Nakreslete si své domácí mazlíčky

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Umíte nakreslit klasickou kočičku, která má jedno kolečko jako hlavu a jedno jako tělíčko a kreslíte jednoho standardního psa a to je celé vaše umění? Na koně byste si netroufli a na zvířata ze zoo už vůbec ne? Nebojte se, každý se může naučit alespoň trochu kreslit a to v každém věku a možná ještě překvapíte svoje děti, až jim nakreslíte opravdového lva nebo slona.

Nakladatelství Zoner Press vydalo v roce 2011 naučnou knihu „Naučte se kreslit zvířata“ od Christophera Harta. Knížka vám vysvětlí, jak nakreslit známá a oblíbená zvířata – psa, kočku, koně, jelena, medvěda, lva, slona, šimpanze, orla, tučňáka, prase, kozu, klokana a žirafu. Podrobně se dozvíte, jak kreslit hlavu, tělo, pohyb, pohled z profilu, pohled zepředu, zvíře ve skoku a v dopadu, dokonce se naučíte ztvárnit i zvířecí emoce. Nejvíc prostoru je věnováno nejlepšímu příteli člověka – psovi. Autor uvádí, že z anatomie psa, kterou většina lidí relativně dobře zná a má v hlavě určitou představu o tom, jak psi vypadají, je možné odvodit i anatomii ostatních zvířat a to, co se naučíme na psovi, můžeme pak aplikovat na další zvířata. Psovi je tedy v knize věnován největší prostor. Velmi zajímavé je přirovnání těla psa k tělu člověka, což ilustrují některé „vtipné“ kresby. Autor uvádí, že pokud se na zvířata budeme dívat jako na podivně utvářeného člověka, začne nám jejich tělo dávat smysl a snadněji to poté přeneseme do kresby. Uvádí, že i když je pro přesnou kresbu znalost anatomie velmi důležitá, je možné si celý postup tímto způsobem zjednodušit.

Jednotlivé kresby jsou vysvětlovány doslova krok za krokem a od jednoduchých tvarů nás autor postupně přivádí ke komplexní a věrohodné kresbě zvířete. Maličko mi v knize chybí opravdové fotografie živých zvířat, které by byly umístěné vedle kresby a vytvářely tak autentičtější dojem. Autorovi kresby ale vypadají i bez fotografií velmi krásně a realisticky.

Knížka je určená pro dospělé nebo  pro starší děti, tak od 10ti let, které rády kreslí a chtějí se v tomto umění zdokonalit. Určitě ocení pečlivé návody a rady pro začátečníky i pokročilejší kreslíře. Může se tak stát i vhodným doplňkem učitelů výtvarné výchovy na základních školách, kterým usnadní práci množstvím podrobných návodů a dětem zpestří vyučování.

Knížku samozřejmě nečtete jako román, spíše si asi vyberete zvíře, které se chcete nebo potřebujete naučit a prostudujete příslušné návody a pak přistoupíte rovnou k činu a takto se postupně prokreslíte celou knihou.  Určitě to bude vhodná knížka na prázdniny nebo dovolenou,která zabaví děti i dospělé  nejen za deštivých dní.

Rozhodla jsem se, že nejlepší recenzí bude „otestování“ této knihy, proto jsem před přečtením učinila pokus o nakreslení hlavy psa a poté po přečtení, jsem udělala další kresebný pokus. Tudíž můžete sami zhodnotit, jestli vás knížka něco naučí nebo ne. A věřte, že já rozhodně nejsem žádná výtvarnice, jak je ostatně patrné z té první kresby…


Naučte se kreslit zvířata

Vydalo nakladatelství Zoner Press

Autor: Christopher Hart
Rozměry: 210×278
Vazba: brožovaná
Počet stran: 160
Vyšlo: 2007

Knihu Naučte se kreslit zvířata si můžete objednat například zde.


Vydavatelství Zoner Press se zaměřuje na překladové a původní české publikace. V roce 2007 byla nabídka vydavatelství rozšířena o řadu oblíbených knih Naučte se kreslit… a v roce 2008 o fantasy žánr v edici Zoner Fantazie a populární publikace s japonskou mangou a komiksy, které vychází pod logem Zoner Manga. Pro vydavatelství jsou velmi inspirativní webové diskuse, názory, tipy a přání čtenářů, které probíhají na Facebooku Manga Zoner, kde jsou stále nové aktuální informace.

V průběhu let 2010 – 2011 vydavatelství zařadilo do nabídky tituly z žánru osobní růst, volný čas a hobby. V edičním plánu Zoner Press nechybí ani dětmi oblíbené pohádky.

Napsal/a: Zuzana Svobodová

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • Rezeda

  Realismus je pěkný směr, ale mně se líbí i ten první pes. 😉

 • Anonymní

  Hustě,Ten druhej pes je COOL.Takové psi jako je ten první kreslím i já 🙂

 • Ježeček

  To je dobréééé!!! Fakt se to povedlo!! Až budu bohatá, vím, co hledat 😉 *

 • Marinada

  Tak druhý pes se opravdu povedl – parádní dílo. Ten první vlastně taky, jen je to asi jiný druh 🙂 Už se těším, až kniha přijde k nám do knihovny.

 • bamiska

  zuzanko tvůj druhý obrázek je velmi zdařilý, tak i díky tomu je kniha velmi lákavá….konečně bych neměla ty klasické postavičky a musím říct, že i ty pokulhávaj 😀 od mých představ

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist