Muzikál Jekyll a Hyde v Městském divadle Brno

Rubrika: Kulturní a literární tipy

1885. Jedné říjnové noci se skotský spisovatel Robert Louis Stevenson s výkřiky probouzí ze zlého snu. Manželka jej musí utěšovat, aby se uklidnil. Vzlykaje vypráví, že se mu zdálo o krutém lékaři s duší bestie, který řádil v ulicích Londýna. Během vyprávění se mu tento nápad jeví stále víc jako literárně zajímavý. Nakonec nemocen, vleže v posteli, v polotransu za šest dní celý příběh napíše…

1886. Vychází novela Podivuhodný případ doktora Jekylla a pana Hydea, Stevensonův asi největší komerční úspěch a dodnes spolu s Ostrovem pokladů nejtrvalejší část jeho díla. Jenom do roku 1901 se prodá na tu dobu neuvěřitelných 250 000 výtisků.

1888. V londýnském Whitechapelu řádí nikdy neobjevený vrah, jemuž veřejnost přiřkne posléze jméno Jack Rozparovač. V téže době sugestivní výkon amerického herce Richarda Mansfielda v dramatizaci Stevensonovy novely uváděné na West Endu vzbudí otázku, zda je Mansfield schopen surového Hydea tak přesvědčivě „jen zahrát“ a zda se ke svému výkonu nepotřebuje motivovat reálnými vraždami. Na jeho hlavu přijde několik udání, naštěstí jim policie nepřikládá reálný význam a Mansfield v této roli úspěšně účinkuje až do své smrti roku 1907.

1908 – 1990. I když se Stevensonův příběh dočkal postupně 26 filmových i televizních verzí, němých i mluvených, hraných i animovaných – kupodivu takřka po celé 20. století chyběl na divadelních prknech. Tedy až do roku…

1990. Tehdy se totiž odehrála v Alley Theatre v Houstonu premiéra muzikálu Jekyll a Hyde. Na písních pro něj pracovali skladatel Frank Wildhorn a textař Steve Cuden již v druhé polovině 80. let, dílo se však dovršilo až s příchodem libretisty a textaře Leslie Bricusse. Kromě houstonské premiéry se v tomto roce objevilo i koncepční CD s ústředními písněmi muzikálu, na němž Jekylla/Hydea ztvárnil Colm Wilkinson, legendární londýnský Valjean z Bídníků.

1997. Po sedmi letech úsilí dorazil Jekyll a Hyde konečně i na Broadway. V Plymouth Theatre se hrál do roku 2001 a dosáhl celkem nebývalých 1543 představení. Premiérovým Jekyllem/Hydem byl Robert Cuccioli, kterého posléze v této roli vystřídal nejslavnější plavčík na světě David Hasselhoff.

1997 – 2010. Jekyll a Hyde putuje světem – Brémy, Antverpy, Vídeň, Tokio, Soul, Madrid, Moskva, Stockholm (jen meta londýnského West Endu zůstává stále nedobyta)…

2011. Doktor Henry Jekyll a pan Edward Hyde vstupují konečně i na brněnská prkna. Doufejme, že s úspěchem.

Důvody úspěchu tohoto muzikálu není těžké uhádnout: strhující dramatická hudba a napínavý romantický příběh (oproti předloze bylo poněkud pozměněno Jekyllovo dilema a přibyl i výrazný akcent na milostné vztahy). V dramaturgii MdB, která se cíleně zaměřuje na špičková díla světového „muzikálu superlativů“ musel dříve či později čas Jekylla a Hydea přijít.


V osobité trojroli (vlastně čtyřroli) se zde představí Petr Gazdík – jednak jako překladatel díla (společně s dramaturgem Janem Šotkovským a sbormistrem Karlem Škarkou), jednak jako představitel ústřední dvojrole Henryho Jekylla a Edwarda Hydea a do třetice především jako režisér celé inscenace. Inscenační tým s ním tvoří tvůrce hudebního nastudování Caspar Richter (ve stejné úloze působil i při veleúspěšné vídeňské inscenaci), dirigent Ondřej Tajovský, scénograf Christopher Weyers, kostýmní výtvarnice Andrea Kučerová a choreografka Lucie Holánková.

V titulní dvojroli se kromě Petra Gazdíka představí Dušan Vitázek, dvojici Jekyllových osudových žen ztvární Ivana Vaňková nebo Viktória Matušovová (Lucy Harrisová) a Johana Gazdíková nebo Hana Holišová (Emma Carewová). V dalších hlavních rolích můžete spatřit například Ladislava Koláře nebo Milana Lindnera (Danvers Carew), Milana Němce nebo Karla Škarku (John Utterson), Igora Ondříčka nebo Lukáše Vlčka (Simon Stride) a řadu dalších.

Premiéra muzikálu proběhne na Hudební scéně MdB 19. listopadu 2011.

Více in formací najdete na www.mdb.cz.

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Co byste měli vědět, než koupíte dítěti první kolo

Pokud se chystáte koupit svému dítěti kolo, měli byste vědět, že při jeho výběru je nejdůležitější správná velikost. To

Čtu dál →

Víc energie a času na sebe i děti? Udělejte 2 věci a máte vyhráno!

Mít tak návod na to, abychom měly jako mámy na dítě více času, abychom mu nekřivdily, aby bylo samostatné,

Čtu dál →

[Soutěž] CD Playground English: Frog Biscuits

Písničky pro děti v angličtině pobaví i naučí. Na trh přichází novinka projektu Playground English. A 3 z vás

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Anonymní

    bohuzel opravdu promarnena sance MDB. prvni pule velmi dobra, druha podprumerna. 50 procent. S ostatnimi muzikaly na hudebni scene v brne se to nemuze rovnat.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist