Osud Eony se uzavírá v druhém dílu

Rubrika: Kulturní a literární tipy

S Eonou se čtenáři rozloučili ve chvíli krvavého politického převratu. Podaří se hrdince s pomocí svého draka (vlastně dračice) znovu nastolit pořádek, nebo bude opravdu tím posledním dračím okem?

Když roku 2009 vyšla kniha s názvem Eon: Znovuzrození dračího oka, autorka Alison Goodmanová slíbila dokončit příběh v knize Eona: Poslední dračí oko. A svůj slib v právě uplynulém roce skutečně dodržela. Je to milé, protože autorka tím vlastně dokazuje, že lze dodržet slovo a že není třeba ex post přidávat další, tentokrát už opravdu závěrečný díl, jako je tomu například u Oksy Pollockové či Eragona.

Jen stručné připomenutí, co se v předchozím díle stalo: Alison Goodmanová čtenářům představila svět, v němž jen muži mohou být vyvoleni a stát se dračím okem, to jest tím, kdo komunikuje s drakem a může využívat jeho obrovskou sílu. Do tohoto ryze mužského světa pronikla dívka Eona a uspěla – po staletí nezvěstná Zrcadlová dračice si zvolila právě ji. Než se ale Eona naučila ovládat nově nabytou sílu, došlo v zemi k násilnému převratu. Velkopán Sethon vyvraždil část císařské rodiny, pán Ido (Krysí dračí oko) zase všechny ostatní dračí oči a jejich učně (vyjma Eony).

Pokud jste ale první knihu nečetli, nebo pokud si děj již nepamatujete (což by bylo pochopitelné vzhledem k dvouletému rozestupu), nevadí. Autorka v druhém dílu stručně zmiňuje vše podstatné. Některé detaily jsou vynechány a při čtení můžete mít pocit, zda nějaká informace nechybí, ale zásadní vliv na pochopení příběhu to rozhodně nemá.

Základní dějovou linkou je Eonina snaha přispět ke znovu nastolení pořádku a harmonie, porazit zlého Sethona a na trůn dosadit právoplatného mladého císaře Kyga. Tento úkol samozřejmě nebude jednoduchý, nejsou zde totiž proti sobě dvě strany (dobro a zlo), ale je tu ještě třetí hráč! Není jím nikdo jiný než pán Ido. Sethon se snaží o ovládnutí lidí, Ido chce zase ovládnout všechny draky a s jejich pomocí vládnout nejen lidem, ale i přírodě. Navíc zná tajemství, které se Sethon chce stůj co stůj dozvědět, a neváhá kvůli tomu zajatého Ida brutálně mučit. Aby se Eona naučila ovládat dračí sílu a porazila jednoho svého úhlavního nepřítele Sethona, potřebuje pomoc od svého druhého úhlavního nepřítele Ida. Jak (a zda vůbec) se toto zamotané klubko podaří rozmotat, si musíte přečíst sami.

Eonin svět je do jisté míry inspirován východoasijskými kulturami, především čínskou a japonskou. Například jednotliví draci dostali jména podle čínského horoskopu (drak, krysa, tygr, buvol, kohout, …), existuje zde mužské a ženské písmo, jména některých postav evokují zmíněné země, …

Příběh je psán poměrně čtivě a zajímavě, i když jisté výhrady by bylo možno vznést. Například některé tradice či myšlenkové proudy fiktivního světa jsou tu zmíněny jen v náznaku, což může vyvolat rozpaky a řadu otázek. Proč je vlastně autorka čtenáři předkládá? Prospělo by jim věnovat více prostoru, více je rozvést, propracovat, „dotáhnout do konce“, ale proč to vlastně dělat, když série stejně končí? Nebylo by jednodušší je vynechat?

Je také diskutabilní, zda je vhodné, aby v knize určené primárně pro děti a mládež bylo tolik násilí. Autorka se nebojí detailního líčení krvavých scén, podrobného popisu surovostí i mučení. Číst o tom, jak strašlivě Sethon zmučil Ida, kolik kostí mu zlámal a jaký nápis mu vyřezal do těla, může osobám se slabším žaludkem přivodit nevolnost. Jako by krve a násilí nebylo kolem nás už tak dost…

Pokud vám ale zmíněné naturalistické popisy nevadí a fantasy příběhy máte rádi, neměli byste si tuto knihu nechat ujít. Čeká na vás napínavý příběh s nečekaným rozuzlením.


EONA: Poslední dračí oko (Eona: The Last Dragoneye)

Autorka: Alison Goodmanová
Vydalo nakladatelství Jota
Formát
: 145 × 210 cm
Vazba
: pevná s přebalem
Počet
stran: 410
Vydáno
: 14. 9. 2011
ISBN
: 9788072179145
Překladatel
:   Jan Kozák

Knihu Eona: Poslední dračí oko si můžete koupit například zde.


Nakladatelství Jota spolupracuje s renomovanými autory, překladateli, výtvarníky i mnoha externími spolupracovníky technického zaměření.

Vydává své knihy v sedmi edičních řadách – Beletrie, Sherlock Holmes, Javořice, Cestopisy, Populárně naučná literatura, Military a literatura faktu a Turistické průvodce.

V nabídce najdete i kvalitní knihy pro děti a mládež.

Napsal/a: Markéta

Toto taky stojí za přečtení!

Nevítaní hosté v ústní dutině

Malé oválné vřídky trápí až 25 % populace. Objevují se v ústech nečekaně, ale ti z vás, kteří se s afty

Čtu dál →

Pořízení tažného zařízení je snadné a cenově výhodné

Disponovat vozem bez tažného zařízení není žádný hendikep, jak by se mohlo zdát. Pokud potřebujete využívat přívěsný vozík, karavan, nosič

Čtu dál →

Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist