Maluj a relaxuj

Rubrika: Kulturní a literární tipy, Volnočasové aktivity

Nemusíte umět malovat, a přesto zvládnete tuhle zajímavou techniku ZENTANGLE. Jde o nové umění, které spojuje kresbu s relaxací, u které opravdu nemusíte umět malovat.

Co to vlastně Zentangle je? Jde o kresbu na malých čtverečcích papírů. Nakreslené vzory nepředstavují nic konkrétního a díky malým rozměrům je kresba také rychle hotová. Stačí jenom malovat na připravené čtverečky, spirály, kruhy a další tvary…

Knížka ZENTANGLE, RELAXAČNÍ OBRÁZKY kreativní kresba – inspirace i zábava je jednoduchá příručka vydaná nakladatelstvím Metafora, která vás ve 42 dnech provede vším, co potřebujete o této technice vědět. Autorkou je Beckah Krahula a provede vás tím, co to Zentangle je, jak vzniklo, které pomůcky budete potřebovat a jak začít malovat.

V 6 kapitolách se naučíte nové vzory, techniky a dovednosti této kresby. Něco budete kreslit do skicáku, něco na akvarelový nebo umělecký papír a další zase na již připravené čtverečky o rozměru 8,9 x 8,9 cm.
Zvládnete se naučit techniku Zentangle, ale také Zendalou, což jsou vlastně svým způsobem Mandaly. Tady je rozdíl pouze v tom, že u mandal se používají barvy. Na konci kurzu zjistíte, že zvládnete také vytvořit složité tvary a vzory.

V galerii pro inspiraci se můžete podívat, kde všude se vzory dají použít. Nemusíte totiž malovat jenom na papír. Až získáte trochu zručnosti a jistější ruku, můžete si ozdobit textil, šperky, sklo a další dekorační předměty.

11 kroků tvůrčího procesu ZENTANGLE

Uvolněte se.
Volně dýchejte.
Prohlédněte si papír a pomůcky.
Užíjte si tuto příležitost.
Nakreslete hranici obrázku.
Nakreslete dělící linii.
Perem nakreslete vzory.
Tužkou vzory vystínujte.
Perem napište na přední stranu iniciály, na zadní stranu se podepište, připište datum a
komentář
Prohlédněte si svůj výtvor a oceňte ho.
Obdivujte zblízka i ze vzdálenosti natažené paže.

Na publikaci ZENTANGLE jsem byla opravdu zvědavá. Nejdříve jsem si nedovedla představit, o co vlastně půjde. Po přečtení jsem pak byla překvapená, že vlastně nejde o nic nového. Už ve škole jsem si na papír čmárala všelijaké tvary, vzory a línie. Přestože jde o něco tak jednoduchého, díky této knížce získává tohle „čmárání“ docela jiný rozměr. Knížka Zentangle nabízí 6 týdenní kurz, který vás provede různými technikami této relaxační kresby. Najdete zde 42 cvičení, na každý den jedno. Naučíte se malovat různé vzory, jak je kombinovat a také rady odborníků. V první kapitole se dozvíte základy a zlepšováky. Seznámíte se s pomůckami, které budete potřebovat.
Každá kapitola vás seznámi stručně a jednoduše s tím, co vás ten den bude čekat, co budete potřebovat a také zde najdete ukázky vzorů.

Co mě zaujalo, je nepřeberné množství vzorů a kombinací, stíňování a vybarvování. Konečný výsledek pak opravdu stojí za to.

032 (2)033 (2)034 (2)035 (2)

036 (2)037038 (2)039 (2)

041042043044

 Na druhé straně mi vadí, že než se do něčeho pustím, je třeba mít potřebné vybavení, kterého není málo, takže do prvního nákupu je třeba něco investovat.

Nad čím váhám, je fakt, že nevím zda knihu doporučit. Podle mě nejde o nic nového, i když jde o techniku propracovanou až do umělecké podoby. Ano, vše je graficky zpracováno nádherně. Také se líbí dětem, alepoň těm mým. 🙂 Jenomže, pokud chcete tuhle techniku zvládout do takové dokonalosti jako v knize, je třeba tomu věnovat potřebný čas. Ne si k tomu sednou jednou za měsíc, ale poctivě všechno dělat každý den. Teprve pak uvidíte ty pokroky a na konci zvládnete nakreslit i ty na první pohled složité vzory.

zetangle1zetangle2

Pokud vás teda knížka zaujala a chcete se tomu věnovat více, pak určitě chybu neuděláte. Ať se rozhodnete jakkoliv, Zentangle nabízí relaxaci, zábavu a také inspiraci.
Více info o knížce ZENTANGLE, RELAXAČNÍ OBRÁZKY najdete tady.

Napsal/a: Nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist