Křest knihy Deník ctihodné prostitutky

Rubrika: Kulturní a literární tipy

V Paláci knih Luxor v Praze se v úterý 10. 2. 2009 konal křest knihy Deník ctihodné prostitutky autorky Chrysy Dimoulidou za účasti překladatelky Teny Elefteriadu (zpěvačka, společně se sestrou Marthou jim vyšlo několik desek) a herce Tomáše Töpfera.

Tena ElefteriaduTo, že je na světě český překlad právě této knihy, je podle Teny Elefteriadu náhoda. Jednou vešla do knihkupectví v Řecku s tím, že chce koupit knížku řecké autorky. Sympatický prodavač se jí prý ochotně věnoval a doporučil jí bestseller roku 2005 – právě tuto knihu, jež má v řečtině název, který znamená Když Bůh pláče. Přiblížil jí děj, který Tenu nadchl, a tak to začalo.

Díky tomu si i my můžeme přečíst neobyčejný příběh ženy, která v osmdesáti letech požívá vážnosti svého okolí a pomalu odkrývá svou minulost, o níž si myslela, že už si ji nenajde.

Tomáš Töpfer a Tena ElefteriaduNa křtu panovala příjemná atmosféra, překladatelka i kmotr žertovali, na otázku, zda si Tena Elefteriadu dokáže představit, že by se dostala do obdobné situace jako hrdinka knihy, odpověděla, že ne. Ani kdyby umírala hlady – „…třeba teď mám hrozný hlad, ale do té Perlovky si stoupnout nepůjdu a nepůjdu.“ Herec Tomáš Töpfer zase vtipkoval, že až bude mít hlad on, vydá svůj deník, který si psal celých 9 dní, protože těch devět dní bylo skutečně neuvěřitelných a stálo by to za to.

Kmotr knize popřál „Ať žijí „protistudky“, a doufám, že když se kmotr má postarat o dítko, jemuž je kmotrem, tak já v tomto případě muset nebudu.“ – výraz protistudky si vypůjčil od jedné paní, která toto slovo tak krásně komolí. Překladatelka popřála, ať se čte nejen v Řecku, ale i v Česku.

Deník ctihodné prostitutky je prvním překladem této Teny Elefteriadu. Sama řekla, že jediné, co předtím přeložila, byly Ezopovy bajky, které v řečtině dostala od tatínka a jí se líbily ilustrace, ale bylo jí líto, že její děti z toho textu nic nemají, protože mu nerozumějí, a tak ke každé bajce vložila list papíru s českým překladem. Sama ale říká, že to nebylo žádné veledílo, protože bajky jsou opravdu krátké.

Obálka knihy

I my přejeme knize mnoho úspěchů.

Deník ctihodné prostitutky
Autorka: Chrysa Dimoulidou
Překladatelka: Tena Elefteriadu
328 stran
1. vydání, únor 2009
Doporučená cena 299 Kč
Vydalo nakladatelství Fragment
Knihu si můžete objednat ZDE.

Napsal/a: redakce (Lenka)

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • Marci55

    Krásná , teba ji někdo zfilmuje

  • Anonymní

    Super knížka,jen se divím,že to ještě nekdo nezfilmoval……

  • Anonymní

    Vsetci v mojom okoli, ktory knihu citali, boli uplne nadseni. Kniha, ktora zaujala kazdou jednou stranou. Vdaka za preklad.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist