Pečeme s Ivetou

Prohlížím si dvě nové kuchařky od Ivety Fabešové. Pamatuji si ji z kulinářské soutěže Na nože!, kde se úspěšně probojovala  skoro až do konce a několikrát dala na frak zkušeným kuchařům. Moc jí přeji, že se její cukrářský sen splnil. A na co se můžete těšit v jejích nových kuchařkách?

Ve spolupráci s nakladatelstvím Ikar vydala Iveta Fabešová tyto dvě kuchařky – Sladké a veselé s Ivetou a Iveta a české sladkosti.

Už podle názvu poznáte, že se budou péct dorty, koláče, buchty a samozřejmě také cukroví.

Iveta a české sladkosti

Na začátku knihy vás nejprve Iveta seznámí se „Základními surovinami a také s jejich následným zpracováním. Jakou použít mouku, kypřidla nebo cukry. Najdete i čtyři rady, jak předejít salmonelóze z vajíček nebo jaké druhy čokolád ve vaření nejčastějí používáme.

Nejste si jisti postupem nebo technikou, která se při pečení používá? Tady vám pomohou pěkně sepsané „Základní techniky“, kde se dozvíte jak dosáhnout správného výsledku bez zbytečných komplikací. Hravě pak zvládnete čokoládové lístečky, poradíte s přípravou vanilkového lusku, jak správně vyšlehat bílky nebo jak na kvásek.

V kuchařce najdete recepty na moučníky, dorty, buchty, koláče. K tomu také potřebné náplně do koláčů a buchet. V létě si zase můžete  podle Ivety udělat domácí zmrzlinu. U většiny receptů je ale potřeba mít zmrzlinovač, což je trochu nevýhoda, protože ne každý ho doma má.
Více o knize a ukázky z ní najdete tady.

Jak se mi líbí?

Celkově je kuchařka moc pěkně napsaná a také zpracovaná. Recepty jsou srozumitelné a jednoduché. U každého receptu najdete barevnou fotografii. Vše je rozděleno do 7 přehledných kapitol.

Jediné, co mi na knížce vadí, je to, že skoro každý recept začíná větou : Troubu si předehřejte na … .
Proč mám předehřívat troubu, když ještě nemám nachystané těsto? To mi má jít trouba zbytečně 2 hodiny? Než si připravím těsto, než nakyne a potom ještě chvíli trvá, než si koláčky nachystám a naplním.

Zase se mi líbí, že nejde o úplně klasické recepty, ale najdete zde i takové, které ještě neznáte.

Pojďte si třeba upéct Koláče z bílků:

Suroviny
960 g hl. mouky
250 g rozpuštěného a vlažného másla
kostka droždí
120 ml smetany
2 lžíce moučkového cukru
špetka soli
kůra z poloviny citrónu
6 bílků ušlehaných dotuha
náplň: jakou máte rádi 🙂

Droždí, lžíci cukru, trochy mouky, dáme do mísy a doprostřed uděláme důlek, zalijeme trochou vlažné smetany a necháme vzejít kvásek. Mezitím si vyšleháme pevný sníh z bílků.

Do mísy dáme mouky a přidáme máslo, vzešlý kvásek, zbytek smetany, cukr, citronovou kúru a špetku soli.Vypracujeme hladké těsto. Do těsta jsem přidala daleko více smetany, jinak bych neudělala hladké těsto. S uvedeným množstvím bylo těsto hodně drobivé. Do těsta přidáme polovinu vyšlehaného bílku a opět propracujeme v hladké nelepící se těsto. Takto připravené těsto necháme minimálně hodinu kynout.

Nakynuté těsto si vyválíme na placku, ze které vykrajujeme kolečka. Do středu každého pak vložíme připravenou náplň a zamotáme. (Dcera použila tvořítko na koblížky. Takže koláčky pak byly jako malé koblížky, ale nemusela je motat)

Na každý koláček nastříkáme (děti daly lžičkou) ušlehaný sníh z bílků. Koláčky pečeme na plechu vyloženém pečícím papírem v předehřáté troubě na 140°C asi 25 min, pak teplitu trochu zvýšíme a dopečeme asi dalších 5 minut.

Sladké a veselé s Ivetou

Ještě jste nezačali péct cukroví? Tak to jsme na tom stejně. 🙂 Třeba ale najdete inspiraci v této vánoční kuchařce.

Knížka vás provede obdobím čtyř týdnů do Vánoc. Je rozdělana na pět kapitol. Čtyři týdny do Vánoc, Tři týdny do Vánoc, Dva týdny do Vánoc, Týden do Vánoc, Štědrý den.

V každé kapitole najdete 10-12 receptů. Jenom Štědrý den nabízí recepty dva. Najdete zde klasické recepty jako Florentýnky, Perníčky, Vanilkové rohlíčky, Pracny  nebo Pařížské rohlíčky. Kromě toho také recepty na Horkou čokoládu, Vánočku, Vánoční punč, Pečený čokoládový pudink nebo vaječný koňak. Každá kapitola začíná krátkým povídáním, jak sama Iveta vnímá tohle období.
Více o knize a ukázky z ní najdete tady.

Také v tého knize jsou recepty napsané srozumitelně a jednoduše. U každého receptu najdete nejenom barevnou fotografii, ale také uvedený čas, který vám zabere příprava, pečení a počet porcí.

Děti se pustily do pečení Vínového cukroví:

Suroviny
280 g hl. Mouky
280 g másla
6 lžíc bílého vína ( zbytek můžete u pečení popíjet 🙂 )
2 žloutky
moučkový cukr na obalení

Všechny suroviny smícháme a vypracujeme hladké těsto, které dáme minimálně na hodinu odpočinout do ledničky. Pak si vyválíme asi 5 mm placu, ze které vykrajujeme různé tvary.

Pečeme na plechu vyložem pečícím papírem v předehřáté troubě na 180°C asi 15 minut. Cukroví se pěkně nafoukne a zezlátne.

Vytáhneme a necháme vychladnout. Obalíme v moučkovém cukru a schováme před dětmi. Protože ty moje se do toho hned pustily a malý říkal mňam, mňam. 🙂

Jak se nám peklo?

Recepty z obou kuchařek jsou srozumitelné a na přípravu jednoduché. S těstem na vínové cukroví se pracovalo nádherně. Děti ho bez problému vyválely sami.  Koláčky byly na přípravu trochu časově náročnější, ale výsledek a spokojenost dětí za tu námahu stála.

Když srovnám obě kuchařky, více se mi líbí Iveta a české sladkosti. Najdete v ní zajímavé a neokoukané recepty. Přestože působí spíše jako kuchařka pro „začátečníky“, některé recetpy jsou zajímavé. Zatímco Sladké a veselé s Ivetou je taková ta klasika, co znají všichni. Takže pokud chcete vyzkoušet něco nového, určitě doporučuji první zmiňovanou kuchařku. Pokud chcete klasiku, sáhněte po té druhé.