O Peciválkovi, který ale vůbec nebyl líný…

Z dětství si nepochybně pamatujete líného kluka, který neustále vyspával za pecí. I když jméno mnohdy prozradí hodně, ne vždy to musí být pravda…

Mám hodně ráda klasické dětské pohádky. Vracím se s nimi do dob už bohužel hodně vzdálených, ale přesto tak krásných a plných vzpomínek. Když se mi do rukou dostala knížka Peciválek, kterou napsala Marta Urbanová a již vydalo nakladatelství Delta Macek, neváhala jsem a se synem jsme se pustili do čtení…

Útlá knížka vypráví příběh pohádkové bytosti – Peciválkovi, který bydlí v jednom opuštěném starém domě. Do toho se ale po mnoha letech odloučení vrací zpět malíř Kubásek, který bloudil světem. Chudý jako kostelní myš se začíná zabydlovat a Peciválek mu v tom zdárně pomáhá. Malíř je ale divná osobnost. S okolím se nestýká, lidem se spíše vyhýbá. I jeho obrazy asi nikdy nebudou viset ve slavných galeriích. Byť by mu to Peciválek tolik přál.

I Peciválek se ale cítí sám a tak oživuje nejrůznější postavy i věci právě z Kubáskových obrazů. Najde si tak dobrého kamaráda vodníka, kterému ale nejprve musí vymyslet slušné vodnické jméno. A tak se zrodí Vrbátko.

S Peciválkem děti prožijí spoustu dobrodružství a poznají venkovský svět i lidská trápení. Vše je vyprávěno právě z pohledu Peciválka, který komentuje veškeré dění v chalupě i to, co se děje mimo ní. Text je navíc proložen rýmy, s pomocí kterých je příběh vyprávěn. Do textu se velmi hezky hodí a děti budou nepochybně z rýmovaček nadšené. Jsou velmi vkusně vnešené do textu a příjemně dokreslují celý příběh.

V knize se objevuje i mnoho starých názvů, autorka vyzdvihuje lidovou slovesnost, což považuji za velmi důležité v dnešní době, kdy se již skoro i malé děti dorozumívají všelijakými zkratkami a na starou češtinu, která je tak krásná, pomalu zapomínají. Aby děti těmto názvům porozuměli, autorka s pomocí Peciválka podává vždy jasné vysvětlení. Ne ale jen tak v nějakých poznámkách pod čarou. Vše je v samotném textu a záživně podané.

Celá knížka je tvořena krátkými pohádkami, proto se dá použít jak pro čtení přes den, tak se výborně hodí i jako pohádky na dobrou noc. Ty na sebe navazují, tudíž děti budou usínat s příjemným pocitem těšení se na druhý den, aby se dozvěděli pokračování příběhu.

Navíc délka je i vhodná pro udržení dětské pozornosti. Kromě toho bych doporučila po každé pohádce povídání o tom, co se v příběhu stalo a využít třeba právě zmiňovaných starých názvů k povídání s dítětem. Shrnout ty, které si už dítě z pohádky pamatuje a zkusit třeba i hádat, co Peciválek prožije v dalším příběhu. Knížka vybízí sama k aktivnímu zapojení dítěte.

Navíc je doplněna skutečně krásnými ilustracemi Aleny Kubkové. Její obrázky dětem přiblíží svět Peciválka a jeho přátel. Ilustrace jsou v typických dětských pastelových barvách, které knížce dodávají jemný nádech. Skvěle zpracovaná část knihy.

Knížku Peciválek mohu určitě doporučit pro všechny předškoláky i menší školáčky, které si na textu mohou vyzkoušet své první čtení.


Peciválek

Vydalo nakladatelství Delta Macek

Autorka: Marta Urbanová

Ilustrace: Alena Kubková
Počet stran: 64
ISBN: 978-80-7351-013-8
Vydání: 2010

Knihu Peciválek si můžete koupit třeba zde


Nakladatelství se zaměřuje především na vydávání knih pro děti – pohádky, říkadla, bajky, čtení pro začínající čtenáře, leporela.

Zábavnou formou připravuje předškoláky a začínající školáky na školu, vyžaduje od nich aktivní spolupráci a seznamuje je se světem okolo nás.
Pro dospělé vydáváme kuchařky a křížovky.