Pár tipů do dětských knihovniček

Rubrika: Kulturní a literární tipy

ctenari_detiTentokrát přinášíme inspiraci k doplnění dětských knihovniček. Některé z knih pravděpodobně budete znát ze svého dětství, další jsou zbrusu nové. Máte-li malého čtenáře nebo vášnivého posluchače čtených příběhů, přečtěte si tento článek. Mimo jiné v něm najdete také odpověď na soutěžní otázku.
Začněme od toho, co už s nejvyšší pravděpodobností znáte, ať už jste tyto knihy sami četli nebo jste shlédli jejich filmové zpracování. Oba tituly nedávno vyšly v Nakladatelství XYZ, takže je případně do domácích knihovniček můžete doplnit.

an_baronPodivuhodné příběhy barona Prášila na zemi, na vodě i ve vzduchu
Nevěřím, že by se tu našel někdo, kdo nikdy o baronu Prášilovi ani neslyšel. O tomto neúnavném cestovateli se traduje spousta historek už od 18. století. Pro české čtenáře tyto příhody svojí nezaměnitelnou češtinou a s velkou fantazií převyprávěl Adolf Wenig. U knihy se jistě pobaví jak děti, tak dospělí.

an_heidiHeidi, děvčátko z hor
Příběh sirotka Heidi napsala Johanna Spyriová už v 19. století a jistě zaujme i. Se zájmem se začtou do příběhu děvčátka, které se v pěti letech octne v horské vísce se samotářským dědečkem, jenž ji nevítá zrovna s otevřenou náručí. Heidi si však díky své upřímnosti a bezprostřednosti brzy získá nejen dědovo srdce, ale i náklonnost ostatních horalů. Těžko se jí pak vrací zpět do města, kde má dělat společnici o něco starší nemocné Kláře. Obě děvčata se sblíží a jednoho dne společně odjíždějí zpátky do hor, kde na ně kromě spousty dobrodružství čeká i jedno velké překvapení…

Při četbě dalších dvou dnešních knižních tipů si na své přijdou hlavně ti, kteří mají rádi nadpřirozené bytosti, zejména pak vodníky a strašidla 🙂

an_vodniciPutování vodníků od rybníka k rybníku
Pro děti do 10 let ale i ostatní čtenáře, kteří mají rádi pohádky a jižní Čechy, napsali dědeček s vnučkou – Miroslav Krejča a Tereza Jelenová – knihu příběhů vodníka Stulíka a Blatouška. Ti společně putují po jižních Čechách a hledají si „vodu nad hlavou“. V krátkých pohádkách k usínání se vypráví o tom, co všechno vodníci na svých cestách zažili, s kým se setkali, komu pomohli.
Dětem se jistě budou líbit i barevné ilustrace Edity Plickové.

an_vzpouraVzpoura strašidel
Kniha Jiřího Holuba s trefnými ilustracemi Luďka Bárty zaujme trošku starší děti, které se při její četbě možná budou i trošinku bát, ale hlavně se budou smát u příhod milých zámeckých strašidel. Jen si zkuste představit kombinaci poklidného zámku s kastelánem, kočkou a rodinkou duchů a bývalého matematika, který nevěří na strašidla. Když k tomu přidáte pořádný průšvih, přísnou kontrolu z Úřadu pro potírání nadpřirozených jevů, nemůže vám z toho vyjít nic jiného než spousta legrace.

Milovníkům detektivních příběhů, dobrodružství a napětí jsou věnovány poslední tři knižní tipy.

an_robinDobrodružství poníka Robina
Mladí detektivové z detektivní kanceláře Podkova budou řešit již svůj 12. případ. tentokrát jim spisovatelka Karin Müllerová dala za úkol vypátrat, kdo se snaží překazit velkou jezdeckou šou.

Shwindlowa zločinecká akademie
Terry Deary, autor bestselleru Děsivé dějiny, přichází s knihami o darebácích, kteří zachraňují svět. Hlavním hrdinou příběhů je Smiff Smith, který se stane studentem Shwindlovy zločinecké akademie. Jak se mu život změní k nepoznání, se čtenáři od 9 let dočtou v první knize – Zlodějina pro začátečníky. V Přepadení pro pokročilé se dozvíte, jak si bude ve studiu počínat i jeho nadaná spolužačka Alice Whiteová a jaké další zločineské finty si Smiff osvojí.
an_zlodejinaan_prepadeni

Jako obvykle můžete některé z uvedených titulů vyhrát v naší soutěži, ty zbývající vám v nejbližších dnech nabídneme v aukcích na serveru Akce-Novinky.cz.

Článek s knižními tipy byl připraven ve spolupráci se serverem Akce-Novinky.cz, kde najdete informace o knižních novinkách, které můžete získat v aukcích i soutěžích.

Toto taky stojí za přečtení!

Těhotenství nemusí být jen nejkrásnějším obdobím v životě ženy

V současné společnosti jsou všechny významné životní události vnímané jako velký milník v životě a očekává se, že každý,

Čtu dál →

[Soutěž] Audiokniha Anička a cirkus

Dlouhou cestu na dovolenou si můžete v autě zpříjemnit třeba poslechem audioknihy. 3 tipy pro děti pro vás dnes

Čtu dál →

[Tvoření] Květina z proužků

Květina, kterou si dnes ukážeme, je velmi jednoduchá a zároveň variabilní. Můžete vyrobit několik variant podle toho, která se

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

 • Petra

  lestejsko, vůbec se nemáš za co omlouvat. Myslím, že jsem to pochopila dobře. Popravdě – mně se ta Vzpoura strašidel líbila taky nejvíc 🙂 ale nakonec jsem volila pořadí výher podle ceny, to mi přišlo nejobjektivnější.

 • lestejska
  lestejska

  Jéé, Petro, omlouvám se, nechtěla jsem, aby to vypadalo, že jsem vybíravá a nespokojená a hlavně nevděčná. To v žádném případě. Jen jsem si posteskla. A z výhry mám ohromnou radost, protože jsem tady teprve krátce registrovaná, ale chodím koukat už dýl. Tkže děkuji!! L.

 • Petra

  lestejsko, ta Heidi je taky pěkná knížka 🙂
  Máš pravdu, někdy se dá výhra vybrat, ale to je spíš u soutěží s pasním článků, nebo takových, kde chci víc vypíchnout to první místo.
  U těch otázkových je to víceméně o štěstí, takže se mi nechce komplikovat to ještě vybíráním výher.
  Do další soutěže teda přeju i větší štěstí na tu správnou výhru 😉

 • lestejska
  lestejska

  Děkuji 🙂
  Spíše jsem chtěla být třetí, to je zajímavější kniha, ale bohužel…
  Škoda, že se nedá vybírat kniha, tak jako jsem někdy postřehla. Ještě jednou děkuji L.

 • Gartuluji výhercům a přeji příjemné počteníčko:-D

 • Petra

  Soutěž o dětské knížky jsem před chvílí vyhodnotila, kdo vyhrál, zjistíte ve vyhodnocených soutěžích.
  Všem výhercům posílám gratulaci!

 • Ivča a Domča

  Mě zaujala knížka o vodnících. Domča má rád pohádky o strašidýlkách, vodníky mezi ně taky počítá:-)Tak zkusím aukci na AN, kdyby to „nevyšlo“, navštívíme asi knihkupectví, byl by to i hezký dáreček třeba pod stromeček:-)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist