Pohádka Kráska a zvíře na prknech Městského divadla v Brně

Rubrika: Kulturní a literární tipy

„Bylo, nebylo, v honosném zámku žil krásný princ se svým služebnictvem. Jednoho dne měl vládnout celému království. Ale za jeho spanilou tváří se ve skutečnosti skrýval bezcitný a nemilosrdný hrubián…“

Po těchto slovech není snad ani třeba upozorňovat na fakt, že první muzikálovou premiérou nové sezony Městského divadla bude pohádka. Příběh, který všichni dobře známe, s nímž jsme se mohli v různých podobách již několikrát setkat. Starší generace si možná vzpomenou na francouzský film z roku 1946, v němž se pod režijní taktovkou Jeana Cocteau v roli Zvířete objevil slavný Jean Marais a společně vytvořili snímek s nezapomenutelnou atmosférou. Hororové zpracování téhož námětu zná český divák i z filmu Panna a netvor, který v roce 1978 uvedl Juraj Herz s nezapomenutelnou hudbou Petra Hapky. Ústřední dvojici zde hráli Zdena Studenková a Vlastimil Harapes.

Děti ovšem mají pravděpodobně nejraději animované zpracování Walta Disneye z roku 1991, které nabízí vše, co by měla opravdová pohádka obsahovat. Tato Kráska a zvíře byla jako vůbec první kreslený film v historii udílení Oscarů nominována na nejlepší film, oceněna byla Oscary za nejlepší píseň a nejlepší hudbu, kterou napsali autoři jiného oblíbeného muzikálu, jenž je k vidění na naší scéně – Kvítku z horroru.

Německé zpracování, které uvádíme, má své kořeny samozřejmě také v původním pohádkovém příběhu, který byl poprvé otištěn ve Francii v polovině 18. století a od té doby se objevil v mnoha verzích a podobách. Hudební skladatel Martin Doepke použil námět Hanse Holzbechera a Andrey Friedrichs a spolu s libretistou Christianem Bieniekem a autory písňových textů Elke Schlimbach a Grantem Stevensem zasadili příběh do malé vesničky kdesi v Německu.

Dál zůstává příběh podobný – kupec, otec tří dcer přijde neštěstím o své jmění, které mu navrátí podivná, nelidská bytost ukrytá v zámku uprostřed hlubokých lesů. Za tuto pomoc ale přijde otec o to, co je mu nejmilejší, o svou laskavou dceru, krásnou Bellu, která se vydává za tajemným Zvířetem, aby u něj nakonec našla štěstí a lásku, která jí v rodné vsi chybí. Příběh je doplněn o postavu hloupého a panovačného sedláka Gustava, který se přitrouble snaží Bellu získat za svou ženu, ale také o dobrou Vílu, která pomáhá tomu, aby nakonec všichni dostali, co si zaslouží. Nechybí ani další pohádkové postavy, skřítci, oživlé sochy a zakleté předměty.

Pohádkový muzikál, v němž najdete napětí ale i vtip a kouzla měl premiéru v roce 1994 v Kolíně nad Rýnem a od té doby se na různá evropská jeviště již několikrát vrátil. V roce 2010 jej pro evropské turné nastudoval i režisér Stanislav Moša, v jehož koncepci, ve scéně Jaroslava Milfajta a Petra Hlouška, kostýmech Andrey Kučerové a choreografii Igora Barberice se muzikál chystá k uvedení i na naší Hudební scéně. Režie této verze se ujal Stanislav Slovák a v hlavních rolích uvidíte Ivanu Skálovou nebo Kateřinu Krejčovou a Dušana Vitázka nebo Lukáše Janotu. Těšit se ale můžete i na Radku Coufalovou nebo Markétu Sedláčkovou, Johanu Gazdíkovou nebo Hanu Holišovou, Jiřího Horkého nebo Zdenka Junáka, Kristiana Pekara nebo Aleše Slaninu a mnohé další. Překlad pro první české uvedení vytvořil Michael Prostějovský.

Premiéra, která je určená celým rodinám, se uskuteční v sobotu 24. září v 18:00.

Více informací naleznete na stránkách Městského divadla v Brně.

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist