Národní muzeum oslavilo letošní Dušičky v mexickém duchu

Rubrika: Akce pro děti, Kulturní a literární tipy

Jak se slaví v Mexiku? Svátky od Dušiček do Karnevalu (Masopustu) provází nová výstava Národního muzea – Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur. Představuje lidové podzimní a zimní oslavy církevního roku v Mexiku i v českých zemích. Výstava Veselí kostlivci – Jak se slaví v Mexiku potrvá od 3. listopadu 2011 do 4. března 2012.

Po velmi úspěšné výstavě mumií a menší výstavce smutečních oznámení, která bude otevřena až do března příštího roku, jsme připravili výstavu, která se věnuje rituálům spojených s pohřbíváním. Tentokrát jsme se zaměřili na Mexiko,“ prozrazuje generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš a autorka výstavy Kateřina Klápšťová dodává: „Výstava klade důraz na mexickou obřadnost a porovnává ji s lidovými obřady u nás.

Představí návštěvníkům paralely i rozdíly mexických a českých svátků, které spojuje křesťanský základ, avšak zároveň jsou směsicí různých historických tradic i s jejich předkřesťanskými kořeny. Chceme představit specifickou obrazotvornost a kreativitu Mexičanů i Čechů a ukázat, že obě země jsou si přes rozdílné tradice v mnoha ohledech blízké.“ Veselí kostlivci se řadí ke kulturním událostem, které předznamenávají 90. výročí diplomatických vztahů mezi Mexikem a Českou republikou.

Výstava je rozdělena na mexickou a českou část, obě části spojuje pomyslný most masopustu, který probíhá v obou kulturách. Mexickou část doprovázejí současné fotografie dušičkových oslav a dalších mexických svátků, které během svého pobytu v Mexiku zachytil profesionální fotograf Vojtěch Vlk. Českou část doplňuje soubor fotografií maskovaných postav jihočeského Masopustu ze 70. let 20. století, jejichž autorem je etnograf Ludvík Baran.

Dušičky a Vánoce po mexicku

Zcela zvláštní formu má v Mexiku svátek zemřelých, který vrcholí stejně jako u nás 2. listopadu. V mexickém pojetí je velkou celospolečenskou událostí s podtextem veselé oslavy života. Vzhledem ke své unikátní podobě byl zařazen mezi jednu z památek nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Svátek propojuje křesťanskou víru s předhispánskými prvky a obyčeji etnického náboženství. Podle mexické verze přicházejí duše zemřelých v dušičkovém období na zem, aby navštívily své pozůstalé příbuzné. Ti jim na hroby pokládají květiny, ovoce, pečivo i nápoje a drží zde noční stráž, během níž na hrobech hodují v rituálním kontaktu s dušemi zesnulých. V obchodech a na tržištích se jako dárky prodávají cukrové a čokoládové lebky a veselí kostlivci z nejrůznějších materiálů. Mexičané pojímají smrt jako součást života, který na Dušičky bujaře oslavují i průvody v maskách koster a dalších monster.

Předvánoční svátky nezahrnují v Mexiku jako v českých zemích Mikuláše nebo obchůzky Lucek, ale je zde například výrazně oslavován svátek Panny Marie Guadalupské, národní světice Mexika, který spadá na 12. prosinec. Vánoce samy mají mnoho odlišných momentů, k nimž patří např. posady, obchůzkové kolektivní hry se zpěvy. Jejich námětem je hledání noclehu Panny Marie a Josefa v Betlémě.

K jiným zajímavostem patří piňata, dětská zábava, při které družstva se zavázanýma očima rozbíjejí papírové kontejnery různých tvarů, které jsou naplněny bonbóny a zavěšeny na strom. Dárky u nás spojené s Vánoci mexickým dětem podle tradice nadělovali až Tři králové. Nicméně dnes už řada dětí dostává dárky nejen od Tří králů, ale také na Vánoce od Ježíška a dokonce i Santa Clause. Většina mexických svátků je doprovázena hudbou a hlučnými ohňostroji. Mexická část výstavy končí karnevalovým průvodem, který volně přechází v masopustní průvod odehrávající se v českých zemích.

Doprovodný program

Součástí doprovodných programů jsou přednášky našich i zahraničních odborníků, které se podrobně zabývají tématy vztahujícími se k výstavě. Dále autoři zvou na video projekce dokumentů z Mexika.

Výstava je doplněna programy pro děti předškolního a školního věku, studenty, rodiny s dětmi i seniory. V dílnách pro děti i dospělé proběhne výroba určitých předmětů vždy tematicky odpovídající danému období. Návštěvníci si vyrobí „dušičkové“ dárky ve formě lebek a kostlivců z cukrové hmoty, drátků a papíru, dále papírové vystřihovánky používané v Mexiku k obřadní výzdobě domů, mexické vánoční ozdoby z plechu a papíru, vánoční svícny, tříkrálové a masopustní masky. Součástí programů jsou i interaktivní pořady věnované mexickým koledám a vánočním hrám, při níž se rozbíjí zavěšená papírová koule piňata naplněná sladkostmi.

Více informací najdete na www.nm.cz.

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist