Mamut Chlupík Namu vás zve do světa loutek

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Výstava obrazů a loutek mladého severočeského výtvarníka se koná v Muzeu české loutky a cirkusu v Prachaticích a nese název Martin Kuriš – Navarana. Výstava bude otevřena od 15. září 2011 do 18. ledna 2012. Tematicky doplňuje stálou expozici muzea, která se věnuje dějinám českého loutkářství…

Výstava představuje současného výtvarného umělce Martina Kuriše a jeho tvorbu, která sahá od olejových maleb velkých formátů až k dřevěným marionetám. Martin Kuriš svou tvorbou vypráví lidské příběhy.

Návštěvníci výstavy si budou moci prohlédnout několik velkých pláten a především autorské loutky, dřevěné marionety. Některých loutek se bude možné dotýkat, zkoušet loutky vodit a hrát s nimi.

Název Navarana odkazuje k poslednímu projektu autora. Projekty tvoří cykly obrazů zaznamenávající příběh. Posléze autor píše text příběhu, který je základem scénáře pro loutkové představení. Scéna a loutky vznikají nakonec.

Součástí výstavy bude audiovizuální projekce záznamu projektu Navarana – loutkové inscenace studentů Fakulty umění a designu a Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně.

 

Mamut Chlupík Namu v Prachaticích doporučuje

Skupiny z mateřských škol a prvního stupně základních škol se mohou zúčastnit interaktivních prohlídek, kdy jim průvodcem bude jedna z loutek. Součástí prohlídky může být také výtvarná dílna, kde si děti vyrobí jednoduchou papírovou loutku inspirovanou expozicí muzea.

Muzeum české loutky a cirkusu připravuje programy pro školy, které si školní skupiny mohou objednat. Tyto tvůrčí dílny seznamují děti aktivním způsobem s expozicí i krátkodobými výstavami muzea a s dalšími souvisejícími tématy. V nabídce jsou např. programy Příběh sv. Václava, Melodie v muzeu a další.

 

Martin Kuriš – vypravěč příběhů

Martin Kuriš je malíř, který svými obrazy vypráví příběhy. Ve své převážně figurální tvorbě narativně popisuje děje, které se odehrávají v bezčasí autorova vnitřního vidění světa. Jako kulisa často slouží venkovská krajina. Jeho obrazy jsou příběhem se silným obsahem lidské výpovědi. Často vypráví o zdánlivě banálních věcech všedního života. Ve svém vyprávění však zrcadlí obecný lidský úděl a různé životní cesty. Kuriš své příběhy převádí do textů, které publikuje jako knihy a inscenuje do podoby loutkového divadla.

Autor se kromě umělecké tvorby věnuje také pedagogické činnosti na Fakultě umění a designu UJEP v Ústí nad Labem.

 

Informace najdete také na webu Národního muzea.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist