Objevte s Nigelem Marvenem Arktidu

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Dnes všechny milovníky přírody a příznivce dobrodruha, přírodovědce a ochránce přírody Nigela Marvena pozveme na výpravu do Arktidy a za jejími typickými obyvateli…

Nový titul společnosti Intersonic nese název Objevování Arktidy a do oblasti na severu Kanady nás zavede v období jednoho roku od března do listopadu.

Tento titul obsahuje dvě DVD a tvoří jej 5 filmů, každý o délce přibližně 42 minut.

DVD 1

Polární mláďata (42:26)

Tající led (42:23)

DVD 2

Vrcholné léto (42:22)

Návrat zimy (42:22)

Konec dobrodružství (42:24)

Prostřednictvím těchto přírodopisných dokumentů se dostaneme do bezprostřední blízkosti ledních medvědů, běluh mořských, polárních lišek, a dalších neméně zajímavých živočichů.

Dozvíme se, jaký je rozdíl teplot v této oblasti: v zimě (v březnu) -35°C  a v létě +20°C.

(Silu mrazu Nigel Marven demonstruje tím, že z termosky nalije do hrnku horkou vodu. Když ji vychrstne do vzduchu, voda zmrzne ještě před dopadem na zem – nižší teploty byly naměřeny už jen na Sibiři či v Antarktidě.)

Zároveň se dozvíme, že třeba polární lišce začne být zima až při -50°C…

Dozvíme se o zvířatech, která na zimu mění srst (polární liška či zajíc) na rozdíl od sovice sněžné, která je bílá po celý rok.

Že bílé srsti novorozených mláďat tuleňů se říká lanugo, že mláďata chrání před mrazem a že po odstavení mláděte vylíná a mláďata získají typickou šedou barvu.

Máme možnost sledovat samici ledního medvěda s mláďaty, kteří se vydali z brlohu k pobřeží –  díky péči o mláďata matka několik měsíců nepřijímala potravu, na pobřeží bude moci lovit. Vzdálenost, kterou jsou denně schopni ujít, mi přišla jako skvělý výkon.

Dozvíme se také, že lední medvědi jsou skvělí plavci. Plavou rychlostí asi 10 km / hod a byli viděni na širém moři přes 150 km od nejbližší pevniny.

Na moři jsme se stali svědky setkání s běluhami mořskými či velrybami grónskými – a dozvěděli se, proč tito mořští savci nemají na rozdíl od svých příbuzných hřbetní ploutev.

Uvádím tu jen zlomek ze záběrů a setkání, dokument jich obsahuje mnohem více.
Je jimi doslova nabitý.

Zaujalo mě, že přesto tvoří celek – sledujeme oblast v průběhu času, za mnonými zvířaty se vracíme v různou roční dobu. Některá setkání jsou opravdu „velmi blízká“, až se člověku tají dech.

Film je doplněn kvalitním českým dabingem a podkreslen příjemným hudebním doprovodem.

Snad jen v úvodní části s názvem „Polární mláďata“ jsem čekala větší tematické zaměření. Další části už svému titulku odpovídaly více (a s polárními mláďaty jsme se setkávali v průběhu celého dokumentu).

Na závěr se k něčemu přiznám – až do shlédnutí tohoto dokumentu jsem měla trochu problém si zapamatovat, co že je na severu a co na jihu Zeměkoule – kam zařadit Arktidu a kam Antarktidu. Díky tomuto dokumentu už snad budu mít jednou pro vždy jasno.


Nigel Marven a objevování Arktidy 1

Distribuce: Intersonic

Režie: Matthew Wrigh
Velká Británie 2007
Délka: 88 min
Zvuk: originální anglický, dabing český
Formát: 16:9
Přístupný: od 12 let

DVD Nigel Marven a objevování Arktidy 1 si můžete koupit například zde

 

Nigel Marven a objevování Arktidy 2

Distribuce: Intersonic

Režie: Matthew Wright
Velká Británie 2007
Délka
: 88 min
Zvuk
: originální anglický, dabing český
Formát: 16:9
Přístupný: od 12 let

DVD Nigel Marven a objevování Arktidy 2 si můžete například zde


Společnost Intersonic je distributorem DVD pro děti i dospělé. V nabídce najdete také cestopisné filmy, drama, romantické filmy a pro děti animované filmy i mnoho dalšího.

Nabídku naleznete na www.klikfilm.cz.

Napsal/a: Jarmila Vrkošová

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy pro péči o pleť: jak se zbavit akné v těhotenství

Jak často přemýšlíte o tom, jak hormony ovlivňují stav vašeho těla? Chápeme, že v běžném životě tomu zvláštní pozornost

Čtu dál →

Zdravé potraviny během kojení vhodné pro maminku i dítě

Kojení je velmi důležitá součást vývoje každého miminka. Prostřednictvím mléka předává maminka svému dítěti potřebné živiny, a proto je

Čtu dál →

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Tenhle článek se odkazuje k vydaným DVD, proto i ty názvy.
    Jinak mám pocit, že v nějaké podobě to aktuálně běží na AnimalPlanet a mám dojem, že se více operuje tou Arktidou jako celkem a Nigelem Marvenem.
    Nigel Marven je mi jako průvodce tak nějak nejblíž.

  • Anonymní

    Je to skvělý seriál. Jinak to o těch polárních mláďatech bych tu ale neuváděl, ty názvy epizod tomu přidal sám InterSonic, protože v původním seriálu epizody jména nemají. Jsou to prostě epizody 1, 2, 3, 4 a 5 a jejich názvy vlastně neexistují. 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist