Od článků na internetu k vydání knihy!

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Stal se zázrak. Měla jsem celých pět dnů volno. Mé děti si vzali na prázdniny prarodiče. Mohla jsem nespat, kdy jsem chtěla, spát, kdy jsem chtěla. Mohla jsem nevařit. Mohla jsem celý týden chodit rychle.

obálka knížkyBylo to moje první tak dlouhé volno od doby, kdy se narodil můj první syn. A to už je víc jak čtyři roky.
Můj starší syn je postižený. Ani ten mladší není zcela v pořádku. Poslední dva roky o svých dětech píšu články na internet pod pseudonymem Žlababa.
Našlo se pár lidí, kteří mi psali, že je mé články baví, ať vydám knihu.

„No, ano, vydám knihu!“ tetelila jsem se tehdy tím pomyšlením.
Ale když jsem se pokoušela najít vydavatele, začalo se zdát, že se mi nepodaří žádného redaktora přesvědčit, aby si zaslanou ukázku alespoň přečetl, natož, aby vydavatelství uvažovalo o vydání knihy. Navíc s takovým tématem!
Celá roztřesená jsem volala do jednoho velkého vydavatelství, zda je ukázka, kterou jsem zaslala mailem, zaujala.
„A co je to za žánr?“ vyhoukl na mne ženský hlas. Asi redaktorka, říkám si.
„Žánr? To fakt nevím,“ reaguju překvapeně.
„To byste si musela přečíst…“ dodávám.
A ona zas, unaveně, jakoby tuhle větu říkala dnes už po padesáté:
„No je to detektivka, nebo historický román nebo co to je?“
„Je to o tom, že mám postižené dítě.“
Dlouhá pomlka.
„No…“ opatrně dodává, „to asi u nás neprojde.“

Kdy už bude knížka?“ psali mi lidi. Pomalu jsem přestávala věřit, že se to podaří. Že bych mohla já, která jsem nikdy nic nevydala, vydat knížku, navíc s tématem postižených dětí.
Je to přece veselá knížka! Jak o tom vydavatele přesvědčit?
Pak se mi jedna redaktorka ozvala. Ukázku četla a líbila se jí. Ale pro vydání je krátká. Mám napsat ještě jednou tolik. Pak by mohla vydání knihy prosadit na redakční radě. Ta příští bude za tři měsíce. Dodala ale, že texty již zveřejněné na internetu budou možná problém. Vydavatelům se nechce vydávat něco, co si lidi mohli přečíst na internetu.

Moje pětidenní volno. Konečně jsem mohla nerušena svými dětmi probírat tu spoustu „internetového“ textu, znovu všechno číst a opravovat. Konečně jsem dokončila knihu. A události v naší rodině dostaly takový spád, že kniha má už požadovaný rozsah.
A druhý den, když už bylo vše hotovo, se zjevil. Vydavatel mé knihy.
„Já vám to vydám,“ řekl.
„Zapomeňte na redakční rady a nějaké schvalování. Pošlete mi finální text a za měsíc je kniha na stole.“
A najednou se v mém okolí objevili další lidé, kteří mi s technickou přípravou knihy začali pomáhat. A co víc! Odvedli práci na knížce zdarma nebo jen za symbolický honorář. Jinak by kniha zřejmě vyjít nemohla.
Knihu, která se jmenuje „Maminko, nezpívej“ vydávám pod svým skutečným jménem Jana Makovcová.
Kniha vychází v září 2009 a už v prvním zářijovém týdnu si ji budete moci koupit v mém obchodě U Žlababy, u vydavatele ALMI, ale také v knihkupectví.

obálka knížky
Oficiální anotace:
Jana Makovcová: Maminko, nezpívej (vydává Miloš Palatka – ALMI, 2009)
Nakladatelství ALMI vydává knihu české autorky Jany Makovcové, matky dvou malých dětí. Jedno z nich je postiženo autismem, dětskou mozkovou obrnou a epilepsií. Ani druhé není bez problémů.
Kniha „Maminko, nezpívej“ je současný a skutečný příběh. Jana Makovcová popisuje rané dětství svých synů i to, jak vnímá svět kolem sebe její autistický syn. Čtivou formou seznamuje čtenáře s životem rodičů, vychovávajících „začarované“ děti. Je to příběh o mateřské „dovolené“, lásce a naději. Kniha, napsaná s nadhledem a humorem, není určena jen rodičům a příbuzným postižených dětí, nepochybně osloví i ty, kteří mají děti zdravé.

Napsal/a: Žlababa

Toto taky stojí za přečtení!

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (40 vyjádření)

 • Vlasticzka

  prosím zaregistrujte se mi tady http://galaktis.cz/s/4107/ , můžu vrátit někde jinde z dvou PC nebo poslat smsku někam 🙂 a také zde můžete soutěžit o mininotebook nebo si vydělat mějaké penízky, sice to jde jen po 50 kč, ale aspon neco za psaní článků

 • alibaba47

  Jsem nadšená Tvými články, gratuluji k vydání knížky,snažím se jí objednat. Jinak jsem si „vytáhla“ všechny Tvé články a stále se k nim vracím.

 • Lussy

  Gratuluju ctiradce k výhře. Já se sekla o 4, musím ten můj systém trošku upravit, ať se při každém vyhodnocení nevztekám 🙂

 • Petra Vymětalová

  Právě jsem zveřejnila vyhodnocení soutěže o tuto krásnou knížku, najdete je ZDE.

  Pro všechny, které zaujala, a neměli v soutěži štěstí, mám ještě jeden tip – ode dneška ji můžete vyhrát v obdobné soutěži na serveru Akce-Novinky.cz – ZDE.

 • Gratuluji a již jsem objednala.

 • Moc všem děkuji za nádherné reakce. Omlouvám se, že nepíšu, ale jsem teď a ještě dlouho budu s dětmi v lázních na léčení. Mám jen chabé připojení přes mobil a velmi málo času.
  Všem, kteří si objednali, chci napsat, aby byli trpěliví, objednávek přišlo spousta a bohužel všechna práce okolo posílání knížek zůstala teď na mém manželovi. Už bylo moc knih odesláno, ale ještě stále nejsou všechny objednávky vyřízené. Snad do konce týdne ten skluz vyrovnáme. Jedná se jistě jen o dočasný zával způsobený vydáním tohoto článku zde a na Rodině.
  Chci sem ještě napsat, že protože vydání mé knížky je v podstatě charitativní počin, hledám cesty, jak knihu propagovat mezi lidmi bez nějakých nákladů na reklamu. Jako jedna z možností mne napadla fanouškovská stránka na Facebooku. Máte-li na Facebooku profil a chtete-li, můžete se stát jejím fanouškem a podpořit tak propagaci knížky. Stránky jsou zde, http://www.facebook.com/pages/Maminko-nezpivej/138138877256
  Ale dají se i jednoduše najít přes Google.
  Jak mi totiž napsala jedna bystrá duše – neprodávají se knížky, které jsou dobré, ale ty, o kterých lidé ví.
  Moje kniha bude i v knihkupectvích, ale než distributoři rozvezou knížky po prodejnách, bude to ještě tak měsíc trvat. Další způsob jak můžete pomoci mé knize je ten, že se budete na knížku v knihkupectvích ptát, zda ji mají skladem.
  Tak bude-li si Vám do nečeho podobného chtít, díky předem.
  A ještě jednou díky za všechny gratulace.
  Všem pěkný podzim a nejlépe dny plné zázraků!
  Jana Makovcová

 • frančice

  Připojuji se k zástupu gratulantů, knížku jsem si objednala a už se těším na pěkné čtení. Jsi šikulka a obdivuji Tě, co všechno zvládneš.

 • bovinkabovinka
  bovinkabovinka

  Žlababo, přiznám se, že jsem lehce mimo z okolních starostí. A až teď se stal zázrak a docvaklo mi, koho, že je to knížka:-) Moc gratuluju k tvému úspěch a ať se knížka dobře čte:-)

 • JanaK

  Také se přidávám ke gratulantům a moc se těším na počteníčko – nepochybuji, že zábavné.
  Ta obálka je úžasná, velkou pochvalu tvůrci :-))

 • Zava

  Tak tohle je nejkrásnější zpráva, kterou jsem po návratu z dovolené na VD našla! Jsem ráda za tebe, že se to povedlo a stydím se, že jsem o tvých stránkách a tvých dětech nevěděla zhola nic. Jdu to napravovat. Vydání knihy je podle mě pro nového autora tak nedosažitelné jako otevření mateřského centra. Všem Vám holkám, které jste něco dokázaly, moc závidím. Ale fakt v dobrém.:-)
  (Já vím, vychovávat děti, pečovat o domácnost a manžela a občas přinést z práce nějakou korunu je taky záslužné a úctyhodné)

 • Jovanka

  Jani, moc a ještě víc gratuluji!!!
  Je to dobrý tip i na dárek 🙂

 • Žlababo, jsem totálně nadšená! Píšeš perfektně, to je jasný a že jsi to dotáhla až na knížku, to je prostě paráda !!!! Až mě to dojalo… Ze srdce ti gratuluju ! Já si tvou knížku určitě koupím a s radostí přečtu a budu ji doporučovat všem svým známým. Vyrazila si mi dech a opravdu nadchla. Ještě jednou gratuluju !!!! Jsi neuvěřitelně schopná ! Zdravím taky tvoje děti !

 • Žlababo také moc gratuluji musím napsat že máš můj obdiv a přeju ti mnoho úspěchů.
  Knihu si určitě moc ráda přečtu a jen co s tím skončím dám vědět jak se líbila:) Několikrát jsem byla na tvých stránkách a tvé psaní mě vždy dojalo i pobavilo.
  Smekám před tebou

 • Heloušek
  Heloušek

  Žlababo, podepisuji se pod řadu gratulantů/gratulantek
  a posílám Ti velikánské blahopřání. Knížce přeji hodně čtenářů/čtenářek, kladný ohlas a spousty kupujících.:-))))

 • Gratuluji a přeji ať se prodá co nejvíce výtisků

 • Padmé

  Žlababo, zavěsila jsem se v kopii za Matildu
  a objednala jsem si Tvou knížku.:-)
  Papa, pěkný a úspěšný den.

 • JANI, ani nevíš jak moc ti tvůj úspěch přeju a obdivuju tě!!! Ať se knížka dobře prodává, těším se, až si ji přečtu!!! Držím palce!!!

 • Lien

  Žlababo, nečetla jsem komentáře a ke článku jsem se dostala až teď, ale samozřejmě gratuluju a přeju všechno nej tobě i tvým klukům. Jinak ten obrázek mi přijde úplně parádní. Hodně štěstí.

 • Ivča a Domča
  Ivča a Domča

  Žlababo, gratuluji! Přeju knížečce ten nejlepší prodej:-)

 • Přidávám se ke gratulantům.
  Je fajn,že něco takovýho vůbec jde.Kdo jiný by měl psát než Ti kteří o problémech ví nejvíc.
  Přeji hodně úspěchů s knihou a vše nej v soukromý.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist