavých nabídek na dárky, většina z nás chápe jako „Vánoce“ pouze Štědrý den. Všechny ostatní dny buď přehlížíme, nebo je prožíváme pouze jako dny volna.

Z toho hlediska jsem velmi uvítala knihu folkloristy a muzikanta Josefa Krčka, který Vánoce pojal jako Putování do Betléma počínaje svatým Martinem (11. listopadu) konče Třemi králi (6. ledna).

Proč putování začíná svatým Martinem?

Známou pranostiku „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ zná asi většina z nás. Pro hospodáře tento den znamená konec zemědělského roku a pro nás, ostatní, znamená možnost příchodu prvních sněhových vloček. Málokdo už ví, že svatý Martin byl mnich žijící ve 4. století, který se stal ochráncem vojáků i koní. Společně s výkladem o tomto světci čtenáři kniha nabídne první píseň a figurku do Betléma.

Betlém s padesáti postavami, který je součástí knihy, je velice netradiční. S každou kapitolou v knize máte možnost si vystřihnout postavičku. Celá scenérie Betléma tak o Třech králích obsahuje nejen klasické figurky Marie, Josefa, Ježíška, oveček, dárovníků a králů, ale také řadu svatých. Cecílii – patronku zpěváků a muzikantů, Kateřinu – patronku univerzit, filozofů, mladých dívek a všech umírajících, Ondřeje – patrona Rumunska, Řecka, Ruska a Skotka a mnoho dalších.

 

Písně a vánoční hry

Kniha však není jen souborem textů. Téměř každá kapitola je doplněna ilustrací Renáty Fučíkové a písní, která se vztahuje k danému světci nebo události. Většina z nich je méně známá a pokud rádi zpíváte, můžete se je z notového zápisu naučit.

Divadelnící by mohli ocenit i dvě hry. První z nich, hra o ráji, je pro pět osob a je připomínkou prvotního hříchu Adama a Evy. Tříkrálová hra je už poněkud náročnější na obsazení, vystupuje v ní 14 osob. Obě hry mohou být námětem a inspirací pro kolektivy k připomenutí každoročních svátků.

Pro koho je kniha určena

Svým zpracováním je kniha určena širokému spektru čtenářů – od nejmladších po ty nejstarší. Nejen mladí z ní mohou čerpat informace, díky kterým mohou lépe pochopit podstatu adventu a Vánoc. Půvabné ilustrace Renáty Fučíkové, které vtahují čtenáře do minulosti nejen připomínkou zvyků, mohou v starších vyvolat dávku nostalgie, v mladších pak zamyšlení nad poněkud jiným než současným slavením.

Celý soubor přináší tolik informací a podnětů, že jej doporučuji nejen do každé rodinné knihovničky, ale i jako materiál pro pedagogy.

Kniha mne velice zaujala a budu se k ní s  celou rodinou každoročně vracet. Doporučuji ji i jako dárek, který nezevšední a obohatí každého!


Vánoce

Vydalo nakladatelství Albatros

Autor:Josef Krček, Renáta Fučíková
Počet stran
:120 stran + 6 stran příloha
Formát
:210×235 mm – vázaná s laminovaným potahem
Rok vydání
: 2011

Knihu Vánoce si můžete koupit například zde.


Nakladatelství Albatros je nejstarší české nakladatelství, které se od svého vzniku specializuje na vydávání literatury pro děti a mládež (bylo založeno v roce 1949; do roku 1969 působilo pod původním názvem Státní nakladatelství dětské knihy). Soustředí se na kvalitní původní i překladovou literaturu především pro děti od 2 do 12 let.

V nabídce nakladatelství Albatros si vyberete od leporel pro nejmenší přes poezii, pohádky, knížky pro začínající čtenáře, literaturu populárně-naučnou a vzdělávací až po fantasy, detektivní příběhy i komiksy. Knížky bohatě barevně ilustrované i příběhy pro zdatnější a náročnější čtenáře.

Napsal/a: Bohumila Hanáková

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist