Michal Nesvadba přede dveřmi, za dveřmi, mezi dveřmi i o dveřích…

Rubrika: Kulturní a literární tipy

IMG_3507Dveře jsou všude kolem nás, ale co o nich vlastně víme? Že si je lidé podávají, že z nich někdo vystrkuje nos a že mají vždycky kliku (dokonce dvě). Umíte si představit, že by dveře mohly chodit, běhat nebo dokonce mluvit? Proč ne? O tom, co všechno se může stát, když se dveře začnou chovat jako lidé, vypráví krátké komiksové příběhy a pohádky Michala Nesvadby. 

Toliko anotace nové knihy, určené dětem od 4 let, autora Michala Nesvadby, jež nese název Pohádky o dveřích a jejíž křest probíhal nikoli za zavřenými dveřmi, ale naopak s dveřmi doširoka otevřenými veřejnosti, a to ve středu 6. 10. 2010 v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí v Praze.

IMG_3500A kdy vznikla kniha s tak netradičním námětem? „Před 30 lety, kdy jsem byl hodně mlaďounký a hodně kudrnatý a hodně černovlasý,“ s úsměvem na rtech vypráví Michal Nesvadba. Postupně se zrodil nápad na 52dílný animovaný televizní seriál, který však nedošel do stádia realizace, ale zato vznikla kniha s groteskními pohádkami, doplněná o fotografie a kreslené komiksové příběhy. A protože autora samotného bavilo unášet se na vlně fantazie, vzniklo tak 17 příběhů o tom, jak se dveře staly největším přítelem psa, jak se dveře skamarádily s dětmi, jak hrály dveře kopanou nebo jak byly dveře u zubaře. Dalšímu hostu křtu, odpovědné redaktorce Romaně Homonické, však nejvíce utkvěla v hlavě pohádka o tom, jak dveře měly miminko…

Michal Nesvadba si na spolupráci na knize přizval jako již tradičně svoji rodinu a zapojil krom maminky, Jaroslavy Nesvadbové, autorky ilustrací v knize, také tatínka, který prý denně dohlížel na maminku při její výtvarné práci. Na knize se rovněž podílel i Michalův bratr Martin (připravil knihu do grafické podoby) a dcera Josefína (fotografie). „Rodinná spolupráce je ta nejlepší spolupráce, která může být a je to ta největší důvěra,“ pochvaloval si Michal Nesvadba.

IMG_3537Zavzpomínal také na doby souboru Mimtrio (s Upírem Krejčím a Světlanou Nálepkovou), na jejichž vystoupení jeho maminka šila kostýmy. Šila také Michalovi loutky v životní velikosti a to už byl jen krůček k tomu, aby ušila ty obrovské dveře, do kterých se Michal navlékl. A do dveří se navlékl doslova a do písmene, a to nejen na fotografiích v knize, ale také na křtu.

V závěru byl jako již tradičně prostor pro dotazy, Michal ochotně pózoval fotografům, fotil se s přítomnými dětmi v kostýmu dveří i bez a rozdával autogramy.

„Dveře jsou všudypřítomné, chrání nás, žijí s námi, někdy i déle než my.“ Popřejme proto pohádkové knize o dveřích hodně štěstí na cestě do dětských knihovniček, nechť děti (spolu se svými rodiči) berou za pomyslnou kliku knížky stejně často, jako za skutečné dveřní kliky a vrací se k pohádkám i komiksům často a s radostí.

Autor: Michal Nesvadba

Ilustrace: Jaroslava Nesvadbová

Nakladatelství: Fragment, 2010

Pro děti od 4 let

Knihu si můžete objednat ZDE.

Napsal/a: Petra Choltová

Toto taky stojí za přečtení!

Jak děti naučit jíst zeleninu?

Co vaříte svému miminku? Nejprve maminka zařídí to nejlepší mlíčko, ovšem po pár měsících se objeví otázka, jaké dát

Čtu dál →

Recenze: Můj atlas Česka

Naše zem je plná krásných míst, památek, přírody, různých útvarů. Každý z nás je rád „doma“. Děti to „doma“,

Čtu dál →

[Předškoláci] Matematika s úsměvem

Se začátkem nového školního roku se už i předškolní děti začaly plně věnovat předškoláckým úkolům. Tak proč jim to

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

 • redakce

  Padmé, zuzino, děkuji za komentáře… Ne vždy se můj vkus potkává se synovými oblíbenými pohádkami, postavičkami, protagonisty a máte pravdu, že „Michal“ patří k velkým oblíbencům. I u nás „letí“… 😉

  Petra Ch.

 • Co se týče Michala tak jeho kouzelnou školku zbožňují asi všichni malí prcci.Když byla dcera malá tak jsme byly i na jeho vystoupení na živo a z něho a z Majdy byli děti naprosto unešené:-D

 • Padmé

  Petro, díííky za článek.:-)
  Potichounku jsem si nad ním zavzpomínala, jaké to bylo, když byl ten můj klouček malý, sledoval „Michala“ a pořad v TV s ním měl rád, prostě byl „oblíbenec“.:-)
  A pohádku „O dveřích“ samozřejmě znám.
  Knížka pro děti je určitě báječný tip na dárek.:-)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist