Karlštejnský poklad se znovu představí návštěvníkům

Na Státní hrad Karlštejn se ve středu 29. 2. 2012 opět vrátila část tzv. Karlštejnského pokladu. Od 1. 3. 2012 si jej mohou opět prohlédnout všichni návštěvníci v rámci I. prohlídkového okruhu.

„Kromě monstrancí, relikviářů, drahokamů a dalších církevních potřeb, je součástí pokladu také lebka krokodýla, která je datována zřejmě do 14. století a je velmi oblíbeným exponátem především pro děti,“

uvedl Ing. Jaromír Kubů, kastelán hradu Karlštejn.


Karlštejnský poklad, který čítá na 40 cenných exponátů z období 14. – 19. století, spolu s kopiemi české Svatováclavské koruny a koruny císařů Svaté říše římské, bude instalován v posledních dvou místnostech I. prohlídkové trasy a přístupný denně kromě pondělí dle otevírací doby hradu. V červenci a srpnu dokonce 7 dní v týdnu.

„V únoru jsme dokončili interiérové práce na elektrifikaci Mariánské věže, a proto se prohlídková trasa vrátí zpět do prostor Pokladnice a Klenotnice. Jednotlivé části Karlštejnského pokladu byly během této doby také zkontrolovány a ošetřeny,“

dodává Kubů.

Tzv. Karlštejnský poklad představuje na 40 cenných exponátů, které tvořily součást vybavení kaplových prostor hradu Karlštejn, a sloužily k vykonávání církevních obřadů. Slohově představují období od vrcholné gotiky až po 19. století. Vystavené části pokladu jsou na mimořádně vysoké řemeslné a umělecké úrovni a byly vyrobeny z drahých kovů. Nalezneme zde monstrance, kalichy, svícny, koruny či bohatě tepaný pohárek ze zlaceného stříbra. Součástí tzv. Karlštejnského pokladu je také relikviář sv. Jana Nepomuckého ze zlaceného stříbra z 18. století. Antická gema – kámen s reliéfem obličeje ženy, připomíná Karlovu sbírku antických gem. Dětmi velmi oblíbená je hlava krokodýla zřejmě ze 14. století.

Hrad Karlštejn (Středočeský Kraj, okres Beroun) založený v roce 1348 zaujímá mezi českými hrady zcela výjimečné postavení. Byl vybudován českým králem a římským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. V roce 1355 již Karel IV. pobýval na hradě, dohlížel na jeho dostavbu a na výzdobu interiérů, především hradních kaplí. Stavebně byl hrad dokončen v roce 1365, kdy byla vysvěcena Kaple sv. Kříže ve Velké věži. Dnes se návštěvníkům nabízí tři prohlídkové trasy. Součástí II. návštěvního okruhu je právě proslulá Kaple sv. Kříže, místo uložení nejprve říšských a následně také českých korunovačních klenotů.

úvodní foto: Ladislav Bezděk

Více info také na www.npu.cz.