Pohádky pro usínání i povídání

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Číst dětem pohádky před usnutím bývá dobrým zvykem ve většině rodin. Jedny takové na dobrou noc bych vám ráda představila…

nakladatelství Macek Delta vyšla knížka se všeříkajícím názvem Pohádky na dobrou noc. Jedná se o pohádky převzaté, které převyprávěla Marie Tetourová.

Již na první pohled zaujme obal knihy. Jemné pastelové barvy dávají najevo, že se bude jednat o milé příběhy, které dětem zaručí ten nejpříjemnější spánek. Jak se zmiňuji, jedná se o pohádky převzaté. Děti tak mají možnost poznat příběhy, které si vyprávějí jejich vrstevníci například v Anglii, na Ukrajině, ve Švédsku, Řecku a v mnoha dalších zemích. Každá je jiná. Jedno ale mají společné. Ukázat dětem, že pohádka nemusí být „dobrá“ jen na usnutí, ale může pomoci pochopit svět, charakter lidí, jejich touhy a přání.

V každém z příběhů je hrdina, který si nejprve musí projít trnitou cestou, aby pochopil, že ke štěstí nevede jen cesta bohatství a chamtivosti. Někdy může stačit jen zrníčko lásky a lidé mohou být šťastní. Nebo pochopit, že „hamounění“ nebude zrovna ten nejsprávnější směr.  Než to ale pokaždé zjistí, musí si na vlastní kůži vyzkoušet různé úkoly, bát se třeba i pekla či zlého obra.

Možná právě i proto, že jsou pohádky takto skvěle zaměřené, jsou vhodné nejen před usnutím, ale i pro vyprávění během dne. Rodiče je mohou využít jako možnost vysvětlení svému dítěti o tom, že „bez práce nejsou koláče“, nebo že „není každé zlato, co se třpytí“ apod. Neváhala bych rovněž použít právě běžná česká lidová rčení, která z jednotlivých pohádek automaticky vyplývají. A protože děti mnohdy nerozumí jejich významu, tato kniha se stává v tomto směru ideálním pomocníkem.

Já jsem knížku četla se svým čtyřletým synem a moc se nám příběhy líbily. Jsou jednoduché, aby děj pochopily i malé děti předškolního věku, a přitažlivé svým obsahem, který zaujme právě i ty nejmenší čtenáře.

Navíc je kniha doplněna celou řadou nádherných ilustrací Dagmar Ježkové, které naprosto úžasně dotvářejí atmosféru jednotlivých příběhů. Jemné, nic nenutící obrázky jsou ukázkou toho, jak by měly vypadat ilustrace pro ty nejmenší.

Velmi hezká knížka, která nadchne snad každé malé dítě i dospělého. Určitě mohu doporučit!


Pohádky na dobrou noc

Vydalo nakladatelství Macek Delta

Převyprávěla: Marie Tetourová

Ilustrace: Dagmar Ježková
Počet stran
: 80

 

Knihu Pohádky na dobrou noc si můžete koupit například zde.


Nakladatelství se zaměřuje především na vydávání knih pro děti – pohádky, říkadla, bajky, čtení pro začínající čtenáře, leporela.

Zábavnou formou připravuje předškoláky a začínající školáky na školu, vyžaduje od nich aktivní spolupráci a seznamuje je se světem okolo nás.
Pro dospělé vydáváme kuchařky a křížovky.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist