Knižní novinka nakladatelství Grada: Velký lexikon společenského chování

Rubrika: Doporučujeme, Kulturní a literární tipy

Máte spoustu otázek, které se týkají společenského chování, ale nevíte, kde najít odpověď? Zajímají vás rady, jak se zachovat v běžných společenských situacích? Chcete vědět, jak se chovat i v mezních situacích? Máme pro vás tip na novinku, která právě v těchto dnech putuje na pulty našich knihkupectví!

nakladatelství Grada vychází v těchto dnech nové, rozšířené vydání Velkého lexikonu společenského chování, které je zároveň i nejobsáhlejší publikací o etiketě u nás.

Zatímco počátkem 20. století nalezli čtenáři vše o společenském chování v knihách Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského, počátkem století 21. plní tuto úlohu Velký lexikon společenského chování Vladimíra Smejkala a Hany Schelové Bachrachové.

Nové rozšířené vydání Velkého lexikonu společenského chování je nejobsáhlejší publikací o etiketě u nás a najdeme zde odpověď na prakticky každou otázku týkající se společenského chování. Velmi čtivý text doprovázený návodnými a zábavnými ilustracemi Romana Kliského potěší, poučí a pobaví čtenáře každého věku – od dospívající mládeže po seniory.

Zkušení autoři, jejichž předchozí knížka Lexikon společenského chování je s více než 60 tisíci prodanými výtisky již řadu let bestsellerem, předkládají zasvěcené rady, jak se chovat v nejrůznějších společenských situacích – nejen v těch nejčastějších, jako je oslovování či podání ruky, ale i při mnoha specifických událostech, ke kterým patří např. první rande, rozchod či rozvod nebo jiné přírodní katastrofy. Výklad postupuje od klasických témat, jako je zdravení, představování, odívání, návštěvy, stolničení a rodinné obřady, přes chování v zaměstnání a ve školách, při dopravě, cestování, při tanci a jiných kulturních příležitostech až po náboženské obřady a zvládání mezních situací, jako je pobyt v nemocnici, jednání při nehodě a dalších pohromách. Kniha je skvělým dárkem pro každého a neměla by chybět v knihovně žádného moderního člověka!

Knihu Velký lexikon společenského chování vydává nakladatelství Grada


Ukázka z knihy Velký lexikon společenského chování

Podání ruky

Na rozdíl od slovního pozdravu je podání ruky jiného, důvěrnějšího charakteru, protože zde se lidé dostávají do přímého, víceméně intimního kontaktu – často poprvé. Je součástí prvního dojmu a vyjadřuje náš vztah k druhému i prozrazuje něco o nás samých. Je to výraz přátelství a projev důvěry, jistá pocta, kterou společensky významnější osoba prokazuje podáním ruky osobě společensky méně významné. Z toho také vyplývá, že:

RUKU PODÁVÁ JAKO PRVNÍ OSOBA SPOLEČENSKY VÝZNAMNĚJŠÍ

Jsme-li v postavení méně významné osoby, nemůžeme si vynucovat důvěrný dotyk s významným člověkem tak, že mu nabídneme ruku k podání, potřesení. Při podání ruky stejně jako při jiných způsobech pozdravu platí dříve uvedené zásady, např. o stání sezení při pozdravu.

Platí tedy, že ruku podává první dáma, muž k ní nikdy nesmí napřáhnout ruku první. Výjimky si mohou dovolit jen osoby vysoce postavené nebo blízcí příbuzní a velmi dobří známí.
Ruku můžeme podat a stisknout tisícerým různým způsobem. V podstatě se při podání ruky často setkáme se dvěma extrémy. Prvním jsou siláci – muži, kteří nám zmáčknou ruku, div nám v ní všechny kosti nepolámou, zacloumají s námi, přehodí si nás přes rameno,odtáhnou… Druhým extrémem, častým zejména u žen, je styl „leklá ryba“. Dotyčný nebo dotyčná nám podá něco, co je chladné, měkké, bez vůle, často vlhké…, nevíme, co s tím, dát to do kapsy, odejít? Tak takhle NE!
Stisk ruky má být středně dlouhý a středně silný, úměrný ruce a člověku, který ji podává
a kterému ji podáváme. Má působit energicky a upřímně. Podáváme, držíme a tiskneme celou ruku, ne jen prsty, nebo dokonce špičky prstů. Podávat prst nebo několik prstů místo celé ruky je nezpůsobné.

Při podání ruky se díváme druhému člověku do očí, můžeme se mírně uklonit, usmát se. Na podání ruky – stejně jako na jiných druzích pozdravu – velmi dobře vidíme vzájemný vztah obou lidí. Mdlé položení prstů do vaší dlaně bude vytvářet obraz člověka unaveného, nerozhodného, melancholického. Drcení prstů většinou vypovídá o tom, že si dotyčný na něco hraje, něco předstírá. (Setkali jsme se až s křečovitě silným sevřením ruky u dívek, které chtěly být za každou cenu emancipačně uznávány.) Kdo vaši ruku pustí jako horký brambor, nebo ji dokonce na závěr stisku odstrčí, před takovým člověkem bych se měl na pozoru. A tak můžeme při každém setkání s neznámým člověkem, při každém podání ruky pokoušet se podle něj vydedukovat povahu a charakter druhého. Muž nikdy nepodává ruku v rukavici, nehrozí-li mu nebezpečí omrzlin. Žena si může ponechat rukavice na ulici na rukou, zejména za špatného počasí: kromě toho si nesundává ani tenké společenské rukavičky, které nosí na plesy, koncerty a podobně.

Zásadně si podáváme pravou ruku: levou jen tehdy, není-li to pravou možné (těžký náklad, zranění, znečištění) nebo jsme-li oba příslušníky nějakého spolku, který si zvolil tento způsob pozdravu.

V okamžicích velkého citu si můžeme podat i ruce obě – např. při důvěrném loučení. Společensky výše postavení podávají první ruku níže postaveným. Poruší-li nicméně druhá strana toto pravidlo, správný gentleman tento prohřešek přejde a přijme podanou pravici. Nepřijetí podávané ruky je totiž hrubou urážkou, zejména pokud podává jako první ruku osoba výše nebo stejně společensky postavená. Pouze v případě opravdu značně vyššího společenského postavení druhé strany si nesmíme nárokovat důvěrnost v podobě uchopení námi podávané ruky: týká se to jednak vládních činitelů, jednak nejvyšších nadřízených, jednak nám méně známých nebo zcela neznámých žen. Není proto možné, aby při prohlídce pracoviště generálním ředitelem se k němu s napřaženou rukou vrhali jednotliví pracovníci; společensky přijatelné je povstání, úklona, slovní pozdrav.

O autorech:

Prof. Ing. Vladimír Smejkal, CSc., LL.M. (*1955, Brno)
Je univerzitním profesorem a soudním znalcem. Zabývá se především ekonomikou, právem a bezpečností informačních systémů a počítačovou kriminalitou. V těchto oborech působí již přes dvacet let jako soudní znalec. Je členem Legislativní rady vlády. Významný je jeho podíl na zákonu o elektronickém podpisu, o elektronických právních úkonech a na další české legislativě týkající se především elektronické komunikace. Přednáší na Masarykově univerzitě v Brně a Vysokém učení technickém v Brně.

Sám či se spoluautory napsal řadu ceněných odborných knih (Počítačové právo, Právo informačních a telekomunikačních systémů, Internet a §§§, Řízení rizik, E-government v českém právu, Autorská díla v hromadných sdělovacích prostředcích).

V minulosti se věnoval soutěžnímu společenskému tanci, učil v kurzech tance a společenského chování a vydal několik publikací na toto téma – počínaje skripty Umění jednat s lidmi (1985) přes dvě vydání Abecedy společenského chování (1989 a 1990) a Malou encyklopedii společenského chování (1999 a 2001). Společně s JUDr. Hanou Bachrachovou jsou autory již pěti vydání nejprodávanější knihy Lexikon společenského chování, která vychází v nakladatelství Grada od roku 1993. Jejich společným nejvýznamnějším dílem je Velký lexikon společenského chování (Grada Publishing, 2007) – nejobsáhlejší kniha na toto téma od dob první republiky (dvě vydání).

Mezi jeho zájmy patří ochrana zvířat (byl předsedou Pražského spolku ochránců zvířat), výtvarné umění, literatura, gastronomie a enologie. Zajímá se rovněž o sportovní automobily a létání. Miluje kočky a sám o několik pečuje. Je členem Asociace sommeliérů ČR.
Kontakt: www.znalci.cz, www.kompetence.cz.

JUDr. Hana Schelová Bachrachová, Ph.D., LL.M. (*1974, Praha)
Je samostatnou advokátkou a vede kancelář v Praze. V roce 2002 dokončila postgraduální studium (LL.M.) na Právnické fakultě Universität Passau v Německu a v roce 2010 doktorské postgraduální studium Ph.D. v oboru občanského – autorského – práva. Publikuje příspěvky na téma společenské chování a články v odborném právnickém tisku, podílela se i na knize Právo informačních a telekomunikačních systémů. Je členkou rozkladové komise rady Českého telekomunikačního úřadu. Vyučuje právo na střední škole a spolupracuje s několika vysokými školami a univerzitami.

Mezi její zájmy patří sport téměř všeho druhu, cestování, umění degustace a gastronomie a též ochrana zvířat. Ráda – a dobře – vaří.
Kontakt: www.pravni-sluzby.cz.

——————————————————————————————————-

Velký lexikon společenského chování

Druhé, rozšířené vydání bestselleru
autor: Vladimír Smejkal, Hana Schelová Bachrachová
ISBN: 978-80-247-3650-1
formát: B5
vazba: V8
počet stran: 400
prodejní cena: 399 Kč
vydala: Grada Publishing, a.s., www.grada.cz

 

Napsal/a:

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist