Očima reportérky: Kuchařka nejen babovřeská

Rubrika: Aktuality, Kulturní a literární tipy, Ostatní

V těchto dnech míří do kin třetí díl jihočeské vesnické ságy. Ve stejné době vychází druhý díl oblíbené kuchařky plné chutných, snadných, rychlých a levných receptů.

Společným jmenovatelem těchto zdánlivě nesouvisejících akcí je osoba autora, kterým není nikdo jiný, než oblíbený i zatracovaný Zdeněk Troška. Možnost potkat se s mým oblíbeným režisérem jsem si nemohla nechat ujít, a tak jsem se vypravila do kavárny v pražském Paláci knih Luxor.

troska1troska3

Slavnostní křest dlouho očekávaného druhého dílu s názvem Nebe v hubě 2 aneb Čertův švagr se uskutečnil 22. ledna v Luxoru. Kromě autora Zdeňka Trošky byla přítomna obchodní ředitelka nakladatelství NOXI Kristína Králová a tři z babovřeských drben – Jana Altmanová, Zina Perlíková a Jaroslava Ulrychová. Průvodního slova se ujala překvapivě publicistka a spisovatelka Marie Formáčková.

Z následujícího rozhovoru se diváci mohli dozvědět mnoho zajímavých informací. Například nakladatelství NOXI osm let přemlouvalo Zdeňka Trošku, aby druhý díl napsal. Nakonec prý se nechal ukecat, sedl a napsal, co dobrého za poslední dobu snědl, komu si kde řekl o recept a kam ho nakonec založil. Kuchařka obsahuje kromě víc než 200 receptů také mnoho úsměvných příběhů a vzpomínek z natáčení a ze života známého jihočeského režiséra.

troska2troska4

Musím říct, že pan Troška je stejný jako jeho filmy – milý, usměvavý, co na srdci, to na jazyku… Zkrátka, ať se objeví kdekoliv, téměř hned prozáří šeď všedního dne a najednou místo zachmuřených obličejů vidíte jen samé usměvavé tváře. Takový byl i křest. Plný humoru, smíchu a úsměvů.

Když nadešla ona slavnostní chvíle a všichni se rozhlíželi po bublinkách, Zdeněk Troška řekl, že polévat knížku je velká škoda. Žádné jídlo se neobejde bez soli, a proto se on i hosté chopili soli a „Čertův švagr“ byl pokřtěn netradičně solí společně s přáním, aby si čtenáři na knížce pochutnali, aby se všem líbila a aby měla co nejdříve ohmatané stránky.

troska5troska8

Na úplný závěr křtu a před autogramiádou přidal Troška ještě jednu radu: „Kdybyste někdy byli smutní, otrávení, naštvaní, nebo jinak nešťastní, vždycky si uvědomte, že jedno z nejkrásnějších světel ve vašem životě je žárovka v lednici. A určitě vám bude líp.“ Tak ať vám to světlo nikdy nezhasne…

Ukázka z knihy:

Jako jeden můj známý.

Zastavil se náhodou u mě, zrovna když jsem si udělal ke svačině oblíbená rajčata s vejci a na cibulce. To krásně voní, říká, co to je? Nabídl jsem mu, ale když viděl rajčata, chytl se za pusu, že rajčata přímo nesnáší.troska_nahledtitulky Syrová chutnají jinak než dušená, já na to, aspoň ochutnej. Ale on že ne, ať se nezlobím.

Dal jsem se do jídla, vychutnával si schválně každé sousto a on začal polykat sliny, tak neodolatelně to vonělo. No, tak mi dej ochutnat, ale jen trošku, hlesl. Bratrsky jsem se s ním rozdělil o poctivou polovinu. Slupl ji a ještě pošilhával po pánvičce, jestli tam něco nezůstalo. Nevěřil, že rajčata můžou takhle skvěle chutnat! Asi za čtrnáct dní, pozdě večer, zvonek. Otevřu, za dveřmi stál on, v jedné ruce papírový pytlík s pěti vejci, ve druhé půl kila rajčat. Zdendo, nezlob se, ale prosím tě, mohl bys mi udělat ty rajčata jako onehdy? Já na to nemůžu zapomenout. Postavil jsem ho vedle sebe ke sporáku, aby se to naučil. Ani pořádně nakrájet cibuli neuměl, ale nechal jsem ho, ať se moří, tedy učí. A výsledek si pak sám pochválil, všechno snědl a spokojen odjížděl domů k manželce.

O týden později volá – v sobotu ráno jsem vstal a připravil k snídani ta tvoje rajčata. Manželka, vůní probuzena, volala z ložnice, cože to tak krásně voní. Troškovo vejce, odpověděl jsem po jihočesku. No a od té doby je musí dělat pořád a slaví s nimi velké úspěchy.

Více o knížce Nebe v hubě 2 aneb Čertův švagr najdete na stránkách nakladatelství Noxi.

Napsal/a: JanaK

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • mě knížka moc nevyhovovala, je trochu nepřehledná, mám ráda kuchařky s jasnými recepty, ne jen mezi řečí. Špatně se mi v ní hledalo, poslala jsem dál.

  • mura

    Knihu mám,je moc pěkná-zajímavé čtení i na zasmáti a taky dobré recepty a pěkné fotky.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist