Pár tipů do rodičovské knihovničky 2

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Jak je vidět na knihkupeckých pultech, čeští vydavatelé na rodiče a děti opravdu myslí. Každý měsíc u nás vyjde několik novinek určených právě rodičům, řada z těchto knih pak často pro velký zájem vychází ještě v dotisku. Ráda bych vám několik z nich představila.

obálkaProtože inspirace není nikdy dost a zejména malé děti milují říkanky, u kterých si mohou i hrát, vydalo nakladatelství Grada Publishing Pohyb s říkadly pro nejmenší. Najdete tu spoustu krásných krátkých říkanek určených dětem již od 6 týdnů až do 5 let. U každé z nich je návod, jak si při ní s děťátkem hrát a pomáhat mu tak ve vývoji.
Říkanky jsou rozděleny do několika kapitol podle toho, co mají procvičovat. Najdete tu zajímavé nápady na uvolňování končetin, procvičení jemné motoriky. Jsou tu říkanky, které naučí děti pojmenovat jednotlivé části těla, oceníte i říkanky motivační, které pomohou při čištění zoubků, uklízení hraček apod.

obálkaPro velký zájem vydalo nakladatelství Portál v dotisku knihu osvědčených tipů a rad pro rodiče dětí ve věku od 1 do 3 let, tentokrát v kapesním vydání – 333 nápadů pro život s batoletem. Pro snadné vyhledávání jsou všechny nápady roztříděny do 17 kapitol – např. Strava a čas jídla, Osobní hygiena, Spánek, Cestování, Bezpečnost, Rozvoj hrubé motoriky… Jednotlivé kapitoly neobsahují pouze spousty pouček, nařízení a rad, jak co (ne)dělat, najdete v nich také krátké postřehy a rady rodičů, které vycházejí z jejich osobních zkušeností.
Do 17. září můžete tuto knihu získat v aukci od 1 Kč na partnerském serveru Akce-Novinky.cz.

obálkaRodičům dětí do tří let je určena také publikace tří českých autorek Jak mluvit s dětmi. Na úvod se seznámíte s tzv. komunikačními strategiemi, které vám pomohou v kontaktu a v komunikaci s vašimi dětmi již od toho nejútlejšího věku. V dalších kapitolách pak najdete rady, jak stimulovat řeč s ohledem na věk a vývoj dítěte. Naučíte se vybrat vhodnou knížku pro půlroční miminko, roční i starší dítě a dostane se vám i pár dobrých rad, jak v nich s těmito dětmi „číst“. Nechybí ani kapitolka o poruchách řeči. Na závěr jsou zařazeny nejčastější otázky rodičů, samozřejmě včetně srozumitelně napsaných odpovědí.

obálkaDále bych vám nabídla knihu Lindy a Richarda Eyreových – Jak naučit děti hodnotám, ze které jste si dnes mohli přečíst první ukázku (další dvě jsou již připravené). Když dodám, že autoři společně vychovávají devět vlastních dětí, jistě uznáte, že o výchově něco vědí. Ve své knize se zaměřili na 12 hodnot, každou z nich doporučují cíleně „vyučovat“ po dobu jednoho měsíce. Najdete tu například metody k procvičování poctivosti, odvahy, respektu a úcty, spravedlnosti a odpouštění… U každé z nich je uvedeno hned několik metod a to vždy odděleně pro předškoláky, školáky a dospívající.

obálkaV další brožuře – Pusť mě, ale neopouštěj! – ukazuje známý francouzský dětský psychiatr a terapeut Prof. Marcel Rufo důsledky nedostatečného nebo neexistujícího připoutání dítěte k matce či předčasného odloučení. Vychází vždy z konkrétních případů z vlastní praxe a ukazuje na nich důležitost pevné vazby na matku, ale i postupného oddělení od ní. Dočtete se tu o poruchách spánku, adoptovaných dětech, odloučení při rozchodu rodičů. Autor se zabývá také nástupem dětí do školky a školy, hospitalizací v nemocnici, útěky z domova.

obálkaNa závěr tu mám knihu, u které by bylo ze všeho nejlepší, kdyby nikdy nevznikla potřeba ji napsat. V dnešní době ji však bohužel řada rodičů přivítá. Minimalizace šikany si klade za cíl obeznámit s tímto ožehavým tématem především rodiče, doporučit, jak postupovat v případě, že zjistíte, že je vaše dítě šikanováno. Tím to však zdaleka nekončí, najdete tu i tipy, jak své dítě proti šikaně posílit výchovou v rodině.
Co bych dále ocenila je to, že autoři věnují pozornosti i agresorům a jejich rodičům – dotýká se i jejich problémů. Jedna část je rovněž věnována „moderní“ kyberšikaně. A nechybí ani výběr ze souvisejících zákonů a seznam organizací, na něž se můžete s problémy týkajícími se šikany obrátit.
A co je také důležité – jedná se o dílo českých autorů, které se opírá a dobrou znalost aktuální situace u nás.
I z této knihy u nás na strákách najdete ukázky (vyjdou 18. a 25. září), také ji můžete vydražit v korunové aukci.

Zaujala vás některá z těchto publikací? Kupujete si občas nějaké knížky i do „rodičovské“ knihovničky?

Tituly Jak naučit děti hodnotám a Pusť mě, ale neopouštěj budete moci v nejbližších dnech vyhrát s námi v soutěži Víte…?.

Napsal/a: redakce (Petra)

Toto taky stojí za přečtení!

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • Petra Vymětalová

  Vyhodnotila jsem právě soutěž o knihu Jak naučit děti hodnotám.

 • Ivča a Domča
  Ivča a Domča

  Tak mě zaujala knížka Jak mluvit s dětmi:-)

  Do rodičovské knihovničky kupuju pravidelně, resp. vždy, když mě něco zaujme. Mám už docela slušnou zásobu:-)Pravdou je, že se člověk hodně dozví, kolikrát něco, co nevěděl. Naposledy jsem si koupila od Portálu Vaše dítě ve věku 1-3 roky.

  A na soutěže i aukce se těším:-)

 • Lien

  Super, už se těším. Díky za info.

 • Petra Vymětalová

  Lien, zrovinka to chystám 🙂 Na VD budou dvě soutěže, jak jsem psala v poznámce pod článkem, o knížky Jak naučit děti hodnotám (15.-28.9.) a Pusť mě, ale neopouštěj (18.9. – 1.10.).
  333 nápadů pro život s batoletem a Minimalizace šikany už v aukcích na AN jsou.
  Jak mluvit s dětmi od narození do 3 let mám naplánováno pro nějakou další aukci – nejspíš jak skončí aukce těch 333 nápadů, takže od 18.9. (ale to ber hodně orientačně).
  Pohyb s říkadly pro nejmenší bude mezi cenami za klubíčka, až zase urvu chvilku, abych to tam doplnila.

  Z těch posledních 4 knížek bude na VD několik ukázek, tak snad se budou líbit.

 • Lien

  Tak opět díky za typy. Pro mě nejpřitažlivější Jak mluvit s dětmi a Pust mě ale neopouštěj. Nebude soutěž, nebo aukce?

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist