Miro Žbirka – muzikál Atlantida

Rubrika: Kulturní a literární tipy, Rozhovory

Tvůrci mimořádně úspěšného muzikálu Osmý světadíl přicházejí s dalším výjimečným hitmuzikálem Atlantida s nejznámějšími písněmi Mira Žbirky.

Písničky jednoho z největších hitmakerů československé pop music doprovázejí tajemný napínavý příběh skupiny mladých lidí na cestě za dobrodružstvím, která vždy bývá také cestou k poznání sebe sama. Ve skrytu duše se každý z účastníků výpravy vydává hledat něco jiného, postupně se pak místo bájné civilizace odkrývají jejich pečlivě střežená tajemství…

Rozhovor s autorem hudby a textů Miro Žbirkou

promo_08_resizeV Divadle Kalich byl představen muzikál Atlantida, kde budou použity vaše skladby. Nemáte s blížícím se datem premiéry (10. 9. 2015) trému?

Člověk je absolutně v pohodě, když je ten datum vzdálený. Tento datum, tedy září 2015, považuji ještě za vzdálený, takže to je v pohodě. Ale až se to bude blížit a zeptali byste se mě na to, jako dnes, tak budete vidět úplně jiného člověka. To je jasné.

Jak moc jiného?

Samozřejmě budu mít největší trému ten večer, kdy bude premiéra, protože až tehdy se ukáže, jestli jsme měli štěstí. Protože i všichni tvůrci, kteří zde jsme, i když si věříme a důvěřujeme, tak ještě k tomu, aby se vše povedlo, potřebujeme to štěstí. Je to důležité pro to, aby se vám podařilo vytvořit něco, co má smysl. A tak je samozřejmé, že z toho budeme trošku nervózní, když bude ta premiéra, ale to nejen z ní. Musí se to totiž podařit ještě na tom jevišti v ten večer. Takže, jak jsem řekl, takhle v pohodě těsně před tím představením určitě vypadat nebudu.

Neměl jste někdy touhu během své kariéry být aktivní interpret na divadelních prknech a zahrát si v muzikálu?

Já jsem si nikdy nepředstavoval, že bych v nějakém muzikálu účinkoval, nebo že bych nějaký napsal. Ale myšlenka, že se tomu bude někdo věnovat a použije moje písně, ta mi připadá dobrá, že to by se mohlo podařit. Když budeme mít to štěstí, o kterém jsem mluvil. A já jsem připravený se na tom podílet tehdy, když se budou chtít tvůrci muzikálu na něco zeptat. Třeba na můj názor k použití nějaké písně nebo čehokoliv, ale jinak to plně nechávám na nich.

19 18

Jste návštěvníkem muzikálů třeba na pražských scénách?

Já znám ty muzikály, které znají i jiní, ty základní. Ale nejsem znalcem. Takže, když se mě zeptáte třeba na muzikál West Side Story, tak samozřejmě ten muzikál znám. Znám Jesus Christ Superstar, znám My Fair Lady (smích) a tak dále. Ale samozřejmě každý muzikál ani ty, které běžně vídám, že jsou stále uváděny v Londýně, neznám. Nikdy jsem nebyl nějaký muzikálový lev, abych to všechno ovládal, takže pro mě je to takový výlet do jiného světa.

Viděl jste třeba nějaký muzikál, který režíroval Ján Ďurovčík v Divadle Kalich?

plakát A1_AtlantidaTo jsem viděl. A to hlavně proto, že byl pan Michal Kocourek (producent a majitel Divadla Kalich) v tomto velmi důsledný. Když mě chtěl pro tuto myšlenku, vytvoření muzikálu Atlantida, nadchnout, tak mě do Divadla Kalich pozval, abych něco viděl a mohl to zažít živě. To se stalo a je to asi i důvod proč spolupracujeme. On byl v té myšlence, udělat muzikál, takový nejvytrvalejší. Tu i tam mě někdo oslovil, že bychom mohli udělat nějaký muzikál. Michal Kocourek za tím, ale opravdu šel a svým způsobem si získal moji důvěru i po této stránce. Já jsem celému tvůrčímu týmu, který okolo toho je, samozřejmě důvěřoval. To zcela úplně logicky. Mají nesmírné zkušenosti, dělají to dlouho a dobře. Navíc Janko Ďurovčík se vyzná v mém repertoáru. Všechno tohle moje rozhodování velice zjednodušilo. Ale to, že mě Michal Kocourek opravdu do Divadla Kalich pozval, já jsem vše viděl přímo v reálném prostředí, tak tím to celé moje eventuální tápání ukončil a dohodli jsme se na spolupráci. Pro mě na velmi příjemné spolupráci! Vždyť já nic nedělám, já je jenom pozoruji… (velký smích)

Informace o jednotlivých představeních, včetně rezervace vstupenek, najdete na stránkách Divadla Kalich.
Fotky z představení najdete i ve VD fotogalerii.

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist