Kuchařka pro rodiče malých dětí

Rubrika: Kulturní a literární tipy

grada4pNejlepší výživa dítěte je taková, která je pestrá, může se jíst v klidu a pohodě a chutná dítěti stejně jako všem ostatním u rodinného stolu.
S těmito slovy se můžeme setkat hned v úvodu nové knihy předního českého autora, lékaře Martina Gregory, který pro rodiče přepracoval předchozí příručku o výživě malých dětí.

V hotelu Amadia se dne 10. června konal křest knihy Kuchařka pro rodiče malých dětí, která vychází v nakladatelství Grada, v edici Pro rodiče.

Pokud se do knížky, kterou můžeme brát klidně i jako příručku, začteme, pak zjistíme, že se nejedná o pouhé shrnutí nejrůznějších faktů, ale že se autor zaměřuje především na získané praktické zkušenosti. Ostatně Martin Gregora je znám tím, že i když zmíní určitá a předem daná fakta, nikdy je nezapomene také uvést do praxe. Sám pracuje jako dětský lékař, tudíž může čerpat z těch nejlepších zdrojů, se kterými se setkává prakticky denně.
Zároveň klade důraz na to, že statistické či tabulkové normy sice existují a jistě jsou k něčemu dobré, nicméně ve výživě dítěte prostě jednotný metr platit ani nemůže – každé dítě je individualita a podle toho, se také musíme jako rodiče řídit.

grada3_vyzivova_pyramidaI když má kniha v názvu slovo kuchařka, kromě příkladných receptů, uvedených v závěru knihy, se autor věnuje především nejrůznějším aspektům dětské výživy – počínaje výživovou pyramidou. Nechybí ani rozdělení dětského věku a s tím spojená doporučení na požadavky potravin, jejich složení. Věnuje se také zavádění nemléčných příkrmů u kojenců, zajímavá je část věnovaná alergikům.

Určitě bych doporučila věnovat se vcelku rozsáhlé kapitole o jednotlivých druzích potravin. Najdeme tu shrnutí ke všemu, co děti jedí i nejedí, nebo například ze zdravotního hlediska ani nemohou, například při nesnášenlivosti mléka. Autor nezapomíná ani zmínit vhodnost či nevhodnost vegetariánství a veganství s ohledem na výživu dítěte. A nechybí ani část o sladkostech, tolik oblíbených dětmi.

Jaké lékař se Gregora samozřejmě nemůže nezmínit o obezitě, průjmu či zácpě, bolestech břicha a dalších „neduzích“, která se mohou objevit, především pak u nevhodně složené potraviny pro dítě. Kapitoly, třeba právě o obezitě jsou navíc doplněny i příklady receptů z jídelníčku pro obézní děti, což mohou maminky využít při přípravě pokrmů.

Zapečená brokolice

400g brokolice

200g strouhaného sýra

1 vejce
20g oleje

V páře povařenou brokolici necháme okapat a nakrájíme. Nastrouhaný sýr vmícháme do rozšlehaného vejce a brokolici zalijeme. Pokapeme olejem a zapečeme.
Co je jistě zajímavé je kapitola Jak ovlivnit časté stonání“, která zaujme jistě téměř každou maminku. Ve zkratce tady nalezneme jisté možnosti, které mohou vést ke snížení stonání těch  nejmenších.

grada1Ukázka z knihy:

Imunitní systém dítěte se vyvíjí již před narozením, v děloze matky. Dědí se po rodičích, a tak v rodinách s častou nemocností, alergiemi, poruchami imunity je třeba věnovat dítěti zvláštní pozornost. I zdravým rodičům se však může narodit dítě s poruchou imunity, ač je pravděpodobnost menší. Poruchy imunity se mohou projevit v různém věku. Často o sobě dají vědět opakovanou nemocností, dlouhodobě probíhajícími infekcemi dýchacích cest, častými záněty středouší a podobně, zvláště při nástupu dítěte do kolektivu…..

K nejrozšířenějším přípravkům ovlivňujícím obranyschopnost patří tzv. nespecifické imunomodulátory…..Připravují se z částic bakterií, hub nebo rostlin.

A když už se jedná o knihu zaměřenou na výživu, autor neopomenul zmínit ani pravidla uchovávání potravin a věnuje se i čištění zoubků u děti.

Zvláštní kapitolu tvoří biopotraviny ve výživě dětí, jejíž autorkou je Mgr. Iva Buriánková, která je zároveň majitelkou specializované prodejny na biopotraviny. Dočteme se v ní o tom, jaké máme na našem trhu možnosti, a to s rozdělením pro kojence do jednoho roku a následně pak i pro děti nad jeden rok. Autorka zmiňuje i některé specifické suroviny a následně uvádí i příklady jejich použití v kuchyni pro malé děti. Na závěr jsou pak připojeny i odkazy na webové stránky, které autorka doporučuje.

Jak jsem se zmínila, v závěru knihy jsou uvedeny i recepty, rozdělené pro věkovou kategorii batolat a předškolních dětí a dětí školních. Nalezneme tady jak polévky, tak hlavní jídla i pomazánky.

grada2

Pomazánka ze strouhaného sýra
80g rostlinného tuku

20g strouhaného sýra

Petrželová nať

Máslo vymíchejte do pěny, přidejte sýr a petrželovou nať.

Knížka, která by se dala pojmout jako příručka je velice poutavá a čtivá a mohu ji jen doporučit do každé rodiny. Své místo si v knihovničce rodičů jistě najde.

„O tom co bude vaše dítě jíst, z čeho si bude moci vybírat, rozhodujete vy, rodiče. O tom, kolik toho sní, si rozhoduje dítě samo. Dobrá chuť k jídlu se pojí s pevným zdravím, ale neznamená to, že dítě, které jí pomalu a malé porce, musí být nemocné. Může být naopak zdravější a čipernější než jiné. Jen nemá na jídlo kdy pro množství zájmů. Všechno ale dožene. Ponechme mu na to čas.“
Martin Gregora

Název: Kuchařka pro rodiče malých dětí
Autor: Gregora Martin

Formát / stran:14×21 cm, 184 stran
Datum vydání:21.05.2010
Katalogové číslo:26028
ISBN:978-80-247-3110-0

Vydalo nakladatelství Grada.
Edice:Pro rodiče

Knihu si můžete zakoupit zde.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist