Nakladatelství Fragment vychovalo svými pohádkami a čítankami jednu generaci, nyní slaví 20 let

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Panovníci českých zemí nebo anglicko-český slovník v bílé plastové vazbě. Dva tituly, které si bez váhání vybaví snad každý mladý člověk před prahem třicítky. A podobných knih lze jmenovat mnohem víc…

Publikace Nakladatelství Fragment provázejí polistopadovou generaci už dvacet let. Od kolébky až k maturitě. Od leporel s říkankami po encyklopedie a odborné publikace. Kulaté jubileum oslavilo Nakladatelství Fragment letos v říjnu.

S výtisky Nakladatelství Fragment, které v roce 1991 založili dva studenti ČVUT v Praze Pavel Nýč a Jan Eisler, se během svého života setkala většina dnešních mladých lidí. Nejdříve si v nich mohli číst doma s rodiči, později ve škole. V batolecím věku si notovali Běží liška k táboru (Fragment, 1. vyd. 1994), o velké přestávce narychlo listovali češtinou Od šestky do devítky (Fragment, 1. vyd 1995), a při svatém týdnu s povděkem spoléhali na Literaturu v kostce (Fragment, 1. vyd 1995). Samotné nakladatelství se během let rozrůstalo stejně, jako rostla generace dětí, kterou vychovávalo.

„Naší první knížku Tabulky integrálů jsme si napsali sami, vydali ji v nákladu jeden tisíc kusů a vše se prodalo, byť s velkou námahou. Nebyl to titul pro všechny. Další tři tituly se i díky porci štěstí v té době staly bestsellery. Šlo o leporelo Mláďata, encyklopedii Panovníci českých zemí a učebnici němčiny Deutschsprachige Länder. Po jejich úspěchu nám bylo jasné, jakým směrem se budeme ubírat,“ vzpomínal spolumajitel Nakladatelství Fragment Pavel Nýč.

Během dvaceti let své existence se Nakladatelství Fragment zařadilo mezi největší knižní domy v zemi a s převážně dětskými publikacemi vychovává další pokolení. Knihami zásobuje školy, dětská centra i bezradné tatínky v předvánočním shonu.

Nově vydávané pohádky o loupežníkovi Rumcajsovi nebo příhody Krtečka a jeho kamarádky myšky patří mezi tituly Nakladatelství Fragment stejně samozřejmě, jako se vryly do paměti každého z nás. Nejnovějším přírůstkem dětské literatury Nakladatelství Fragment je nyní knižní zpracování hry Hurvínkova cesta do Tramtárie.

„Od roku 2009 také vydáváme časopis Báječná školka a v rámci knižního klubu Nakladatelství Fragment delší dobu spolupracujeme s více než dvěma tisíci základními školami po celém území České republiky. Projekt má za cíl naplnit slogan ,Vraťme děti ke čtení‛,“ uvedl Nýč.

Na počátku třetího desetiletí svého života, po nespočtu titulů pro děti a mládež, nezapomíná Nakladatelství Fragment ani na dospělé čtenáře.

První krůčky v literatuře pro dospělé má již za sebou. Dnes vydává špičkové české autory, pro které je nakladatelství zavedenou značkou.

Od 11. října si mohou zájemci pořídit například druhý díl povídek Zdeňka Svěráka nazvaný Nové povídky.

Kompletní nabídku nakladatelství Fragment naleznete zde.

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist