Letní tipy do rodičovské knihovničky

Během dovolených a prázdnin tráví většina rodičů se svými dětmi více času než je obvyklé v průběhu roku. Mnohé z nich to vede k častějšímu zamyšlení nad výchovou i dětmi samotnými. V takových chvílí třeba rádi sáhnete po některém z následujících rádců. Některé z nich můžete opět vyhrát v naší soutěži.
Ať už jsou vaše děti malé nebo už odrostlejší, máte-li pochybnosti o svém stylu výchovy, zkuste sáhnout po knize respektované americké terapeutky a rodinné poradkyně Naomi AldortovéVychováváme děti a rosteme s nimi, která představuje ucelený koncept výchovy, v níž nedominuje ani rodič, ani dítě a namísto mentorování, ovládání a manipulace je s dítětem zacházeno s úctou a respektem. Najdete tu jak vysvětlení toho, proč ovládání, manipulace a tresty ve výchově nefungují, tak i postup, jak se špatných výchovných návyků zbavit a růst tak se svými dětmi. Naučíte se porozumět svým dětem a přesvědčíte se, že děti, které dostávají bezpodmínečnou lásku a důvěru svých rodičů, vyrůstají v sebevědomé, emocionálně odolné a samostané lidi.

Rodiče malých dětí do 3 let do své knihovničky mohou zařadit publikaci První tři roky života dítěte, která v ucelené a velmi přístupné formě dozvědí vše, co je pro jejich dceru nebo syna v tomto období důležité. Praktický, podrobný a přehledný rádce je rozdělen do tří částí podle věku dítěte. Každá kapitola se věnuje nejenom malým i velkým starostem, které na rodiče v příslušném období mohou čekat, ale i otázkám ohledně motorického a psychického vývoje, výživy či zdraví. D. Kammerer zároveň přináší praktické rady, jak se vyrovnat s takovými problémy, jako jsou všudypřítomné alergie, nachlazení či problémy s nespavostí.

Nedaří se vám proniknout do povahy vašeho potomka tak, jak byste si představovali? Zkuste zalistovat knize Typologie osobnosti u dětí Šárky Mikové a Jiřiny Stang, která nabízí klíč k porozumění dětské osobnosti. Dokážete-li porozumět nuancím v osobnosti dítěte, můžete s ním navázat velmi kvalitní a vcelku bezproblémový vztah založený na vzájemné spolupráci a úctě.
V knize najdete řadu příkladů, které ilustrují všechny aspekty popisované typologie osobnosti.

Kladete si otázku, zda vaše dítě správně mluví? Přemýšlíte, jak mu pomoci zlepšit výslovnost? Inspiraci jistě najdete v knize Markéty Hrubínové Co mi povíš, Matěji?, která nabízí řadu cvičení pro rozvoj řeči předškolních dětí. Podrobněji vám ji představíme v některém z následujících článků i prostřednictvím ukázek.

Z trošku jiného soudku je Malá kniha etikety pro celou rodinu, kterou napsal Ladislav Špaček. Tato útlá knížečka se netýká jen výchovy, ale všech událostí, které se v rodinném životě odehrávají. Vychází z toho, že škola má ve výchově k elementárním společenským návykům jen omezené možnosti, zatímco hlavní roli v tomto směru hraje (měla by hrát) rodina. Zdvořilost není vrozená, musíme se jí učit…

Poslední tip je určen na deštivé dny. Tehdy totiž přijde vhod sbírka 40 skvělých nápadů určených dětim i rodičům pro společné tvoření z papíru, barev, látek a nejrůznějších recyklovaných předmětů – Vyrábíme s dětmi. Najdete v ní přehledné návody s fotografiemi jednotlivých kroků, užitečné informace o pomůckách a potřebném materiálu. Při vyrábění papírových květin, vesmírné rakety či tamburíny z papírového talíře zažijete jistě spoustu legrace a na společně strávené chvilky budete rádi vzpomínat vy i vaše děti.

Na závěr jen připomenu, že od pondělí 26. července můžete některé z těchto knih vyhrát také v naší soutěži. Malou knihu etikety můžete v pondělí získat v korunové aukci.

A ještě obvyklá otázka na konec: Vybrali jste si? Čtete někdy obdobné knihy?

Článek s knižními tipy byl připraven ve spolupráci se serverem Akce-Novinky.cz, kde najdete informace o knižních novinkách, které můžete získat v aukcích i soutěžích.