Kam na hrad a zámek v prvním jarním počasí?

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Dávno již neplatí, že po hradech a zámcích lze cestovat jen v průběhu letní turistické sezóny. Mnohé památky ve správě Národního památkového ústavu mají otevřeno i nyní v předjaří. Naplno se ale brány všech otevřou až 31. 3. 2012! Je proto moudré najít si v následujícím přehledu, kam vyrazit na výlet již ve druhé polovině března 2012.


V březnu jsou připraveny speciální dětské programy a prohlídky zámku Mníšek pod Brdy, který lze najít nedaleko Prahy. Pokud si se svými dětmi cestovatelé prohlídku zamluví, mohou si prohlédnout koupelnu, ložnici, dětský pokoj s mnoha hračkami a další pokoje zámku, které zakončí návštěva pohádkových loutek nebo dílny, kde si mohou např. ozdobit vlastní hrneček.

Tradičně v brzkém jaře se otevírá císařský hrad Karlštejn. A mimořádně také český královský hrad Křivoklát zahájil každou celou hodinu prohlídku už v sobotu 17. 3. 2012 mezi 12 – 15 hodinou.

Milovníci památek mohou vyrazit například do jižních Čech, kde je stále otevřena zimní prohlídková trasa zámku Hluboká. Nabízí soukromá apartmá posledních čtyř generací majitelů panství Hluboká. Hamiltonův salon, fotografické sbírky knížecího rodu Schwarzenberg, Kuřácký salon, Malou jídelnu, honosnou Loveckou jídelnu, obývací pokoj, ložnici a mnohá další.

Na návštěvu lze v jižních Čechách zavítat také do soukromých pokojů rodu Buquoy na hradě Rožmberk. Dovolí návštěvníkům nahlédnout do soukromí šlechtické rodiny okolo poloviny 19. století.

Po cestě se mohu zastavit na hradě a zámku v Českém Krumlově. Od roku 2011 je zde zpřístupněno tzv. Hradní muzeum, které se nachází v místnostech bývalé správy panství v Hrádku, který je nejstarší dochovanou částí českokrumlovské rezidence. Zavede návštěvníka do zákulisí provozu zámku, kanceláří správy panství a třeba také do biografu, kde se promítají schwarzenberské snímky převážně z dvacátých a třicátých let 20. století.

Otevřenou branou přivítá návštěvníky také zámek Sychrov v Libereckém kraji. V jeho pokojích si mohou návštěvníci prohlédnout sbírky jednoho z nejvýznamnějších šlechtických rodů, Rohanů. Čeká na ně také Královské apartmá, jídelna, kulečníkový sál, knihovna nebo krásná zámecká kaple.

Přístupný je i Soubor lidových staveb Vysočina – Betlém Hlinsko v Pardubickém kraji. Přímo v srdci města Hlinsko lze objevovat kouzlo roubených domků s dílnami řemeslníků.

Více informací najdete na www.npu.cz a webech jednotlivých památek.

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

muzikál Mauglí na Mall.tv

Muzikál Mauglí bude k vidění na Mall.tv

Muzikál Mauglí Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové v režii dua Skutr uvádí pražské Divadlo Kalich od září roku 2013. Od

Čtu dál →

Hledáte parťáka pro své koníčky? Zkuste to se svými dětmi

Malé děti znamenají ve většině případů sice menší starosti než ty velké, ale přece jen většina rodičů – a

Čtu dál →

Audio pohádky Nártouna Olina baví děti na Youtube

Přinášíme rodičům další možnost jak zabavit děti na internetu. Tentokrát to nejsou videa Youtuberů, ale audio pohádky Nártouna Olina.

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist