Milé dámy, přečtete si?

Rubrika: Kulturní a literární tipy

V průběhu týdne jsem slibovala pár tipů novinky posledních týdnů, které by mohly zaujmout především ženy. Vybrala jsem nakonec 8 titulů z 8 různých nakladatelství. Všechny najdete jako obvykle také na serveru Akce-Novinky.cz.

AišaZačnu od dob a míst nejvzdálenějších – v 7. století v dalekém Orientu, kde žila Aiša bint Abú Bakr. Jí je věnován román Sherry Jones Aiša – Perla harému, který vydalo nakladatelství Alpress. Aiša vynikala nejen krásou, ale i odvahou. V době, kdy ženy byly považovány za majetek muže se tato silná, sebevědomá rusovlasá krasavice s důvtipem a vychytralostí dokázala stát vlivnou rádkyní ve věcech politiky, bojovnicí i osobou velmi vzdělanou v oblasti náboženství a byla nejoblíbenější manželkou Proroka Mohameda, za kterého byla zasnoubena ve svých 6 letech, v devíti se za něj provdala.

Vykladačka smrtiPřesuneme-li se o pár století a spoustu kilometrů blíže, ocitneme se v Anglii 12. století, pod vládou Jindřicha II. Plantageneta, kde se odehrává děj románu Vykladačka smrti od Ariany Franklinové. Jak už jeho označení za „detektivní thriller ze středověké Cambridge“ napovídá, o napětí nebude nouze. I zde je hlavní hrdinkou žena – soudní lékařka, která má za úkol odhalit kruté vraždy několika dětí. Z příběhu rovněž vyčtete, že postavení žen v té době nebylo o mnoho lepší. Hrdince románu hrozí nařčení z čarodějnictví, proto je nucena vystupovat a pátrat v utajení. I zde se dočtete mnohé o tehdejší době, zvycích, pověrách atd.
Knihu vydalo nakladatelství Jota a vy si ji můžete zkusit do 8. září vybojovat v korunové knižní aukci.

Via LucisO pár století později a o další kus dál, v USA na přelomu 19. a 20. století žila „hluchoslepá Američanka Helen Kellerová, která tmu a ticho proměnila v nesmrtelnost“ – jak hlásá podtitul knihy Via Lucis české autorky Jindry Jarošové vydaný letos v nakladatelství Práh. Ač se vám to bude zdát nemožné, je to příběh skutečný – malá Helenka po těžké nemoci v pouhém roce a půl svého života přišla o zrak i sluch a byla tak nucena orientovat se ve světě pouze pomocí hmatu, čichu a chuti. Tatáž osoba ale jednoho dne odpromuje na americkém Harvardu, stane se světoznámou spisovatelkou, organizuje pomoc smyslově postiženým lidem. To vše aniž by cokoli viděla či slyšela.

Hanin kufříkTaké čtvrtý příběh je založený na skutečnosti. Kniha Hanin kufřík od Karen Levine zachycuje události, které se odehrály ve třech světadílech v průběhu téměř 70 let. Jedná se o pozoruhodný příběh židovské dívky Hany Bradyové, která zahynula ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi. České vydání z nakladatelství Portál opatřil úvodním slovem její bratr Jiří Brady žijící nyní v kanadském Torontu. Zmiňovaný třetí světadíl je spojen se zakladatelkou Tokijského centra pro studium holocaustu, ve kterém se v roce 2000 objevil kufřík Hany Bradyové.
V září budete mít šanci tuto knihu s vyhrát v soutěži o příspěvek měsíce.

ObchodníkDo roku 1994 je situován děj románu jednoho z nejlepších současných irských prozaiků, Josepha O’Connora – Obchodník, v němž můžeme sledovat život zoufalého muže středního věku, který se pod vlivem tragických událostí proměňuje v krutého mstitele. Román je psaný jako dopis otce dceři, která leží v kómatu po brutálním přepadení. Budete svědky toho, jak se opakovaně přehodí role oběti a násilníka. Nečekejte žádné víkendové oddychové čtení, autor vás bude opakovaně nutit zamýšlet se nad svými postavami, přesto se kniha čte jedním dechem.
Kniha vyšla v nakladatelství Mladá fronta a do 9. září ji budete moci vyhrát v soutěži na serveru Akce-Novinky.cz.

Stalo se mi všechnoDále jsem pak vybrala slovenský bestseller loňského roku, který vyšel během prázdnin u nás v nakladatelství Motto. Autorka, Eva Urbaníková, ve své knize Stalo se mi všechno líčí život ženy, která navzdory své „divoké“ minulosti najde toho pravého, založí rodinu a vybuduje si slibnou kariéru jako šéfredaktorka bulvárního týdeníku. Po nějaké době však zjišťuje, že není šťastná a se svým mužem si nerozumí. Ocitá se v koutě, ze kterého se rozhodne uniknout a opustit všechno, co kdy měla a znala…

Sentimentální románRůžová obálka a kniha s názvem Sentimentální román nenabízí žádný plytký sladkobolný příběh. Tato útlá knížka je sestavena ze vzpomínek dvou lidí, kteří se v jeden den setkávají se smrtí – on jako posel špatných zpráv, ona v roli dcery, která se má vypořádat s matčinou pozůstalostí. Oba spojují pohledy zpět, které zahrnují také společné zážitky, jež každý vnímá svýma očima. Oba vzpomínají a hledají cestu – k sobě i kolem sebe.
Autorkou této knihy z produkce nakladatelství IFP Publishing je Bianca Bellová, spisovatelka s kořeny na Balkáně.
Knihu můžete s námi vyhrát v soutěži Víte…? od 31. srpna do 13. září.

CharismaBrad Pitt, Leonardo DiCaprio, Pierce Brosnan, Jack Nicholson, Hugh Jackman, Hugh Laurie, Johny Depp, Colin Firth, Owen Wilson, George Clooney, Keanu Reeves – těchto jedenáct mužů označila Alena Prokopová jako nejpřitažlivější filmové hvězdy současnosti ve své knize s příznačným názvem Charisma. Dočtete se tu o jejich profesní kariéře i o životní cestě, najdete tu i detaily ze skoukromého života, které měly vliv na jejich kariéru. Samozřejmě nechybí ani filmografie.
Kniha vyšla v nakladatelství XYZ.

Která z těchto knih by nejlépe zapadla do vaší knihovničky? Pokusíte se ji vybojovat v soutěžích či aukcích?

Napsal/a: redakce (Petra)

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  Dnes ráno jsem dočetla knížku Evy Urbaníkové „Stalo se mi všechno“ – a doporučuji. Téma není veselé (ale bohužel mi připadá stále aktuálnější, jak tak sleduji kolem sebe…).
  Knihu jsem četla jedním dechem. A mrazilo mě až…
  Jen je mi trošku líto, že to bylo přeložené do češtiny – tak ráda bych si to přečetla v originále…

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  Tak jsem právě zjistila, že mi uniklo vyhodnocení a že jsem byla úspěšná. No, to štěstí už muselo být unavené…
  Moc mě to těší, už se těším, až si počtu.
  ;o)

 • Petra Vymětalová

  Právě jsem zveřejnila výsledky soutěže o Sentimentální román, najdete je ZDE.

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  Knížku „Stalo se mi všechno“ už mám rezervovanou v knihovně.

 • Lákavé nabítky.Ráda čtu,ale to by nám tu museli vypínat internet-nějak to poslední dobou oboje nestíhám…

 • Lien

  To jsou výborné typy, až na poslední jsou pro mě lákavé všechny, neraději mám ty skutečné příbehy.

 • Lussy

  Mě zaujalo prvních 6 knížek. Určitě bych je ráda vyhrála a o Vykladačku smrti už bojuju v aukci.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist