Kniha rébusů pro začínající čtenáře

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Má vaše dítko ráno hádanky, luští rádo a láme si hlavičku nad popletenými obrázky? Tak mám pro vás tip na knížku právě pro vašeho malého luštitele…

V nakladatelství Grada vyšla krásná knížka Obrázkové rébusy, která bude určitě výbornou pomůckou při rozvoji slovní zásoby.

Co je to rébus? Rébus  je hádanka doplněná obrázkem. Jsou samozřejmě rébusy jednodušší, i ty těžké, tato kniha se ale zaměřuje na úplné začátečníky v tomto oboru. Každý rébus má jako nápovědu obrázek výsledného slova a úplně vlevo opačně napsané samotné slovo. Já jsem tento výsledkový sloupec dceři překrývala záložkou, je totiž koumák, brzo by si to začala číst i vzhůru nohama 😉

Myslím, že kniha výborně rozvíjí slovní zásobu, dělení slov, skladbu slov i samotný cit pro jazyk. Pro děti je velkým dobrodružstvím hledat malá slovíčka, která se schovala v těch větších. Obrázky jsou určitě i dobrou pomůckou při chápání významu slov. Ať už delších, nebo méně známých.

Dcera, ačkoli zatím předškolačka, velmi rychle pochopila, co je to rébus a jak se luští. Slova jsou přehledně roztříděna do tematických okruhů jako např. Zvířata, Jídlo a pití, Čísla, Pohádkové postavy, Barvy a tvary, Povolání, Národnosti atd.

Moc se mi líbilo, že některá slova byla skryta ve více rébusech. Takže dítě názorně vidí a chápe, že slovo se může rozložit více způsoby:

Mandarinka

MAN + DAR + INKA
MAN + DARINKA
MANDAR + INKA

(Darinka a Inka jsou nakreslené jako holčičky, které mají na tričku své jméno.)

Velmi se mi líbí kresby Drahomíra Trsťana, se kterýma dcera neměla žádný větší problém, obrázky přesně vystihují, co mají, i detaily (např. obrázek rtu ve slově kopretina).

Myslím, že nadšení z knížky nejlíp vystihuje fakt, že asi v půlce knížky už dcera sama začínala rébusy vymýšlet a vyhledávat taková slova.

Knížku vřele doporučuji klidně i pro předškoláky, když ne sami, tak za pomoci rodičů určitě spoustu rébusů zvládnou. A jak sama autorka zmiňuje v předmluvě – knížka může být dobrou inspirací i pro učitele do hodin českého jazyka.

Část knihy si můžete prohlédnout:


Obrázkové rébusy
Autor: Zuzana Pospíšilová
Ilustrace: Drahomír Trsťan
Rok vydání: 2012
Počet stran: 72
Cena: 189, – Kč
Nakladatelství: Grada

Knihu Obrázkové rébusy si můžete objednat například zde.


Nakladatelství Grada
Knihy s logem GRADA vycházejí v České republice již od roku 1991. V jej í produkci jsou tituly s právní tématikou, knihy ekonomické, tituly z oblasti financí a účetnictví, manažerské tituly, psychologické, zdravotnické, knihy s počítačovou tematikou, o architektuře a stavebnictví, knihy technické z nejrůznějších oborů a profesí. Tuto pestrou škálu doplňuje i naučně odborná literatura, která nabízí řadu publikací s velkým záběrem pro denní praktický život.

Napsal/a: Pavlína

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy pro péči o pleť: jak se zbavit akné v těhotenství

Jak často přemýšlíte o tom, jak hormony ovlivňují stav vašeho těla? Chápeme, že v běžném životě tomu zvláštní pozornost

Čtu dál →

Zdravé potraviny během kojení vhodné pro maminku i dítě

Kojení je velmi důležitá součást vývoje každého miminka. Prostřednictvím mléka předává maminka svému dítěti potřebné živiny, a proto je

Čtu dál →

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist