Pohádka nad zlato (i nad internet)

Rubrika: Akce pro děti, Kulturní a literární tipy

Zdá se, že pohádky budou děti bavit vždycky. Zatímco dřevěná káča a kuličky se spolu s Vinetouem pomalu odebírají do věčných lovišť, tuhle stálici dětského světa neoslabily žádné společenské změny ani technologický vývoj.

Jednoduché a poutavé příběhy pro děti najdeme snad v každé známé kultuře a nemusíme dlouho přemýšlet nad tím, co mají společného. Učí děti vnímat rozdíl mezi láskou a nenávistí, pravdou a lží, popisují neustálé sváření dobra a zla. Vyzdvihují význam vlastností jako spravedlnost, vytrvalost nebo odvaha na srozumitelných příkladech. A hlavně, dokáží malé posluchače či diváky vtáhnout do děje a zaměstnat jejich obrazotvornost natolik, že ani nedutají. „Právě proto pohádky neodmyslitelně patří k dětství mnoha generací a nemáme žádné zprávy, že by tomu mělo být v dohledné době jinak,“ shrnuje s úsměvem Jiří Sulženko, ředitel Kulturního centra Zahrada, které pohádkami zásobí dětská obecenstva na Jižním Městě. Spolu se sesterskou Chodovskou tvrzí jim chystají v průměru tři představení týdně.

Namíchat ten správný „koktejl“ pohádkového programu samozřejmě není jen tak. Posledních pět let se o dramaturgii pohádek na Jižáku stará Ondřej Kubišta. „Řeklo by se, že třeba Zlatovláska je Zlatovláska a hotovo, ale takhle jednoduché to není. Vždy se snažím vybírat hry od dobrých souborů a herců, u nichž vím, že zajímavý titul dokáží udělat ještě zajímavějším, a ne naopak,“ vysvětluje dramaturg KC Zahrada. Jaké konkrétní inscenace se tedy do nabídky dostanou?  „V Zahradě a na Tvrzi se dohromady za sezónu od října do května uskuteční zhruba sto pohádkových představení. Rodiče, prarodiče nebo paní učitelky rádi vodí děti na nesmrtelné tituly jako je Princezna na hrášku nebo O Kohoutkovi a slepičce, ale uvádíme i moderní pohádky, například Medvídek Pú, O klukovi z plakátu nebo Včelí medvídci. Stará či nová, to o úspěchu u dětí nerozhoduje. V zásadě platí dvě jednoduché poučky: Děti baví živé, vtipné a interaktivní inscenace. Děti nebaví pohádky, které nejsou úměrné jejich věku,“ říká Ondřej a dodává, že i dospělí jsou vděčnými diváky. „O víkendech chodí rodičů hodně, někteří jen usadí děti a dají si v kavárně kávu nebo něco dobrého, ale spousta rodičů jde s dětmi do sálu, koukají na pohádku a často se dobře baví.“ S chováním dětí problémy nebývají. „Děti jsou přirozeně hodné, protože veškerou pozornost věnují pohádce. I u tohoto pravidla však pamatuji výjimku. To když jsme jednou před představením zapomněli zavřít našeho erárního kocoura Čertíka, načež se začal v půlce představení promenádovat mezi herci. Děti vzaly jeviště útokem a pohádka musela být přerušena,“ směje se Ondřej Kubišta.

Na jedné straně karambol a improvizace, na druhé aktivita dětí, které neváhají se do pohádky svéhlavě zapojit. Kouzlit a oživovat pohádky přímo na místě ale nemusí jenom děti. Na Chodovské tvrzi si spolu budou od konce března hrát nově i výtvarníci a herci čtoucí krátké příběhy. “Pohádka by měla být překvapením pro všechny zúčastněné, něčím zábavným, a dejme tomu lehce poučným, s nenuceným tónem. Společně s výtvarnicí Klárou Marešovou tak vyzkoušíme živě ilustrované pohádky, během kterých čtyři různé výtvarnice-animátorky budou kreslit přímo před diváky, střídat techniky a materiály, vytvářet barevné koláže na průsvitné fólie a vůbec si hrát se zdánlivě obyčejnými předměty,” popisuje nový cyklus ilustrovaných pohádek kreativní ředitel Chodovské tvrze David Kašpar.

Pohádky se nemusejí jen poslouchat nebo sledovat. Každý z nás se je může zahrát tak trochu podle svého. Minimálně v KC Zahrada a na Chodovské tvrzi.

Pohádky v KC Zahrada: středa 10:00, sobota 15:00
Pohádky na Chodovské tvrzi: neděle 15:00
Ilustrované pohádky na Chodovské tvrzi: neděle 15:00, 25.3., 8.4., 22.4. a 6.5.

Choďte na pohádky se slevou! Pořiďte si POHÁDKOVÉ PŘEDPLATNÉ 2012 a ušetřete až 20% vstupného.

Březnová představení:

3. 3., 15.00: Princezna na hrášku KCZ.
4. 3., 15.00: Jak se hledají princezny – ChT.
7. 3., 10.00: Kvak a Žbluňk jsou kamarádi – KCZ.
10. 3., 15.00: Pejsek a kočička KCZ.
11. 3., 15.00: Jabloňová pohádka – ChT.
14. 3., 10.00: Medvídek Pú – KCZ.
17. 3., 15.00: Aladinova kouzelná lampa KCZ.
21. 3., 10.00: Velikonoční pohádka KCZ.
25. 3., 15.00: Ilustrovaná pohádka: Prcek Tom a dlouhán Tom – ChT.
28. 3., 10.00 a 14.30: O třech námořnících – KCZ.
31. 3., 15.00: Noční skřítek – KCZ.

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist