Muzikál Jekyll a Hyde v Městském divadle Brno

Rubrika: Kulturní a literární tipy

1885. Jedné říjnové noci se skotský spisovatel Robert Louis Stevenson s výkřiky probouzí ze zlého snu. Manželka jej musí utěšovat, aby se uklidnil. Vzlykaje vypráví, že se mu zdálo o krutém lékaři s duší bestie, který řádil v ulicích Londýna. Během vyprávění se mu tento nápad jeví stále víc jako literárně zajímavý. Nakonec nemocen, vleže v posteli, v polotransu za šest dní celý příběh napíše…

1886. Vychází novela Podivuhodný případ doktora Jekylla a pana Hydea, Stevensonův asi největší komerční úspěch a dodnes spolu s Ostrovem pokladů nejtrvalejší část jeho díla. Jenom do roku 1901 se prodá na tu dobu neuvěřitelných 250 000 výtisků.

1888. V londýnském Whitechapelu řádí nikdy neobjevený vrah, jemuž veřejnost přiřkne posléze jméno Jack Rozparovač. V téže době sugestivní výkon amerického herce Richarda Mansfielda v dramatizaci Stevensonovy novely uváděné na West Endu vzbudí otázku, zda je Mansfield schopen surového Hydea tak přesvědčivě „jen zahrát“ a zda se ke svému výkonu nepotřebuje motivovat reálnými vraždami. Na jeho hlavu přijde několik udání, naštěstí jim policie nepřikládá reálný význam a Mansfield v této roli úspěšně účinkuje až do své smrti roku 1907.

1908 – 1990. I když se Stevensonův příběh dočkal postupně 26 filmových i televizních verzí, němých i mluvených, hraných i animovaných – kupodivu takřka po celé 20. století chyběl na divadelních prknech. Tedy až do roku…

1990. Tehdy se totiž odehrála v Alley Theatre v Houstonu premiéra muzikálu Jekyll a Hyde. Na písních pro něj pracovali skladatel Frank Wildhorn a textař Steve Cuden již v druhé polovině 80. let, dílo se však dovršilo až s příchodem libretisty a textaře Leslie Bricusse. Kromě houstonské premiéry se v tomto roce objevilo i koncepční CD s ústředními písněmi muzikálu, na němž Jekylla/Hydea ztvárnil Colm Wilkinson, legendární londýnský Valjean z Bídníků.

1997. Po sedmi letech úsilí dorazil Jekyll a Hyde konečně i na Broadway. V Plymouth Theatre se hrál do roku 2001 a dosáhl celkem nebývalých 1543 představení. Premiérovým Jekyllem/Hydem byl Robert Cuccioli, kterého posléze v této roli vystřídal nejslavnější plavčík na světě David Hasselhoff.

1997 – 2010. Jekyll a Hyde putuje světem – Brémy, Antverpy, Vídeň, Tokio, Soul, Madrid, Moskva, Stockholm (jen meta londýnského West Endu zůstává stále nedobyta)…

2011. Doktor Henry Jekyll a pan Edward Hyde vstupují konečně i na brněnská prkna. Doufejme, že s úspěchem.

Důvody úspěchu tohoto muzikálu není těžké uhádnout: strhující dramatická hudba a napínavý romantický příběh (oproti předloze bylo poněkud pozměněno Jekyllovo dilema a přibyl i výrazný akcent na milostné vztahy). V dramaturgii MdB, která se cíleně zaměřuje na špičková díla světového „muzikálu superlativů“ musel dříve či později čas Jekylla a Hydea přijít.


V osobité trojroli (vlastně čtyřroli) se zde představí Petr Gazdík – jednak jako překladatel díla (společně s dramaturgem Janem Šotkovským a sbormistrem Karlem Škarkou), jednak jako představitel ústřední dvojrole Henryho Jekylla a Edwarda Hydea a do třetice především jako režisér celé inscenace. Inscenační tým s ním tvoří tvůrce hudebního nastudování Caspar Richter (ve stejné úloze působil i při veleúspěšné vídeňské inscenaci), dirigent Ondřej Tajovský, scénograf Christopher Weyers, kostýmní výtvarnice Andrea Kučerová a choreografka Lucie Holánková.

V titulní dvojroli se kromě Petra Gazdíka představí Dušan Vitázek, dvojici Jekyllových osudových žen ztvární Ivana Vaňková nebo Viktória Matušovová (Lucy Harrisová) a Johana Gazdíková nebo Hana Holišová (Emma Carewová). V dalších hlavních rolích můžete spatřit například Ladislava Koláře nebo Milana Lindnera (Danvers Carew), Milana Němce nebo Karla Škarku (John Utterson), Igora Ondříčka nebo Lukáše Vlčka (Simon Stride) a řadu dalších.

Premiéra muzikálu proběhne na Hudební scéně MdB 19. listopadu 2011.

Více in formací najdete na www.mdb.cz.

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Recenze: Sourozenci – o spravedlivé výchově

Snaha o aplikování spravedlivé výchovy mezi naše potomky někdy bývá velkou zkouškou nervů, a leckdy i těžko rozlousknutelným oříškem. A právě

Čtu dál →

[Soutěž] Příběhy obrazů a soch

Máme tu další knižní novinky pro děti a s nimi už tradiční soutěž o jednu z nich. Kdo se

Čtu dál →

Recenze: Knížka pro zvídavé děti

Knížka pro zvídavé děti? Tak to je přesně pro nás, viď, mami? sdělil mi Marek hned po přečtení názvu.

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Anonymní

    bohuzel opravdu promarnena sance MDB. prvni pule velmi dobra, druha podprumerna. 50 procent. S ostatnimi muzikaly na hudebni scene v brne se to nemuze rovnat.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist