Když párty, tak s Borůfkou!

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Borůfka je šikovná čarodějka, která se umí otáčet zřejmě nejen na koštěti, ale hlavně v kuchyni. A ve čtvrtek 3. 11. 2011 se objevila v pražském knihkupectví Academia, aby slavnostně pokřtila další kouzelnou dětskou kuchařku, tentokrát tematicky zaměřenou na párty…

Po knize Kuchařka pro kluky a holky s čarodějkou Borůfkou nyní v nakladatelství Fragment vychází kniha  Párty kuchařka pro kluky a holky podle čarodějky Borůfky. Její autorkou je stejně jako v předešlém případě Helena Rytířová a je doporučena pro děti od 9 let. Osobně si však myslím, že se najdou zdatní i mladší kuchaříci, kteří se ve spolupráci s rodiči budou velmi rádi podílet na přípravě jakéhokoli pohoštění.

Příležitostí se najde dost. Kniha nabízí studenou i teplou kuchyni a nápoje, které budou chutnat nejen dětem. Vybírat můžete podle ročního období a dané příležitosti (momentálně jsou aktuální halloweenská párty, mikulášská a silvestrovská), ale také podle použitých surovin či podle chuti vyrazit za hranice (myšleno samozřejmě na talíři) a uspořádat párty italskou, mexickou či čínskou. Každá stránka a každý recept nabízí nejen lákavý pohled na hotový naservírovaný pokrm, ale také fotografie z jeho přípravy. A textová část nabízí krom seznamu surovin a podrobného postupu také seznam potřebného nádobí (stejně jako dalších kuchyňských i nekuchyňských pomocníků, jako např. rukavice na kopřivy do velikonoční nádivky 😉 ). Oceňuji také Borůfčiny tipy a triky, které v běžných kuchařských knihách zřejmě nenajdete a které se obzvlášť začínajícím kuchařům budou hodit. Např. jak uvařit správně vajíčka, aby nepraskala a dala se dobře loupat nebo jak ušlehat tuhý sníh.

A jak vůbec vznikl nápad napsat kuchařku pro děti s čarodějkou Borůfkou?

„Byl to nápad a přání Nakladatelství Fragment a dlouho jsem se tomu bránila. Cítila jsem zodpovědnost za uříznuté či spálené prstíčky dětí, které k vaření nabádám. A dělat „bezpečné“ recepty, jako třeba autíčka z rohlíku a okurek, považuji za ničení potravin a ztrátu času. Nakladatelství mělo představu „kouzelné kuchařky“ s nějakou pohádkovou postavičkou, která by učila děti vařit. A protože si myslím, že vaření nejsou žádná kouzla, ale tvrdá dřina, vyhověla jsem alespoň malinkou čarodějkou. A krásnou!“

Jak dlouho trvalo sestavení této knihy a z jakých receptů autorka vybírala?

„Jakmile mám vyřešenou koncepci a seznam pokrmů, přemýšlím o fotkách jednotlivých jídel. Chodím si ke kamarádkám půjčovat nádobí a sháním různé zdobné věci, jako jsou ubrousky, brčka nebo čerstvé bylinky. A výběr receptů? Mou kuchyní prošlo tolik dětí – vlastních i cizích, že si troufnu tvrdit: Vím, co mají děti rády. No a z toho jsem vybrala jídla, která zvládnou s mým návodem „krok za krokem“ uvařit samy.“

Čarodějka Borůfka, vlastním jménem Rebeka Provazníková, na křtu knihy prozradila, že některé z receptů použila při přípravě své narozeninové oslavy a že si oblíbila hlavně preclíčky a nápoje.

Kuchařské umění Heleny Rytířové vychválil i kmotr knihy a rodinný přítel, zpěvák Václav Neckář. Nejraději si prý pochutnává na její svíčkové a šouletu.

Ostatní přihlížející čtenáři měli na křtu jedinečnou příležitost získat věnování s autogramem autorky, ovšem navrch také možnost ochutnat některé z dobrot na rautovém stole, které byly naservírovány nejen v knize. Pokud jste tuto šanci propásli, nevadí. Zkuste si vybrané pochoutky podle receptů Heleny Rytířové připravit sami se svými dětmi!

Dobrou chuť a vydařenou párty!


Party kuchařka pro kluky a holky

Autorka: Helena Rytířová

EAN: 9788025313138

ISBN: 978-80-253-1313-8

Rozměry v mm: 216×276

Počet stran: 64

Provedení: vázaná

Rok vydání: 2011

Doporučený věk: pro děti od 9 let

Vydalo nakladatelství Fragment. Knihu můžete objednat ZDE.


Nakladatelství Fragment vzniklo v roce 1991 pod názvem Jan Eisler – Fragment a od května 2007 funguje jako Nakladatelství FRAGMENT, s.r.o. V současnosti patří k deseti největším nakladatelům v České republice v počtu vydaných titulů s ročním obratem přesahujícím 120 mil. Kč.

Od svého vzniku vydalo více než 2 000 různých publikací, jejichž prodej přesáhl 19 mil. kusů výtisků. V roce 2010 Nakladatelství Fragment vydalo 221 knižních novinek a podobně tomu bude i v letošním roce. Nakladatelství Fragment se daří s úspěchem pronikat i na zahraniční trhy. Do konce roku 2010 bylo uskutečněno celkem 400 prodejů původních projektů do zahraničí. V roce 2005 byla založena pobočka Vydavateľstvo Fragment, s.r.o., se sídlem v Bratislavě. V roce 2010 představil stále rostoucí slovenský Fragment 139 knižních novinek.

Napsal/a: Petra Choltová

Toto taky stojí za přečtení!

Recepty pro děti – aneb vařte se svými dětmi!

Máte neposedné děti a přemýšlíte, čím byste je zabavili? Vpusťte je do své kuchyně! Možná pro vás bude překvapením,

Čtu dál →

[Soutěž] Heidi, děvčátko z hor

Tentokrát si představíme 3 retro knihy z kolekce Cesta časem s Albatrosem, která vyšla při příležitosti oslav 70. let výročí nakladatelství

Čtu dál →

Pro dítě vybírejte pouze bezpečné plavecké pomůcky

S nadcházející letní sezónou je nutné vybrat nejen krásnou dovolenou u vody, ale také kvalitní plavecké pomůcky pro vaše děti.

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

 • redakce

  Padmé, děkuji. I já bych občas Borůfku doma uvítala. Nutno dodat, že je mi sympatická jménem počínaje 😉

  Peťko, ano, také jsem byla tím nápadem potěšena a hlavně jejím obsahem. Opravdu je z čeho vybírat… Takže teď už je jedna z „děr“ na trhu zalátána 😉

  Petra Ch.

 • Peťka

  Taky mi to přijde jako fajn nápad, myslím, že podobné knihy na trhu chybí.

 • Padmé

  Ahoj Petro, díky za článek i za fotky :-).
  Přiznávám se, že o dětské kuchařce slyším (tedy – „čtu“) poprvé a jedním dechem dodávám, že mi to připadá jako skvělý nápad, líbí se mi to :-).

  Ovšem… ze všeho nejraději… bych měla doma tu kouzelnou Borůfku… aby čarovala v naší kuchyni… 😀

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist