Lze skloubit karieru, domácnost a rodinu?

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Kate (Sarah Jessica Parker) je úspěšná manažerka, skvělá manželka a téměř dokonalá matka dvou dětí. Stíhá všechno – domácnost, děti, manžela, i karieru, jejíž součástí je nejedna pracovní cesta…

Richard (Greg Kinnear), její manžel, je architekt. Do firmy, kterou vybudoval, dal všechno, když konečně přichází dlouho očekávaná nabídka a Richard oslavuje svůj úspěch.

Právě v tu dobu ale Kate dostává také nabídku. Velice zajímavou. Nabídku, která se již nikdy nemusí opakovat, takovou, o které dosud jen snila.  Háček je v tom, že to znamená ještě více cestování z Bostonu do New Yorku. A v situaci, kdy i její manžel bude pracovně více vytížen, Kate nenachází u Richarda příliš pochopení. I přes to však nabídku přijme.

Služební cesty jsou spjaty s prací s okouzlujícím Jackem (Pierce Brosnan) a Kate povážlivě balancuje na tenké hranici mezi pracovním a osobním vztahem.

Doma ji čeká dcera, která nemá příliš pochopení pro její neustálé cestování. Chůva nechala ostříhat jejího dvouletého syna – poprvé, bez Kate…

Vše graduje, když je Kate odvolána z dovolené, kterou si vzala na Díkůvzdání. Zjišťuje, že stíhá vše, ale nestihne nic. Jak se Kate rozhodne? Dokončí svůj projekt a bude dál budouvat náročnou karieru, nebo se obětuje rodině?

Jako matka dětí, z nichž jedno právě nastoupilo do školy (což pro ma v praxi znamená ranní rozvážení na dvě různá místa, poobědové příležitostné vyzvedávání dvou dětí na dvou místech ve stejný čas a podobné time managementové lahůdky), jsem film zhltla jedním dechem. Nechala jsem se dějem naprosto unášet. Ne, nebývám pracovně mimo domov na služebních cestách, umím upéct koláč a nemám na výpomoc chůvu, ale velice často jsem se v některých situacích našla. Nebo možná spíš mého manžela? Zatímco já jsem sledovala tento nový film, můj manžel vyzvedával děti ze školy a školky a šel s nimi na logopedii. Věc, kterou jsem ještě minulý školní rok měla plně v kompetenci já. Letos nebylo zbytí, tatínek začal děti doprovázet i tam.

Mám štěstí, že mám velice chápajícího muže, který nemá problém s dětmi zvládnout cokoliv. A takového má i Sarah Jessica Parker ve filmu Nechápu, jak to dokáže.

Jsem si jistá, že kritika na filmu najde nějakou tu mouchu, ale pokud bych měla odhadnout, jaký bude mít úspěch u matek, které se po mateřské dovolené vrátily v nedávné době do práce, troufám si tvrdit, že nebudou zklamané. Věřím, že každá se ve filmu alespoň trochu najde. Stejně jako já.

Byla to velice povedená odpočinková komedie, kdy některé scény doprovázely výbuchy smíchu diváků, jindy bylo absolutní ticho – nejspíš každý přemýšlel, odkud mu je jen tohle povědomé.

Jediné, co bych vytkla, je místy nepřesný překlad. Vím, že titulky jsou značně limitující, pokud je má divák stihnout číst v klidu. Ale překlad místy pokulhával. Což ovšem není u nás nic nového a český divák si nejspíš už zvykl.


Nechápu, jak to dokáže

Uvádí společnost Hollywood Classic Entertainment

Žánr: Komedie
Scénář
: Aline Brosh McKennal
Režie
: Douglas McGrath
Hrají
: Sarah Jessica Parker; Pierce Brosnan; Kelsey Grammer
Premiéra: 17.11. 2011
Země
: USA
Rok
: 2011
Délka filmu
: 89 minut
Verze
: anglicky/české titulky

 

Napsal/a: lennka

Toto taky stojí za přečtení!

Co byste měli vědět, než koupíte dítěti první kolo

Pokud se chystáte koupit svému dítěti kolo, měli byste vědět, že při jeho výběru je nejdůležitější správná velikost. To

Čtu dál →

Víc energie a času na sebe i děti? Udělejte 2 věci a máte vyhráno!

Mít tak návod na to, abychom měly jako mámy na dítě více času, abychom mu nekřivdily, aby bylo samostatné,

Čtu dál →

[Soutěž] CD Playground English: Frog Biscuits

Písničky pro děti v angličtině pobaví i naučí. Na trh přichází novinka projektu Playground English. A 3 z vás

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Kdo to zvládá…klobouk dolů. Nevím,nikdy jsem nebyla postavena k takový situaci,ale pochybuji,že bez následků se to dá.Vždy něco musí podstoupit dalšímu….

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist